Fitness

Bieganie dla początkujących: jak zacząć, plan biegania, trening dla początkujących

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
27 marca 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Zalety i efekty biegania

Bieganie to jedna z najprostszych aktywności fizycznych. Można biegać prawie zawsze i prawie wszędzie. Z wyjątkiem nielicznych przeciwwskazań większość osób z powodzeniem może zacząć biegać.

Efekty biegania to m.in.:

 • lepsza kondycja,
 • zgrabniejsza figura,
 • większa wydolność organizmu.

Biegając, nie tylko spalamy kalorie, ale również poprawiamy swój nastrój. Wzrasta poziom endorfin. To dzięki nim, mimo bólu mięśni, po treningu możesz poczuć się jak na skrzydłach.

Bieganie pozytywnie wpływa na pracę serca i układu krążenia. Dzięki bieganiu można pozbyć się bólu kręgosłupa, szyi, ramion. Bieganie niweluje negatywne skutki siedzącego trybu życia.

Biegając, można zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie, a nawet spotkać miłość. Czasem w mediach pojawiają się wzruszające wzmianki o oświadczynach na mecie maratonu.

Niezależnie od motywacji, z jaką początkujący biegacz przystępuje do działania, należy się dobrze przygotować, aby trening wspierał rozwój i zapewniał zdrowie. Niewłaściwie dobrany lub źle realizowany plan treningowy może bardziej zaszkodzić niż pomóc, prowadząc do przeciążeń, kontuzji lub urazów, których każdy biegacz chciałby uniknąć.

Fot. Materiały prasowe

Bieganie dla początkujących

Wiedząc już, że bieganie ma szereg zalet, możemy rozpocząć treningi. Jak zacząć biegać? – oto pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących biegaczy. Dobry plan treningu zapewnia nie tylko sukcesy, ale również zabezpiecza przed kontuzjami.

Bieganie może wydawać się banalnie proste, jednak warto wiedzieć, jak przeprowadzić trening. Rozpoczęcie biegania to coś więcej niż pokonanie jakiegoś odcinka. Wymaga przygotowania i odpowiedniej odzieży.

Wielu początkujących biegaczy popełnia podstawowy błąd. Swój trening często relacjonują słowami: “Po prostu wychodzę i biegam, wracam i siadam na kanapę”. W takim “treningu” nie ma rozgrzewki, przygotowującej ciało do wysiłku. Brakuje również ćwiczeń rozciągających mięśnie oraz etapu uspokojenia organizmu. Rozgrzewka, a później kolejno rozciąganie, rolowanie i wyciszenie to niezbędne części składowe każdego treningu biegacza, zabezpieczające organizm przed kontuzją.

Buty dla początkujących biegaczy

Zanim wyjdziemy na trening, zaczynamy od doboru stroju do biegania. Choć mówi się, że bieganie jako jeden z najprostszych sportów, nie wymaga odpowiedniego sprzętu, niezbędne jest dobrze dobrane obuwie.

Nie warto oszczędzać na butach do biegania. Oczywiście, nawet najdroższe buty same nie zrobią wyniku. Jednak po pierwsze – dobrze dobrane obuwie biegowe może pomóc w osiąganiu lepszych wyników. A po drugie bieganie w niedopasowanych butach może prowadzić do urazów, m.in. do uszkodzeń tkanek, stanów zapalnych ścięgien, bolesnych otarć oraz wymagających unieruchomienia zwichnięć.

Fot. Materiały prasowe

Jako źle dobrane obuwie należy rozumieć m.in. niewłaściwy rozmiar. Buty do biegania powinny być o ok. 1 cm większe niż standardowe obuwie. Błędem jest również noszenie używanego obuwia uformowanego stopą innej osoby albo zły dobór buta do kształtu stopy. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy masz stopę pronującą, supinującą czy neutralną.

Nieporozumienie to noszenie butów do biegania po asfalcie w czasie biegów terenowych. Inaczej wyprofilowana podeszwa buta może przyczynić się do poślizgnięcia, a w efekcie nawet do groźnych w skutkach upadków.

Chociaż hipermarkety mogą kusić ultratanimi butami do biegania, lepiej w takie obuwie zainwestować trochę więcej, a przy wyborze skorzystać z profesjonalnego doradztwa w sklepach sportowych.

