Go to content

Suszone morele na zdrowy wzrok, skórę i mocne kości. Zdziwisz się, ile dobrego mają w sobie

Fot. iStock

Suszone morele to przekąska, która szczególnie polecana jest osobom pracującym umysłowo i sportowcom. Warto po nie sięgać, ponieważ zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji, których nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie. Morele to owoce pełne smaku i zdrowia, a suszone nie tylko są wartościowe, ale w pewnych aspektach nawet zdrowsze niż świeże owoce. Co trzeba o nich wiedzieć?

Dodawane do świątecznych wypieków i deserów, oraz do tradycyjnego wigilijnego kompotu, wykorzystywane jako farsz do pieczonego mięsa, w końcu uważane za szybką i zdrową przekąskę — suszone morele znalazły swoje miejsce w kuchni. Warto więc świadomie korzystać z ich potencjału.

Morela to odżywczy owoc bogaty w witaminy i składniki mineralne. Świeże zawierają witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, oraz potas, żelazo i wapń. Znajduje się w nich również sporo przeciwutleniaczy, takich jak: beta-karotenu i zeaksantyna. Świeża morela w 100 gramach dostarcza ok. 48 kcal (owoc o średniej wielkości waży ok. 55 g), natomiast indeks glikemiczny równy 30, więc mogą po nią sięgać osoby cierpiące z powodu cukrzycy. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku suszonych owoców.

Fot. iStock

Co kryją w sobie suszone morele?

Suszone morele cenione są za wysoką zawartość witaminy A, witaminy C, witamin E oraz B1 i B2, oraz witaminy PP. Nie brakuje w nich  wapnia, fosforu, żelaza, potasu, miedzi oraz manganu. Są bardzo zdrowe, ale kaloryczne —  100 g suszonych moreli zawiera aż 300 kcal! Jednak to zdrowe kalorie, z którymi w parze idą składniki odżywcze, witaminy, minerały i antyoksydanty. Z kolei indeks glikemiczny suszonych moreli jest równy 30-32, co zależy od konkretnej odmiany moreli.

Suszenie polega na obniżeniu ilości wody np. w owocach przez jej odparowanie. Obniżenie ilości wody w morelach do 20-25% pozwala na uniknięcie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, dzięki czemu odpowiednio przechowywane suszone owoce nie ulegają przez długi czas popsuciu. Suszenie ma także jedną zaletę — niektóre związki obecne w owocach podczas tego procesu ulegają zagęszczeniu. Suszone owoce zawierają więcej węglowodanów i białka, są bardziej kaloryczne, dzięki czemu szybko dodają zdrowej energii, zawierają również więcej błonnika, który dba o właściwą pracę układu pokarmowego i jest cennym wsparciem przy zaparciach. Suszone morele zawierają więcej witamin, minerałów oraz beta-karotenu. Wystarczy wspomnieć, że już 10 sztuk suszonych moreli uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminę A.

Suszone morele — właściwości dla zdrowia

Suszone morele zalecane są w diecie sportowców jako źródło łatwo dostępnej energii. Potas i witaminy z grupy B są niezbędne dla pracy układu nerwowego, co warto docenić przy pracy umysłowej oraz w trakcie nauki. Potas wpływa na regulację ciśnienia krwi, prawidłową pracę mięśni oraz nerek.

Witaminy i antyoksydanty zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz chronią ją przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Obecność witaminy C wzmacnia działanie układu odpornościowego, wzmacnia naczynia krwionośne, oraz wspiera wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu skóra jest jędrna i wygląda młodo. A to nie wszystkie z zalet, jakie kryją w sobie suszone morele.

Fot. iStock

Suszone morele na dobry wzrok

Duże ilości wspomnianej powyżej witaminy A jest ważna dla zdrowego wzroku. Jej odpowiedni poziom w organizmie pozwala zapobiegać pojawieniu się zwyrodnieniom plamki żółtej i tzw. kurzej ślepocie. Równie istotna jest tu witamina E oraz antyoksydanty takie jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna, które skutecznie chronią wzrok przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo antyoksydanty obniżają ryzyko rozwoju nowotworów, cukrzycy i chorób serca.

Suszone morele dla mocnych kości

Suszone morele zawierają bor, który zapobiega utracie wapnia, oraz sam wapń, który wchodzi w skład kości i zębów, reguluje pracę układu nerwowego oraz mięśni. Z tego powodu powinny być one obecne w diecie kobiet po menopauzie, które są szczególnie narażone na osteoporozę.

Zasadotwórcze działanie suszonych moreli

Suszone morele poleca się w diecie osób cierpiących na nadkwasotę, oraz spożywających duże ilości mięsa, jako produkt zasadotwórczy. Zjedzone po treningu wpływają na szybsze przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Fot. iStock

Dwutlenek siarki w suszonych morelach 

Suszone morele mimo wielu zalet, nie są pozbawione także pewnych wad — w tym przypadku jest to konserwacja przy użyciu dwutlenku siarki. Dwutlenek siarki dodaje się do moreli, alby nie zmieniały koloru z jasnozłotego na ciemny. Po prostu jasne morele wyglądają bardziej apetycznie. Morele bez dodatku dwutlenku siarki przybierają ciemniejsze, wręcz brązowe zabarwienie. Ponadto dwutlenek siarki obniża straty witaminy C oraz beta-karotenu. Odstrasza również owady, niszczy bakterie, wirusy itp.

Warto również wiedzieć, że dwutlenek siarki może drażnić drogi oddechowe, jest również silnym alergenem. Wywołuje podrażnienia skórne, drażni żołądek, wywołuje bóle brzucha, biegunkę. U osób cierpiących na astmę dwutlenek siarki może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Aby usunąć ten konserwant z moreli, należy namoczyć owoce przez ok. 20 minut w ciepłej wodzie. Jeśli moczenie moreli za każdym razem jest kłopotliwe, warto czytać etykiety, by kupić morele bez dwutlenku siarki (bez konserwantów lub także pod nazwą niesiarkowane).


źródło:  dietetycy.org.pl