Psychologia

Ciągle siebie nie doceniasz? Gratulacje, po prostu jesteś „za dobra”! Efekt Krugera-Dunninga

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
26 lutego 2017
Fot. iStock
 

Ile razy wydawało ci się, że to nie ty zdobędziesz puchar: awans w pracy, dobrą posadę, a nawet miłość? Dlaczego mieliby wybrać właśnie mnie? X.,M. i B. są milion razy bardziej ode mnie kompetentne, inteligentne, po prostu lepsze… Często odnosimy wrażenie, że w rywalizacji z innymi – nasze szanse są zawsze znikome… Brzmi znajomo?

A ile razy słuchając radio czy oglądając TV zastanawiałeś się: „czy ten koleś urwał się z choinki? Pan ekspert od wszystkiego…, no tam go jeszcze nie było!”.

Według Charlesa Darwina „ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie, niż wiedza”, czyli…

Im więcej wiesz, tym rzadziej się chwalisz

A wynika to zwyczajnie z faktu, że im większe kompetencje w jakiejś dziedzinie posiadasz, tym mniejszym ignorantem jesteś. Większa wiedza, to również większa świadomość, że na pewno nie pozjadałeś jeszcze wszystkich rozumów ;). To nie żadne czary mary, zjawisko to zostało opisane i udokumentowane przez Justina Krugera i Davida Dunninga z Uniwersytetu Cornella.

A panowie za swoje odkrycie zostali uhonorowani nagrodą Nobla w dziedzinie psychologii.

Jak to działa?

Osoby niekompetentne:

nie dostrzegają swojego niskiego poziomu zdolności,

nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u siebie,

nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u innych,

rozpoznają i uznają swój niski poziom zdolności dopiero po odpowiednim treningu danej umiejętności*

Mechanizm przeceniania (lub podważania) własnych kompetencji niesie wiele dobrego i złego – i jest bardzo, bardzo ludzki.

Całość opiera się na bardzo prostym i logicznym założeniu.

Im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej jesteśmy świadomi swojej niewiedzy. Im mniej wiemy, tym mniej zdajemy sobie sprawę z tego, czego możemy jeszcze nie wiedzieć ;).

Kilka najciekawszych obserwacji:

  1.  Osoba uzdolniona w jakiejś dziedzinie skłonna jest umniejszyć swojej wiedzy przez empatię (podczas przeprowadzonych eksperymentów osoby o wyższych kompetencjach, aby dopasować się do mniej zdolnego współpracownika zaniżają swoją samoocenę);
  2. Osoba o bardzo niskich kompetencjach, zdaje się dostrzegać swojego braku kompetencji, ma wysoką, niezachwianą pewność siebie – jako mechanizm obronny.
  3. Wnioski z przeprowadzonych badań pokazują, że największą przeszkodą w powiększeniu swoich kompetencji, jest właśnie „arogancja”- czyli brak umiejętności przyznania się do błędu i skorzystania z cudzej wiedzy.

Następnym razem, kiedy pomyślisz, że jesteś z czymś beznadziejna i że każdy może wiedzieć więcej od ciebie – uśmiechnij się pod nosem i nie rezygnuj, bo to dobry znak, że jednak znasz się rzeczy.

 


Źródła: badanianet.pl, nauklove.pl, charaktery, *wikipedia

 


Psychologia

Tata pisze poruszający post o swojej żonie, która urodzi śmiertelnie chorą córkę, by dać szansę żyć innym dzieciom

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 lutego 2017
Fot. Screen z Facebook'a Royce Young
 

17 lutego, Royce Young umieścił na Facebooku zdjęcie swojej ciężarnej żony. „Nic nadzwyczajnego” – pomyślicie. Wielu kochających mężów, umieszcza na Facebooku zdjęcia swoich ukochanych w ciąży. Ale ta historia nie jest cukierkowa i prosta, jest ogromnie trudna i piękna. Fotografia przedstawia Keri, w siódmym miesiącu ciąży z drugim dzieckiem. Ale to nie będzie szczęśliwy poród. Rodzice dowiedzieli się podczas badania ultrasonograficznego, że ich córeczka nie ma mózgu.

Royce postanowił swoim wpisem na Facebooku złożyć hołd swojej żonie, która, tuż po tragicznej diagnozie, zapytała lekarza: „Mogę donosić tę ciążę, tak byśmy mogli oddać innym dzieciom organy?…”.

