Psychologia

Oto, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy nienawidzisz swojej pracy. 8 zmian

Redakcja
Redakcja
7 czerwca 2021
Photo by Mehrpouya H on Unsplash
 

Każdy ma złe dni w pracy, ale istnieją pewne sygnały, które świadczą o tym, że to już coś więcej niż „tylko” zły okres. Nie przegap ich, bo okaże się nagle, że masz nieustanny zły czas w pracy.


Co dzieje się z naszym ciałem, gdy nienawidzimy naszej pracy? To zagadnienie bada profesor Jeffrey Pfeffer ze Stanford University, który specjalizuje się w zachowaniach organizacyjnych. Ciało może wysyłać „wiedzieć wcześniej”, że dzieje się coś niedobrego i wysyłać nam ostrzegające sygnały. To niezwykle ważne, żeby ich nie przegapić, zanim będzie za późno.

Oto kilka sygnałów, na które uwagę zwraca prof. Pfeffer:

 • Nie możesz spać w nocy. Budzisz się w środku nocy, myśląc o liście rzeczy do zrobienia. Kilka nocy bez odpoczynku nie jest śmiertelne, ale jeśli nieprzespane noce stają się powtarzalnym schematem, jest to znak, że stres związany z pracą stał się zbyt toksyczny.
 • Boli cię głowa. Pod wpływem stresu i napięcia mięśnie napinają się, aby chronić ciało przed urazami. Kiedy mózg podświadomie postrzega miejsce pracy jako niebezpieczne, utrzymuje napięcie w mięśniach. Prowadzi to do bólów migrenowych. Fakt, że nienawidzisz swojej pracy, może również prowadzić do bólu mięśni. Stres wywołuje objawy psychologiczne, a to objawia się bólem.
 • Bolą cię mięśnie. Wiąże się to z powyższą sytuacją, ale również częstą sytuacją jest pisanie e-maili z wzruszonym ramionami i zaciśniętą szczęką.
 • Twoje zdrowie psychiczne się pogarsza. Im bardziej martwisz się, że szef ciągle cię obserwuje, tym większa jest twoja skłonność do rozwoju depresji lub zaburzeń żywienia.
 • Częściej chorujesz. Liczne obserwacje naukowe pokazują, że przewlekły stres może osłabiać układ odpornościowy, czyniąc cię bardziej podatną na choroby.
 • Straciłaś zainteresowanie seksem. Cały czas jesteś zmęczona. Toksyczne miejsce pracy tworzy błędne koło, które cię wykańcza. Czujesz się przytłoczona, ponieważ pracujesz za długo, ale pracujesz za długo i wykonujesz swoją pracę wolniej, ponieważ czujesz się przeciążona itd.
 • Boli cię brzuch. Masz z tym problem. Pacjenci profesora mówią, że przez 6 miesięcy w każde niedzielne popołudnie odczuwali bóle brzucha. Byli zaskoczeni, gdy uświadamiali sobie, że ma to związek z nadchodzącym poniedziałkiem i pójściem do pracy. Gdy zmieniali pracę – bóle ustawały.
 • Zmienia się twój apetyt. Jest bezpośrednio połączony z mózgiem. Pod wpływem stresu organizm reaguje „walcz lub znikaj”, czyli albo przestajemy jeść, albo zaczynamy jeść kompulsywnie, więcej.

Co zrobić, aby poradzić sobie w tej sytuacji?

Profesor Pfeffer  twierdzi, że jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów i połączymy go z pracą, trzeba zadbać o zwiększenie liczby przerw w ciągu dnia. Jeśli nie damy naszemu układowi nerwowemu szansy na odprężenie się i reset, może to spowodować długotrwałe szkody w naszym organizmie. Pozytywne myślenie jest ok, ale najpewniejszym „lekarstwem” jest zawsze odejście z pracy i znalezienie innej.


Psychologia

Ciało w emocjonalnym detoksie. 7 terapii, które uwolnią je od napięcia

Redakcja
Redakcja
7 czerwca 2021
fot. GeorgePeters/istock
 

Emocjonalny detoks nie uda się, jeśli nie zadbamy też o ciało. Napięcie mięśniowe, bóle karku, pleców czy stres kumulujący się w brzuchu – to wszystko pochodne złych emocji. Nie ma wyjścia, żeby przeprowadzić cały proces zdrowienia emocji, trzeba zająć się też ciałem. Technik relaksacyjnych jest dużo. Zacznijmy od masażu. Tego w gabinecie – specjalistycznego, oraz tego, który możemy wykonać samodzielnie w domu. 