Jak zacząć biegać?

Gdy już mamy niezbędnik, czyli obuwie, w dalszej kolejności można inwestować w odzież odpowiednią do pogody. Tu bardzo ważna wskazówka dla początkujących biegaczy – nie należy ubierać się zbyt grubo. Zaleca się strój, który włożylibyśmy, gdyby na zewnątrz było ok. 10 stopni więcej.

Może brzmieć niepokojąco i niekiedy dosłownie mrozić krew w żyłach, ale po kilku kilometrach cieńsze ubranie wystarczy w zupełności. Organizm się rozgrzewa, a wówczas zbyt gruba odzież może tylko zaszkodzić. Bieganie w deszczu czy w śniegu nie wymaga szczególnie grubych warstw odzieży, chociaż warto postawić na nieprzemakalny strój.

Efekty biegania będą lepsze, jeśli ciało nie będzie zbyt przegrzane. Bieganie rano, nawet w chłodny rześki poranek, zagwarantuje lepszy start danego dnia. Dobrym pomysłem może być bieganie z psem. Trening musi jednak uwzględniać też możliwości i potrzeby zwierzęcia. Gdy pies przyzwyczai się do wspólnego biegania, będzie motywować do kolejnych wyjść na trening.

Fot. Materiały prasowe

Treningi dla początkujących biegaczy

W sieci można znaleźć wiele porad dotyczących biegania. Dostępne są gotowe plany treningowe, można pokusić się o ich wygenerowanie za pomocą aplikacji służących do pomiaru aktywności sportowej. Każdy początkujący biegacz powinien jednak indywidualnie rozpatrywać zarówno swoje możliwości, jak i cele biegowe.

Jako możliwości należy rozumieć aktualną kondycję biegacza i poziom, z jakiego zaczyna swoją przygodę z bieganiem. Początkujący biegacz musi również wziąć pod uwagę swój plan dnia i możliwości biegania. Nie jest problemem ułożenie planu treningów dla początkujących. Zwykle trudniej wdrożyć je w życie. Treningów nie warto odpuszczać również podczas urlopu. Można też sprofilować wakacje z bieganiem wybierając lokalizację sprzyjającą uprawianiu sportu. W roli uniwersalnych i zawsze świetnych (również do biegania) destynacji są Bieszczady!

Dlatego jeśli masz psa, możesz zdecydować się na bieganie z psem, zamiast tradycyjnych spacerów. Jeśli zaczynasz pracę później, biegaj rano. Po pracy możesz czuć zmęczenie i ambitny plan treningu odchodzi w zapomnienie. Nie zarywaj nocy, żeby zrobić trening, gdyż nadużywanie własnego organizmu nie pomoże zbudować formy, a bieganie nie przyniesie efektów.

Żeby odnieść sukces w bieganiu, trzeba też pamiętać o odpowiednim odżywianiu, które wzmocni organizm i budowę tkanki mięśniowej oraz ścięgien i stawów.

Bieganie w deszczu i inne nieprzewidziane sytuacje

Biegacz, który ma już ułożony plan treningów, powinien mieć świadomość, że jest to baza, którą nie zawsze uda się w pełni zrealizować. Jeśli za oknem dżdży, oczywiście możesz wybrać się na bieganie w deszczu. Gdy zaczyna się ulewa i wieje wicher łamiący drzewa, odpuść. Porozciągaj się w domu, zrób trening funkcjonalny pod dachem. To wszystko też będzie sprzyjać późniejszym sukcesom w bieganiu.

Słuchaj swojego organizmu szczególnie, jeśli jesteś początkującym biegaczem. Odpuść, gdy źle się czujesz. Nie biegaj, gdy coś boli. Zamiast formy, możesz dorobić się kontuzji, z którą będziesz borykać się miesiącami.

Początkujący biegacz często jest nadambitny. Postaw więc sobie realne cele. Oczywiście istnieją osoby o niesamowitej wydolności i predyspozycjach, które szybko osiągają świetne wyniki i pokonują długie dystanse. Bywa jednak, że jest to później okupione np. kontuzjami przeciążeniowymi.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nie myśl, że pociecha wiąże w domu. Można biegać z wózkiem, na rynku jest coraz więcej modeli wózków dziecięcych stworzonych z myślą o biegających rodzicach. Dla początkujących biegaczy i biegaczek dobrym rozwiązaniem są zwykłe wózki, ale na pompowanych kołach, które dobrze amortyzują przy bieganiu.