„To był dosłownie najgorszy moment w jej życiu – napisał Royce – dowiedziała się, że nasze dziecko umrze, ale nie zajęlo jej więcej niż minutę, by pomyśleć o kimś, komu jej brak egoizmu mógłby pomóc. To jedna z najbardziej potężnych rzeczy, których doświadczyłem. W ciągu ośmiu lat naszego małżeństwa (i 15 razem), miałem wiele momentów, w których myślałem sobie, że jestem szczęściarzem, mogąc być jej mężem. Ale tym razem było inaczej. Uderzyło mnie to, że ożeniłem się nie tylko z najlepszą przyjaciółką, ale także wyjątkową, niezwykłą osobą”.

Keri, w każdej sekundzie swojego życia pamięta o tym, że mała Eva (takie imię rodzice nadali dziewczynce) umrze.

Royce wyznał, że chce również uświadomić innym, że „wybór” może oznaczać także decyzję o urodzeniu dziecka, decyzję o dostrzeżeniu w tych tragicznych okolicznościach jakiejś szansy na dokonanie czegoś dobrego i pięknego, a nie tylko tę, o usunięciu ciąży.

Napisał także, że pociesza go myśl, że narodziny jego córki mogą być “cudem” dla innej rodziny, między innymi dla  rodziców małego Jarriusa, który czeka  przeszczep wątroby.

„Patrzę w tym momencie na Keri i nie muszę o nic pytać. Jest twarda. Jest odważna. Jest niesamowita. Jest wyjątkowa. (…) Kocham ją, a podziwianie jej odwagi i siły jest dla mnie inspirujące.”

Keri i Royce mają jeszcze dwuletniego synka, Harrisona.

Co myślicie o postawie Royce’a? Czy nie powinien mysleć przede wszystkim o zdrowiu swojej żony?


Na podstawie: huffingtonpost.com

 


Psychologia

Wszystko w tej głowie. Kiedy jesteśmy smutni, świat jest smutny razem z nami

Agata Sliwowski
Agata Sliwowski
26 lutego 2017
Fot. istock/filadendron

Można być nieszczęśliwym w każdym miejscu na ziemi. Nawet w tym najpiękniejszym. Można też być całkowicie szczęśliwym i to bez względu na to, gdzie się akurat jest. Stan umysłu to taka tylko trochę skomplikowana sprawa. No i całkowicie od nas samych zależna. W głowie siedzimy bowiem my i tylko my. I dla jasności, mam własną głowę na myśli, nie jakąś tam cudzą, do której bywa, że wpadamy czasem. Własną głowę mam na myśli i ten umysł, który jak eksperymentalna mysz, podlega niekończącym się, emocjonalnym testom.

Warto tutaj dodać, że stan umysłu jak nic na świecie, rzutuje na nasze samopoczucie, na to jak postrzegamy i interpretujemy świat, jakie znaczenie nadajemy zjawiskom i zdarzeniom. Kiedy jesteśmy smutni, świat jest smutny razem z nami. Kiedy wewnętrznie rechotamy ze szczęścia, środek listopada z ulewnym deszczem i płynącymi środkiem chodnika strumieniami wody, jawi się nam jako zabawne wyzwanie. Skaczemy ponad kałużami zwinnie i z gracją jak jakieś gazele. Deszcz zaś jest taki piękny, taki życiodajny.

Nie tylko o szczęście przy tym tu chodzi, lecz o każdą emocję, każde uczucie, które w sobie nosimy. Złość, irytacja, głupkowatość, spokój, wesołość, podekscytowanie i całe mnóstwo innych filterków przez które przepuszczamy życie… to one wszystkie nadają ton naszym dniom.

Pewnie, że łatwiej jest powiedzieć czy napisać niż zrobić. W końcu jak nas chandra dopada to robi to konsekwentnie, a jak w złość wpadamy to też najczęściej nie na własne życzenie, lecz sprowokowani czymś zewnętrznym. Prawda? Ano nie do końca prawda. O tym czy ktoś lub coś ma moc wytrącenia nas z równowagi albo zagonienia nas do doliny smutku, decydujemy bowiem my sami.

