Go to content

Skakanie na skakance nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto robić to regularnie?

Skakanie na skakance - kalorie, zalety, jak zacząć
Fot. iStock

Skakanie na skakance wydaje się być zajęciem dobrym dla dzieci, ale warto odświeżyć sobie tę umiejętność. Dzięki prostym ruchom zyskuje zdrowie, jak i sylwetka, warto więc odłożyć na bok wątpliwości i sięgnąć po tę zapomnianą „zabawkę”. Regularne skakanie na skakance daje wiele korzyści, trzeba się tylko za to odpowiednio zabrać, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Skakanie na skakance — zalety

Trening ze skakanką w dłoni to nie tylko propozycja beztroskiej zabawy dla dzieci. Skakanie może się przydać wtedy, gdy zależy nam na spaleniu kalorii — już pół godziny porządnego skakania na skakance może przynieść ubytek aż 400 kcal. Tego rodzaju intensywny ruch pozwoli nakręcić przemianę materii.

Skakanie na skakance - kalorie, zalety, jak zacząć

Fot. iStock/skakanie na skakance

Smukłe ciało

Skakanie na skakance ma też inne zalety. Regularne podskoki zdecydowanie poprawiają wygląd nóg. Pojawią się dzięki nim wyrzeźbione łydki, uda, a także pośladki. Nie bez znaczenia jest także dla wyglądu ramion i brzucha. Także tu można spodziewać się wzmocnienia mięśni, ponieważ przy ruchu rąk pracują intensywnie górne partie ciała. Po pewnym czasie poprawa będzie widoczna nie tylko w lepiej zarysowanych mięśniach, ale także bardziej jędrnej skóry, która bardzo często sprawia kobietom problemy swoim wyglądem. Bez wątpienia skakanie na skakance pozwala zachować smukłą sylwetkę, więc jest doskonałym pomysłem, gdy zostało zjedzonych o kilka ciastek z kremem za dużo.

Zdrowsze serce i płuca

Skakanie na skakance nie tylko podnosi tętno i przyspiesza metabolizm. Usprawnia również pracę układu krążenia, dzięki czemu dobrze wpływa na kondycję serca, zyskują także płuca. Regularne podskoki poprawiają również równowagę i koordynację, a także dobrze wpływają na elastyczność stawów.

Poprawia humor

Należy także przypomnieć o tym, że organizm dzięki codziennej dodatkowej dawce ruchu będzie nie tylko bardziej wyćwiczony, ale także poprawi się samopoczucie i kondycja psychiczna. Wytworzone podczas treningu endorfiny poprawią humor oraz pozwolą oderwać myśli od codzienności.

Skakanie na skakance jest tanie

Do innych zalet tej aktywności należy niski koszt. Wystarczy kupić za kilkadziesiąt złotych nieco lepszą, czyli bardziej wytrzymałą skakankę, aby trening móc przeprowadzić w każdym miejscu. Można ćwiczyć w zamkniętej przestrzeni (byle nie ograniczał nas sufit czy inne przeszkody) i na powietrzu — skakanka bez problemu zmieści się w plecaku, a nawet i w dłoni.

Skakanie na skakance - kalorie, zalety, jak zacząć

Fot. iStock/ Skakanie na skakance

Skakanie na skakance —  jak się przygotować do treningu?

Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań z powodu choroby i do dyspozycji jest wystarczająca ilość miejsca oraz odpowiedni ubiór, można przystąpić do dzieła. Aby zobaczyć efekty treningów, warto skakać każdego dnia od 10 do 30 minut. W przypadku, gdy ktoś dotychczas był ze sportem na bakier, musi skakanie na skakance dla własnego bezpieczeństwa wprowadzać ostrożniej. Należy zacząć od krótszych i łagodniejszy treningów, co 2-3 dzień. Gdy spokojniejszy wysiłek nie będzie wystarczający, należy treningi wydłużać i zwiększać i ich częstotliwość, na przykład  do 6 razy w tygodniu, a nawet codziennie.

Skakanie na skakance znakomicie uzupełnia innego typu treningi, np. biegowe, regularne skakanie na skakance pomoże wzmocnić mięśnie nóg i tułowia, które są przecież niezbędne do osiągania coraz lepszych efektów. Jeśli efekty mają być naprawdę spektakularne, konieczne jest także wprowadzenie diety.

Czego potrzeba do treningu?

Nie dla każdego dobre będzie od razu złapanie za skakankę i rozpoczęcie treningu. Przede wszystkim należy zadbać o to, by strój był wygodny i komfortowy. Konieczne jest także odpowiednie obuwie, które powinno mieć dobrą amortyzację. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy skakanie będzie odbywało się na twardym podłożu w ten sposób. Dzięki odpowiedniej podeszwie stawy będą chronione przed wstrząsami, a w konsekwencji możliwym urazem. Niezależnie od tego, czy będziesz trenować w domu, czy na świeżym powietrzu musisz mieć odpowiednią przestrzeń wokół siebie, a podłoże powinno być stabilne i płaskie. Lepiej nie skakać na przesuwającym się pod stopami dywanie.

Aby odpowiednio skakać, należy pamiętać o wyprostowanej sylwetce, napiętym brzuchu, a wzrok skierować na wprost. Łokcie należy trzymać usztywnione i nisko, a kolana z kolei nie powinny być sztywne.

Jaka skakanka do skakania?

Ważna jest przede wszystkim skakanka. Bez kłopotu można ją można kupić w różnych sklepach sportowych więc tam można poprosić o doradzenie w wyborze. Skakankę trzeba dobrze dopasować, szczególnie pod kątem jej długości. O ile zbyt długa, można ją skrócić na przykład przez owinięcie wokół rączek, to zbyt krótką trzeba albo wymienić, albo kupić nową.

Fot. iStock

Zwykłe skakanki, najczęściej wybierane przez początkujących, zazwyczaj wykonane są ze sznurka i mają drewniane rączki lub całe wyprodukowano z tworzywa sztucznego. Nie są one jednak zbyt szybkie, ale plusem są mniej bolesne uderzenia i brak śladów na ciele. Częściej do treningów profesjonalnych wybierana jest skakanka bokserska, ze skóry oraz aluminium. Dzięki tym materiałów skakanka umożliwia wykonanie obrotów bardzo szybko, i jest bardziej wytrzymała przy częstych i intensywnych treningach.

Do dyspozycji są także skakanki licznikami lub bez — to jaką wybierzesz, zależy od twoich potrzeb.

Skakanie na skakance — przeciwwskazania

O ile samo skakanie na skakance nie jest technicznie skomplikowane, to jednak nie każdy powinien skakać. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do tego rodzaju ruchu jest duża nadwaga, ponieważ w takiej sytuacji stawy są bardzo obciążone, a dodatkowy nacisk obciąży je jeszcze bardziej. Nie powinny również skakać osoby z problemami z sercem i układem krążenia. Niezalecane jest to także u osób z zaawansowaną osteoporozą, przy której istnieje większe ryzyko złamania kości.


źródło: wformie24.poradnikzdrowie.pl , sportoweporady.pl