Go to content

Uzależnienie od seksu. 5 sygnałów, świadczących o tym, że możesz mieć problem

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Powszechnie uważa się, że uzależnienie od seksu dotyczy głównie mężczyzn. Co więcej, rzadko bywają oni z tego powodu potępiani społecznie. Ot, takie ma potrzeby i tyle. Gorzej, gdy problem dotyczy kobiety. Ta prędzej usłyszy, że się puszcza. Nawet jeśli uprawia seks wyłącznie z jednym partnerem, będzie uważana za rozwiązłą (mówią naprawdę delikatnie).

Uzależnienie od seksu może dotyczyć obu płci. Charakteryzuje się przede wszystkim desperackim szukaniem ujścia dla swojego pożądania i popędu seksualnego. Zdrowy apetyt na seks może być kontrolowany. Zdarzają się spontaniczne, szybkie numerki, ale codzienne życie nie kręci się wokół seksu.

Zdaniem dr Kathryn A. Cunningham, dyrektorki Centrum Badań nad Uzależnieniami Uniwersytetu w Galveston, można wyróżnić pięć charakterystycznych sygnałów, świadczących o uzależnieniu od seksu. Oto one:

  1. Seks dominuje w życiu jednostki. Wszelkie inne formy aktywności fizycznej z czasem przestają istnieć.

  2. Osoba uzależniona zaczyna szukać różnych form zaspokojenia swoich potrzeb, może to być seks przez telefon, seks przez internet, ekshibicjonizm, korzystanie z usług prostytutek, częste oglądanie pornografii.

  3. Osoba uzależniona bardzo często się masturbuje.

  4. Często spotyka się w tym samym czasie z kilkoma partnerami seksualnymi lub zdradza swojego stałego partnera.

  5. W skrajnych przypadkach osoba uzależniona decyduje się nawet popełnić przestępstwo (np. molestowanie, gwałt, kazirodztwo), by zaspokoić swoje potrzeby.

Jeżeli dostrzegasz u siebie niepokojące sygnały, powinnaś jak najszybciej zgłosić się po pomoc do seksuologa. Jeżeli natomiast podejrzewasz, że twój partner może być uzależniony od seksu, musisz poważnie z nim porozmawiać. Związek z seksoholikiem jest trudny, ponieważ wymaga od zdrowego partnera wiele samozaparcia. Ustalanie granic nie jest łatwe. Gdy seks nie pojawia się tak często, jak oczekuje tego uzależniony partner, ryzyko zdrady jest bardzo wysokie. Często konieczna jest terapia par. Im później pójdziecie po pomoc, tym trudniej będzie wam rozprawić się z nałogiem.


 

Źródło: Everyday Health