Go to content

Różowy, bordowy, a może wodnisty? Sprawdź, co o twoim zdrowiu mówi kolor krwi miesiączkowej

fot. Adene Sanchez/iStock

‌Uważa się za normalne, że kolor krwi miesiączkowej oscyluje między odcieniami czerwieni i brązu. Wpływ może mieć wiek kobiety, ale kolor krwi miesiączkowej może również ulegać zmianie podczas cyklu miesiączkowego. Na przykład może zacząć się od jaskrawoczerwonego na początku i zmienić na rdzawobrązowy pod koniec okresu. Może nawet zacząć  brązowieć na początku i stać się bardziej czerwony w kolejnych dniach.

Dlaczego krew miesiączkowa ma różne kolory?

‌Kolor krwi staje się ciemniejszy, im dłużej krew pozostaje w macicy i pochwie, ponieważ zaczyna reagować z tlenem. Im dłużej krew pozostaje w twoim ciele, tym robi się ciemniejsza.

Kolor różowy

Różowoczerwona krew może oznaczać niski poziom estrogenu. Jeśli jesteś zapaloną biegaczką lub czynnie uprawiasz jakiś inny sport, to może być powodem takiego właśnie zabarwienia twojej krwi. Udowodniono, że wysiłek fizyczny, a szczególnie bieganie, może spowodować spadek poziomu estrogenu. I jest to zdecydowanie coś, na co należy zwrócić uwagę, ponieważ niektóre badania wykazały związek między niskim poziomem estrogenu a osteoporozą w późniejszym okresie życia.

Kolor wodnisty

Barwa wodnista, nijaka lub jasnoróżowa, może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Koniecznie sprawdź, czy nie masz anemii, zwłaszcza jeśli miesiączka staje się coraz mniej obfita. W skrajnych przypadkach taki kolor sygnalizuje nowotwór jajnika. Ale nie denerwuj się na zapas. Być może pijesz bardzo dużo płynów. Im im więcej wody w organizmie, tym rzadsza krew.

Kolor  ciemnobrązowy

Ciemnobrązowy lub ciemnoczerwony kolor krwi menstruacyjnej może oznaczać, że kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Krew zdążyła się utlenić, stąd zmiana barwy. Nie jest to niepokojący objaw.

Kolor ciemnoczerwony, ze skrzepami

​​Możesz mieć niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenu. Jeśli jednak skrzepy są duże i jest ich wiele, może masz problem z krzepliwością krwi i zaburzenia  równowagi hormonalnej . Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy. Udaj się do lekarza by to sprawdzić.

Mieszanina barw szarej i czerwonej

Jeśli nie jesteś w ciąży (tak, okres w ciąży jest możliwy), to może być objaw infekcji intymnej, być może choroby przenoszonej drogą płciową. Może jej towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Kolor czerwonej żurawiny

Takie zabarwienie jest uznawane za objaw zdrowia. Wszystko jest w porządku, ale pamiętaj o regularnych kontrolach u ginekologa.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

 

‌To normalne, że krew menstruacyjna występuje w kolorach różowym, czerwonym i brązowym. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zmian koloru krwi miesiączkowej lub jeśli wystąpią nietypowe zmiany w cyklu.

Skonsultuj się również z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

  • ‌Krwawienia  są tak obfite, że  musisz zmieniać podpaski i tampony co godzinę do dwóch godzin
  • Twoja krew menstruacyjna zawiera duże skrzepy
  • Odczuwasz silne skurcze podczas cyklu menstruacyjnego
  • Doświadczasz zawrotów głowy lub czujesz się oszołomiona, słaba lub zmęczona
  • Czujesz ból w klatce piersiowej lub masz problemy z oddychaniem w trakcie lub po okresie
  • Plamienie lub krwawienie występuje w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego poza okresem
  • Twoje cykle miesiączkowe są krótsze niż 24 dni lub dłuższe niż 38 dni
  • Nie miałaś miesiączki od trzech miesięcy i nie jesteś w ciąży ani nie karmisz piersią
  • Twoje normalne cykle uległy zmianie i są teraz nieregularne
  • Masz więcej niż 15 lat i jeszcze nie miałaś pierwszej miesiączki
  • Nadal krwawisz po menopauzie, kiedy cykl menstruacyjny dobiega końca
  • ‌Twoja wydzielina z pochwy wygląda nienormalnie lub wyjątkowo nieprzyjemnie pachnie
  • Podczas miesiączek doświadczasz wysokiej gorączki
  • W czasie miesiączek występują nudności lub wymioty.