Bieganie metodą Danielsa

Chociaż wydawać się może, że żeby zacząć biegać, wystarczy włożyć buty i iść na trening, warto poświęcić chwilę na poznanie popularnych metod optymalizujących efekty treningów. “Biblią” biegaczy amatorów jest książka Jacka Danielsa. Nazwisko brzmi znajomo i niekoniecznie przywodzi na myśl sport. Jednak mimo skojarzeń z popularną whiskey, Jack Daniels to naprawdę wybitny trener, zdaniem wielu numer jeden na świecie.

Jack Daniels podkreśla w swojej metodzie, że podstawą jest indywidualne spojrzenie na biegacza, niezależnie od tego, czy jest to zaawansowany już sportowiec czy początkujący biegacz. U jednych atutem jest technika biegu, u innych wrodzona wysoka wydolność, która sprawdza się przy dużych dystansach.

Fot. Materiały prasowe

Daniels na podstawie analiz wyników i treningów zawodowców opracował tabelę, w której ściśle wymienia, jakie tempo powinni stosować na treningach biegacze, w zależności od dotychczasowych osiągnięć. Różne wartości prędkości są dobierane w zależności od rodzaju planowanego treningu.

Pozwala to później osiągać maksimum możliwości na zawodach. Zbyt intensywne treningi mogą prowadzić do kontuzji lub przetrenowania, a zmęczony organizm nie będzie w stanie odpowiednio zareagować podczas startu na próby zwiększenia szybkości lub przebiegnięcia dłuższego dystansu.

Każdy sport jest przełamywaniem ograniczeń, ale skupienie powinno być kierowane na szlifowaniu zalet, zamiast przełamywaniu wad. Jeśli początkujący biegacz zauważa u siebie dużą wytrzymałość, przy jednoczesnych trudnościach ze zwiększeniem prędkości, powinien uwzględnić w treningu możliwości zwiększania tempa biegu, ale przede wszystkim skupić się na pielęgnowaniu swoich naturalnych atutów. W danym przypadku jest to wytrzymałość.

Bieganie metodą Gallowaya

Zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, jak i dla osób, których zapał do aktywności nieco przygasa, świetnym rozwiązaniem może okazać się metoda Jeffa Galowaya. Zdaniem trenera ważniejszy od rozwijanej prędkości jest pokonany dystans. Dlatego proponuje on, aby łączyć bieg i marsz.

Przeplatanie biegania intensywnym maszerowaniem pozwala uniknąć zbyt dużego zmęczenia, ochronić mięśnie, stawy i ścięgna przed urazami, a przede wszystkim znacząco poprawić kondycję. Posłużmy się prostym przykładem.

Załóżmy, że jesteś początkującym biegaczem i wizja choćby 5 km brzmi przerażająco. Masz jednak ambicje, by biegać, więc podejmujesz wyzwanie i podnosisz rękawicę, a raczej buty do biegania. Próbujesz więc biec, ile sił w nogach… i w efekcie po kilometrze nie masz już sił na nic więcej. Zniechęcenie i zmęczenie powodują przerwanie treningu.

Wystarczyłaby drobna zmiana zachowania, a więc na początek żwawy marsz, przeplatany truchtem. Wystarczy po 5 minutach wędrowania przez 30-60 sekund podbiegać. Spędź 30 minut w takim ruchu.

Sukcesywnie można zwiększać dystans pokonywany biegiem, zmniejszając długość marszu. Jednocześnie można zwiększyć tempo biegu. Ani się obejrzysz, a przebiegnięcie 5 kilometrów będzie banalnie proste i pojawi się apetyt na więcej. Choć jako początkujący biegacz może nie masz takich ambicji, przyjdzie dzień, w którym zechcesz ujrzeć siebie na mecie maratonu.

Co daje bieganie dla początkujących

Bieganie dla początkujących powinno przede wszystkim sprawiać satysfakcję. Jeśli czujesz dyskomfort na myśl o kolejnym treningu i taki stan się utrzymuje, może warto przemyśleć zmianę dyscypliny sportowej.

