Go to content

Obfita miesiączka – jak ułatwić sobie życie domowymi sposobami?

Obfita miesiączka to nie widzimisię, to realny problem kobiet. Konieczność częstych zmian podpasek czy tamponów powoduje, że te kilka dni niemal wyłączają nas z codziennego życia. Nie możemy sobie pozwolić na wiele rzeczy, zawsze jak satelity musimy mieć w zasięgu toaletę. Jak ułatwić sobie ten czas i zadbać o siebie jak najlepiej? Co możemy zrobić domowymi sposobami, żeby życie z obfitą miesiączką było mniej uciążliwe, a co oferuje nam medycyna? Sprawdzamy.

Prawidłowa miesiączka u kobiety w wieku rozrodczym pojawia się średnio co 28 (najczęściej w przedziale 21–35 dni) i trwa od 2 do 6 dni. Średnia utrata krwi podczas miesiączki może wynosić do 60 ml, maksymalnie jest to 80 ml. Ilość traconej krwi jest indywidualną sprawą organizmu i zależy również od długości cyklu. Nastolatki oraz panie w okresie okołomenopauzalnym mogą krwawić nieregularnie, mniej lub bardziej obficie. Obfite, czyli ponadnormatywne, miesiączki dotyczą 14 % kobiet.

Obfite miesiączki to krwawienia, podczas których kobieta traci więcej, niż 80 ml krwi. Niepokój powinny wzbudzić następujące sytuacje:

 • Konieczność wymiany jednej lub więcej podpasek lub tamponów co godzinę
 • Konieczność stosowania podwójnej ochrony tampon + podpaska / kubeczek + podpaska
 • Konieczność zmiany podpasek / tamponów w nocy
 • Krwawienie dłużej niż tydzień
 • Duże skrzepy krwi
 • Konieczność ograniczenia codziennych czynności z powodu krwawienia
 • Objawy anemii, takie jak zmęczenie lub duszność

Kluczem do terapii jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn występowania obfitych miesiączek. Możemy podzielić je na:

 1. anatomiczne – mięśniaki macicy, polipy endometrialne, endometrioza, nowotwory dróg rodnych, wkładki wewnątrzmaciczne
 2. ogólne – zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, menopauza, choroba von Willebranda

 

Gdy pacjentka trafia do gabinetu ginekologa, specjalista przeprowadza z nią dokładny wywiad oraz badanie ginekologiczne i badanie USG (najczęściej przezpochwowe). Na tej podstawie można zazwyczaj wykluczyć zmiany anatomiczne oraz podejrzewać ewentualne zaburzenia ogólnoustrojowe, mogące być przyczyną obfitych miesiączek. W niektórych przypadkach konieczne jest skierowanie pacjentki na badania krwi. W zależności od potrzeby mogą to być: badanie morfologiczne, parametry układu krzepnięcia, czy badania hormonalne.

Leczenie obfitych miesiączek jest uzależnione od ich przyczyny. Może polegać na usunięciu zmian anatomicznych – polipy, mięśniaki, czy leczeniu zaburzeń hormonalnych leżących u podłoża obfitych krwawień. W niektórych przypadkach w celu ustalenia najlepszego postępowania pacjentka może wymagać konsultacji innych specjalistów, na przykład hematologa czy endokrynologa. Ponieważ obfite miesiączki mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, poza działaniami zmierzającymi do unormowania obfitości krwawienia, najczęściej zaleca się pacjentkom suplementację preparatami żelaza pomagającą odbudować utracone krwinki.

Można też stosować domowe, naturalne sposoby:

 • unikać gorących kąpieli w czasie miesiączki
 • jeśli miesiączka jest dodatkowo bolesna, nie używać termoforu na podbrzusze
 • zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego podczas miesiączki
 • unikać kawy i alkoholu (alkohol rozszerza naczynia krwionośne)
 • pić herbatę z pokrzywy, imbiru – działa ona hamująco na krwawienia, można ją pić nawet codziennie wieczorem

ZOBACZ TEŻ: Różowy, bordowy, a może wodnisty? Sprawdź, co o twoim zdrowiu mówi kolor krwi miesiączkowej

Warto też spróbować po prostu ułatwić sobie funkcjonowanie z obfitymi miesiączkami:

 • Używaj kubeczka menstruacyjnego – kubeczki menstruacyjne to małe silikonowe miseczki, które umieszczone w pochwie wychwytują krew menstruacyjną w kanale pochwy. Oczywiście używanie kubeczka menstruacyjnego nie zmniejszy przepływu krwi, ale może pomóc ograniczyć podróże do łazienki do minimum. Kubeczki menstruacyjne zazwyczaj zbierają więcej krwi niż tampony lub podpaski.
 • Wypróbuj majtki menstruacyjne – majtki chłonne, zwane majtkami menstruacyjnymi, zatrzymują krew jak podpaska. Spanie w takich majtkach może być wygodniejsze niż spanie z podpaską, mają chłonność czterech tamponów, więc komfort powinien być dużo większy i rzadziej będziesz budzić się w nocy.
 • Zadbaj o swój umysł – obfite miesiączki są stresujące. Organizm potrzebuje energii. Poświęć czas na jakościowy odpoczynek, kiedy tylko jest to możliwe. Pomyśl o ćwiczeniach relaksacyjnych – może joga?