W grudniu pojechałam na Kubę i zakochałam się w tej wyspie (o kubańskim resecie pisałam jakieś dwa artykuły temu). Wszędobylski komunizm wydał mi się sentymentalny, klozetowa babcia wydzielająca papier za pieniążek kompletnie mnie rozczuliła, a serca wycięte z ananasa czy gujawy i podawane na śniadaniowym talerzu przez podejmujących nas u siebie w domach ludzi, uznałam prawie za wyznanie miłości. I owszem, na ulicach kubańskich miast prawie każdy uśmiechający się do ciebie Kubańczyk mógł oznaczać, że za chwilę padnę ofiarą naciągacza. Za jedno zdjęcie z kolesiem ucharakteryzowanym na Che Guevarę dałam człowiekowi dolara. Zrobił taką obrażoną minę, że natychmiast wyciągnęłam drugiego. Kiedy jednak dalej się dąsał jak paniusia jakaś, powiedziałam mu: hey Che! Take, it easy i udałam się w swoja stronę bez żadnych negatywnych uczuć do naciągacza.

Zocha pojechała na Kubę w styczniu i Kuba zmieszała jej uczucia. Komuna irytowała ją na każdym kroku, załatwianie czegokolwiek z nierozumiejącymi konceptu czasu na wagę złota Kubańczykami doprowadzało ją do szału, a kiedy w drzwiach do toalety stanęła starsza pani z wyciągniętą ręką po kasę, Zocha dostała histerii. Rzecz jasna padła też ofiarą naciągacza, co tylko dolało oliwy do ognia.

Ja na Kubie byłam w niebie. Zocha na Kubę więcej nie pojedzie. Ta sama Kuba, ta sama kubańska komuna z całym wachlarzykiem tak dobrze znanych nam skądinąd ludzkich zachowań, ci sami naciągacze i ta sama babcia klozetowa. Wszystko takie same, ale jakże różny odbiór i jakże różne wakacje.

Bo ja na Kubę pojechałam z otwartym umysłem i bez zbędnych oczekiwań. Wiedziałam, że ludzie są tam biedni i uznałam, że cokolwiek zechcą mi „dać”, tak by uczynić mój pobyt na Kubie autentycznym, będzie po prostu w sam raz. Zocha pojechała na Kubę z pewnym nastawieniem. A że wcześniej miała okazję doświadczyć gościnności Hindusów i Tajów, Kubańczycy wydali jej się najgorsi i tyle. Zocha sama przyznała, że miała porównanie i przefiltrowała Kubę przez tajlandzko – indyjskie doświadczenia. Tak oto Zocha lekko zepsuła sobie wakacje i to poniekąd na własne życzenie. Ja tymczasem, spędziłam 8 dni w niebie. Zamiast bowiem skupiać się na tych gorszych bądź co bądź szczegółach, w pełni oddałam się temu co na Kubie najlepsze. To zaś co nie najlepsze przepuściłam przez filterek sentymentu, rozbawienia, żartu, dobroduszności i jakoś tak wszystko wydało mi się piękne.

Diabeł zatem jak widać, siedzi w filterku. W tym znaczeniu jakie nadajemy sytuacji w jakiej przyjdzie nam wylądować. Kuba jest Kubą i Kubą zostanie. Ale to jaką będzie Kuba dla nas, to już my sami zdecydować musimy. Kubie nic do tego, no poza tym, że otwiera się przed nami wachlarzem możliwości nieskończonych. Serwowane są nam one w wersji bezbarwnej (choć o kolor to na Kubie akurat nietrudno), beznamiętnej, całkowicie bezuczuciowej. Jak prawie wszystko w życiu. Fabryka emocji natomiast mieści się w naszej głowie. To stamtąd malujemy świat, modelujemy jego znaczenie. To tam decydujemy o tym czym jest dla nas szczęście i jakie warunki muszą zaistnieć abyśmy uznali, że bingo! Strzeliliśmy w szczęścia dziesiątkę. Proste to poniekąd jest jak drut. Kto ten mechanizm rozumie ten zapewne też wie, że z równowagi wytrącamy się sami, do doliny smutku podróżujemy z inicjatywy własnej, tak samo jak i do kubańskiego nieba, tak samo jak i do kubańskiego piekła. Nie ma innej opcji, poza własną głową. Nasz świat wykluwa się z naszej głowy, a kiedy się rodzi, przechodzi przez emocjonalny filterek, którym sami zarządzamy. Nasza głowa, nasze emocje, nasz filterek. Kto zatem stworzył NASZ świat? No właśnie…


Zobacz także

Psychoterapia to nie rozmowa z przyjaciółką

Toksyczny na polowaniu zwęszy cię bez mrugnięcia okiem. 6 zachowań toksycznych ludzi

10 najgorszych rzeczy, jakie robimy, gdy jesteśmy zestresowani