Jeżeli jednak bieganie daje choć trochę satysfakcji, znajdź swoją ulubioną metodę treningową i ułóż plan treningowy dostosowany do swoich możliwości. Początkujący biegacz, który wdroży w życie dobre nawyki, będzie mógł czerpać szereg korzyści z biegania. Przystępując do treningów biegowych w odpowiedni sposób, unikniemy kontuzji, poprawimy kondycję, zyskamy siłę biegową, odpowiednią masę ciała i zgrabną sylwetkę. A więc… czas, start!

Materiał prasowy Travelduck


Fitness

Za siłą niesamowitej kobiety, zawsze stoi… inna kobieta. Akcja #Jestem Kobietą

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 marca 2020
 

„Tato, jutro jedziesz na wojnę?” – tymi słowa zaczyna się zwiastun filmu „Pojedynek na głosy”.  Te słowa zmieniają wszystko, jeszcze długo rozbrzmiewają nam w głowie, prowokują do zastanowienia. Tak długo, jak istnieje świat, tak długo, bardzo często walczymy z rozłąką. Chciałoby się powiedzieć, że my kobiety, od zawsze nosimy ten bagaż na swoich plecach. I musimy przetrwać. Musimy mieć siłę, dać sobie radę, żyć jak najbardziej normalnie, najlepiej jak umiemy. Często, gdy patrzę na kobiety, widzę ich ogromną siłę. Nie umiałabym nazwać żadnej kobiety słabą, choć często tylko w innych widzimy siłę.

Za siłą każdej niesamowitej kobiety, zawsze stoi… inna kobieta. Ta moc nie bierze się znikąd. I właśnie dlatego warto obejrzeć ten film. Żeby zrozumieć to, co żony wojskowych muszą zrozumieć  bardzo szybko. One nie mają wyboru, czasu, możliwości. Są takie dni i miesiące, gdy mają tylko siebie. Gdy nie wiedzą co będzie dalej… i czy w ogóle jakieś „dalej” się zdarzy. Ich relacje są jak szkło powiększające dla kobiecych kręgów.

„Pojedynek na głosy” to opowieść o wsparciu, jakie możemy dostać tylko od innej kobiety. Sile, która pojawia się w najmniej spodziewanym momencie i bywa, że płynie do nas od kogoś, kogo nigdy wcześniej, nie  zapisalibyśmy na liście „moja przyjaciółka”.

Dziś w światowej kwarantannie, przeżywamy to, co miliony kobiet muszą przetrwać na co dzień. Izolacja, tęsknota, separacja. Nie mówimy tylko o stereotypom układzie, jak w piosence „… bo męska rzecz być daleko, kobieca…”. Każdy żołnierz na misji, każda kobieta pracująca za granicą, wreszcie każdy student na wymianie, który nie zdążył, był w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie nie wie, co będzie dalej. Dziś wielu z nas przeżywa bardzo trudne emocje, mierzy się z niepewnością. I to jest najgorsze – nie wiedzieć.

Dlatego nigdy nie odrzucajcie wsparcia, które na was czeka. Czerpcie siłę od ważnych kobiet w waszym życiu najwięcej na świecie, wszystko, co zechcą wam podarować – i dajcie to samo innej kobiecie. Siła kobiecego wsparcia sprawia, że świat nadal się kręci.

„Wielka muzyka nie powstaje wtedy, kiedy jest idealnie, ale kiedy nam zależy” – mówi jedna z bohaterek. Mogę tylko dodać: nie tylko muzyka. Niestety na film będziemy musieli jeszcze zaczekać, z powodu pandemii nie podano jeszcze daty oficjalnej premiery. Ale zapiszcie ten tytuł w sercach i w kalendarzu, żeby się nie zgubił – z dopiskiem: obejrzeć koniecznie. A gdy skończycie czytać ten tekst, zadzwońcie do waszej przyjaciółki, podziękować, za siłę, którą wam daje.

Nasza akcja #JestemKobietą trwa – wciąż czekamy na wasze listy. Piszcie nam o swojej kobiecości, swoich wzlotach i upadkach i o kobietach, bez których życie nie było takie samo.

występują: Kristin Scott Thomas (Cztery wesela i pogrzeb), Sharon Horgan (Wieczór gier)

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo.

Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że „piosenka jest dobra na wszystko”. Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate (Kristin Scott Thomas) oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek.

Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania.

