Go to content

Psychosomatyczna mapa ciała. 10 rodzajów bólu związanego bezpośrednio z emocjami

Fot. iStock / praetorianphoto

Stres jest nieodłączną, choć mało pożądaną, częścią naszego życia. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ale można z nim funkcjonować, a nawet potraktować go, jako koło napędowe, bo w tym kontekście stres bywa czasem motywujący. Jednak zarówno stres, jak i negatywne emocje, mogą wywoływać fizyczne dolegliwości i ból. 

Zarówno stan psychiczny wpływa na poziom odczuwanego bólu, jak i ból wpływa na obniżenie się poziomu dobrego samopoczucia. Jedno i drugie jest ze sobą połączone, określane mianem zaburzeń psychosomatycznych. Dolegliwości cielesne (somatyczne), mogą mieć podłoże w psychice człowieka, i dotykają one zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Przedłużające się odczuwanie negatywnych emocji, zwiększa ilość hormonów stresu co przekłada się na napięcie w ciele i odczuwanie bólu. Dominującymi emocjami w bólu przewlekłym są smutek, przygnębienie, rozgoryczenie, żal, frustracja, bezradność, złość czy gniew.

10 różnych rodzajów bólu, które są bezpośrednio związane z uczuciami, emocjami i myślami

1. Ból pleców

Plecy i kręgosłup stanowią najlepsze wsparcie dla całego ciała. Gdy pojawiają się problemy, pojawia się również długotrwały ból pleców, najczęściej z powodu zawirowań w pracy czy życiu osobistym. Stres i zmartwienia wyjątkowo negatywnie nakręcają odczucia bólowe, szczególnie w obszarach pleców i ramion. Mogą oznaczać oznaczają brak wiary w życie, brak oparcia, przytłoczenie odpowiedzialnością za innych.

2. Bóle głowy i migreny

Emocje takie jak gniew, lęk, smutek, przekładają się na uporczywy ból głowy. Migreny zwykle występują, gdy decyzja zostanie już podjęta świadomie lub nie, ale za tą decyzją nie idą inne, konkretne działania. Głowa sygnalizuje zastój w temacie i blokowane emocje z tym związane.

3. Ból szyi

Ból szyi, która wspiera głowę jest jednym z objawów emocjonalnego przeciążenia. Nagromadzenie negatywnych emocji wpływa na powstanie uczucia ciężkości, bólu. Może również wskazywać na wskazuje na przesadny opór i brak zgody na odpuszczenie sobie, nadmierne trzymanie się rozumu i pomijanie podpowiedzi instynktu.

4. Ból barków

Barki są powierzchnią ciała najbardziej podatną na negatywne skutki odczuwania stresu. Mówi się, że to na barkach dźwigamy nasz świat, a nadmiar problemów wydaje się nas przygniatać do ziemi. Uważa się, że ból tej części ciała wynika z braku kontroli emocjonalnej nad życiem, nadinterpretacji znaczenia problemów, nieumiejętności cieszenia się życiem.

5. Bóle żołądka

Negatywne emocje, takie jak: zmartwienia, lęki i niepokoje, szczególne piętno odbijają na funkcjonowaniu żołądka. Może pojawić się ból, skurcze, brak apetytu. Przewlekły stres może wpłynąć na utworzenie się wrzodów żołądka. 

6. Ból (sztywność) łokci

Może być wynikiem obaw związanych z koniecznymi zmianami w życiu i brakiem ich akceptacji.

7. Ból ręki

Może wynikać z obaw o zawiązanie nici porozumienia z innymi osobami. Szczególnie brak równowagi oznacza ból nadgarstków, ponieważ one są zaangażowane w relacje międzyludzkie przez gest podania ręki.

8. Ból bioder

Mogą go powodować emocje związane z obawą przed podejmowaniem ważnych decyzji, wchodzeniem na nowe drogi rozwoju, których nie znamy.

9. Ból kolan

Może wskazywać na problemy w relacjach z innymi, niezdolność do przystosowania się do otoczenia, pójścia na kompromis. Efektem może być zapalenie stawów, powodujące ból i sztywność kolan.

10. Ból stóp

Stopy mają ponad 7000 połączeń nerwowych z resztą ciała, nic dziwnego, że właśnie w ich obszarze pojawiają się kłopoty. Może to wynikać z nawyku zakładania z góry porażek, pojawiających się lęków i stanów depresyjnych.

Co więcej, badania, pokazują, że zaburzenia psychosomatyczne dotykają wiele układów, które dają jeszcze inne obawy :

  • wegetatywne (pokrzywka, alergie czy znane atopowe zapalenie skóry)
  • układu krążenia (np. choroba wieńcowa)
  • układu oddechowego (astma oskrzelowa)
  • układu pokarmowego (choroba wrzodowa)
  • problemy i zaburzenia związane ze snem
  • cukrzyca
  • otyłość (wybrane jej rodzaje)
  • problemy i zaburzenia odżywiania

Postawienie odpowiedniej diagnozy nie jest łatwe, a cierpiący, zanim trafi na terapię, w ciągu długiego czasu konsultuje się z wieloma specjalistami, szukając przyczyny problemów z nawracającym bólem. Pacjent nie łączy objawów fizycznych z emocjami i stresem, co odwleka i utrudnia potrzebne leczenie.


źródło: www.powerofpositivity.comwww.psychiatria.plsekrety-zdrowia.org