„Pojedynek na głosy” to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

 

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Fitness

Gęsta, pyszna i bardzo warzywna – włoska zupa minestrone

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 marca 2020
Zupa minestrone - włoska z makaronem, wege, przepis
Fot. iStock/zupa minestrone

Włoska zupa minestrone to gęste i smaczne warzywne danie, za którym przepada wiele osób. Najlepiej smakuje przygotowana za świeżych warzyw i ziół, dlatego nie tylko syci, ale jest też zdrowym posiłkiem, który raczej nie powędruje  w boczki.  Zupa minestrone może być z makaronem lub bez, a przepis na najlepszą jest w zasięgu ręki.

Włoska zupa minestrone to taki odpowiednik polskiej klasycznej zupy jarzynowej – co jest pod ręką ze świeżych warzyw, to można dorzucić, a ostateczny smak zależy od osoby, która ją przygotowuje. Nie trzeba się trzymać sztywno składników, ale jeśli chcecie poczuć smak włoskiej minestrone, warto przestrzegać wskazówek z przepisu.

Zupa minestrone - włoska z makaronem, wege, przepisZupa minestrone - włoska z makaronem, wege, przepis

Fot. iStock/zupa minestrone

Zupa minestrone – przepis oryginalny

Jeśli liczycie na to, że zupa minestrone ma jeden oryginalny przepis, to będzie o to trudno. Nie ma jednego sposobu na tę zupę, a poszczególnie składniki mogą się od siebie różnić w zależności od regionu Włoch. Oryginalny przepis wymaga, by zupa minestrone przygotowana była na odpowiedniej bazie, na podduszonych lub pieczonych warzywach, zalewanych później bulionem warzywnym lub mięsnym. To już zależy od indywidualnych preferencji.

Zupa minestrone z makaronem i pieczonymi warzywami – przepis 

Ten przepis to gratka dla miłośników wyrazistego smaku pieczonych warzyw. Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście, to warto – pieczenie przed gotowaniem znacznie podnosi walory smakowe potrawy, co jest łatwo wyczuwalne. Można to zauważyć podczas przygotowywania zupy krem z dyni – warzywo po upieczeniu nabiera głębokiego smaku. A wracając do minestrone z pieczonych warzyw, na przepis, a w zasadzie dwa – na zupę z pieczonymi i podduszonymi warzywami natknęłyśmy się w sieci, i nie umiałyśmy się mu oprzeć.

Zupa minestrone - włoska z makaronem, wege, przepis

Fot. iStock/zupa minestrone

Zupa minestrone z pieczonymi warzywami i makaronem – przepis: składniki 

 • 300 g pomidorów (2 średnie)
 • 1 czerwona papryka
 • kawałek dyni ze skórą (ok 600 g)
 • kawałeczek selera (korzeń)
 • 1 mała pietruszka
 • 200 g kapusty
 • 100 g pora
 • 200 g marchewki
 • 1 średnia cebula
 • 200 g cukinii
 • 200 g ziemniaków
 • 2 liście laurowe
 • 2 ząbki czosnku
 • 1 puszka białej fasoli (200 g po odsączeniu)
 • 150 g zielonej fasolki (np. mrożonej)
 • 1,75 litra bulionu jarzynowego lub drobiowego
 • 2 łyżki listków natki pietruszki
 • 100 g cienkiego makaronu
 • oliwa extra vergine

Zupa minestrone z makaronem i pieczonymi warzywami – przygotowanie:

 1. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Oderwać szypułki z pomidorów, paprykę przekroić na pół i usunąć gniazda nasienne, usunąć pestki i włókna z wnętrza dyni, selera i pietruszkę obrać. Pomidory, paprykę, dynię, selera i pietruszkę skropić oliwą i ułożyć na blaszce do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 25 minut. Zdjąć z blaszki.
 2. Cebulę i pora obrać z zewnętrznych liści, marchewki oskrobać i razem z cukinią pokroić w 1/2 cm kostkę. Wyłożyć na blaszkę, doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem, skropić oliwą i wstawić do piekarnika. Piec przez 5 minut, następnie dodać obrane i pokrojone w 1 cm kostkę ziemniaki, przemieszać i piec dalej przez kolejne 5 minut. Wyjąć z piekarnika.
 3. W szerokim garnku z grubym dnem rozgrzać 2 łyżki oliwy, dodać kapustę pokrojoną w 2 cm kostkę, liście laurowe i czosnek, smażyć na małym ogniu przez 3 minuty od czasu do czasu mieszając. Dodać odsączoną fasolkę, zieloną fasolkę pokrojoną na 3 cm kawałki i wymieszać.
 4. Dodać wszystkie pieczone warzywa: zmiksowane pomidory (bez korzonków i skórek), obraną i pokrojoną w kostkę paprykę, miąższ z dyni (wyjęty z łupiny i pokrojony lub rozdrobniony), selera i pietruszkę w całości, oraz resztę pieczonych warzyw pokrojonych w kostkę (cebulę, pora, cukinię, marchewkę i ziemniaki). Wlać bulion, doprawić solą i pieprzem do smaku.
 5. Zagotować, przykryć i gotować na małym ogniu przez ok. 20 – 25 minut, od czasu do czasu mieszając. Na pięć minut przed końcem gotowania dodać makaron. Dodać natkę pietruszki, wyjąć pietruszkę, seler i liście laurowe. Można podawać z tartym parmezanem lub zielonym pesto.

Włoska zupa minestrone z makaronem i pieczonymi warzywami dobrze smakuje z tartym parmezanem. Warto także pamiętać, że jeśli zupa minestrone pomyślana jest na dwa dni, nie dodajemy do garnka makaronu, ale nakładamy go  następnego dnia przed podaniem. W innym przypadku napęcznieje i nie będzie wyglądał i smakował apetycznie.

Zupa minestrone – wege przepis z podsmażanych warzyw 

To drugi ze znalezionych w sieci przepisów, tym razem włoska zupa minestrone wege, bez makaronu, przygotowywana na podsmażonych warzywach.

Zupa minestrone - włoska z makaronem, wege, przepis

Fot. iStock/zupa minestrone

Zupa minestrone wege – składniki:

 • 2 litry wywaru warzywnego
 • mała cukinia
 • 2 małe marchewki
 • 2 małe ziemniaki
 • pietruszka
 • 2 gałązki selera naciowego
 • garść różyczek brokuła
 • pół szklanki groszku zielonego
 • garść zielonej fasolki
 • pół szklanki fasolki czerwonej z puszki
 • kawałek kapusty włoskiej
 • młoda cebula
 • kawałek pora
 • kilka listków szpinaku baby
 • pół szklanki sosu pomidorowego
 • pomidor do dekoracji
 • kilka świeżego lubczyku
 • 10 listków świeżej bazylii
 • 3 łyżki oliwy z oliwek

Zupa minestrone wege – przygotowanie:

 1. Marchewkę kroję w talarki, ziemniaki, cukinię, pietruszkę kroję w małą kostkę, cebulę i kapustę siekam. Seler naciowy kroję w plasterki, fasolkę i por kroję na mniejsze kawałki.
 2. W dużym rondlu rozgrzewam oliwę i przesmażam na niej pokrojone warzywa – najpierw cebulę i por (tylko do zeszklenia się cebuli), potem dodaję pozostałe warzywa (zostawiam trochę plasterków selera naciowego do dekoracji), smażę 2-3 minuty, dodaję sos pomidorowy i duszę jeszcze 2-3 minuty.
 3. Potem podlewam warzywa wywarem, gotuję 15 minut od zagotowania. Pod koniec gotowania doprawiam solą i pieprzem, dodaję fasolkę z puszki i posiekane listki lubczyku, bazylii i szpinaku.
 4. Zupę minestrone podaję ze świeżym selerem naciowym i kawałkami świeżego pomidora. Minestrone przed podaniem można posypać tartym parmezanem.

Jeśli zechcecie skorzystać z powyższych przepisów, koniecznie dajcie znać, czy efekt sprostał oczekiwaniom.


źródło:  www.kwestiasmaku.com , zakochanewzupach.pl 

Zobacz także

Wytańcz kalorie! 3 rodzaje tańca, których musisz spróbować tej jesieni

CORE. Trening dla zwykłych ludzi. Mających prawdziwą pracę, prawdziwą rodzinę i prawdziwe ograniczenia czasowe

Ćwiczenia na ciało - brzuch, plecy, barki, uda, tricepsy

Ćwiczenia na różne partie ciała. Jak wzmocnić brzuch, plecy, barki, uda lub ramiona?