Masaż to pocieranie, uciskanie i manipulowanie skórą, mięśniami, ścięgnami i więzadłami. Terapeuta wykorzystuje komunikację między umysłem a ciałem, dzięki czemu możesz poczuć się pobudzona i odmłodzona. Wiadomo również, że masaż leczy szereg problemów psychologicznych, takich jak stres, stany depresyjne, nadpobudliwość i stres pourazowy.

Masaż jest niesamowity. W rzeczywistości zaczynasz czuć się lepiej, jeszcze zanim terapeuta wejdzie do pokoju. Znajdujesz się w ciemnej, cichej przestrzeni otoczonej uspokajającą muzyką i kojącymi zapachami. Chłodne prześcieradła dają niesamowite odczucia Twojej nagiej skórze. A kiedy rozpocznie się masaż, całe napięcie i stres zaczynają uwalniać się dzięki sile dotyku. Dlaczego jest tak dobrze? Co dzieje się w twoim ciele i mózgu, co sprawia, że terapia dotykowa jest tak satysfakcjonująca?

Gdy kładziesz się na stole do masażu, pozostając nieruchomo, możesz skupić się na rytmie własnego oddechu, wyciszając umysł i pozwalając myślom przechodzić gdzieś obok. Naprawdę angażujesz się w tę chwilę – inaczej nazywaną uważnością. Uważność to stan świadomości, który zwraca twoją uwagę na obecną sytuację i pomaga regulować emocje oraz zwiększać świadomość ciała. Kiedy ćwiczysz uważność, obszary mózgu związane z emocjami – szczególnie wyspa i kora przedczołowa – stają się mniej aktywne, co powoduje, że stajesz się mniej reaktywny. Jesteś w stanie odłączyć swoje uczucia i po prostu obserwować swój proces myślowy, pozostając zaangażowanym w bieżące doświadczenie.

Twój umysł też się trochę oczyści. Naukowcy odkryli, że zaledwie 15-minutowe masowanie może pomóc ci myśleć jaśniej i poprawić twoją czujność.

Twoje ciało potrzebuje masażu, aby się odnowić i odwrócić skutki stresu.

7 typów masażu, które zrelaksują twoje ciało i umysł

1. Masaż szwedzki

Masaż szwedzki to delikatny masaż całego ciała, idealny dla osób, które:

 • są nowicjuszami w temacie masażu
 • są bardzo spięte
 • są wrażliwe na dotyk

Pomoże rozluźnić spięte mięśnie, ale jest też dobrym wyborem, jeśli chcesz się w pełni zrelaksować.

Masażysta zastosuje kombinację: ugniatanie, długie, płynne pociągnięcia w kierunku serca, głębokie ruchy okrężne
wibracje i stukanie, pasywne techniki ruchu stawów. Zwykle masaż szwedzki trwa 60-90 minut.

2. Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami jest najlepszy dla osób, które odczuwają ból i napięcie mięśni lub po prostu chcą się zrelaksować. Ten rodzaj masażu leczniczego jest podobny do masażu szwedzkiego, tylko masażysta zamiast lub dodatkowo używa rozgrzanych kamieni. Łagodzi napięcie mięśni, poprawia przepływ krwi, łagodzi ból za pomocą rozgrzanych kamieni.

Masaż gorącymi kamieniami może pomóc:

 • złagodzić napięcie mięśni
 • poprawić przepływ krwi
 • złagodzić ból
 • zrelaksować
 • złagodzić stres

Podczas masażu rozgrzane kamienie umieszczane są na różnych obszarach całego ciała. Twój terapeuta może trzymać kamień podczas masażu różnych części ciała przy użyciu szwedzkich technik masażu z delikatnym naciskiem. Czasami używa się również zimnych kamieni. Zazwyczaj masaż trwa 90 minut.

3. Masaż aromaterapeutyczny

Masaże aromaterapeutyczne są najlepsze dla osób, którym zależy na uspokojeniu emocji. Ten rodzaj masażu może:

 • poprawić nastrój
 • zmniejszyć stres i niepokój
 • zmniejszyć objawy depresji
 • złagodzić napięcie mięśni
 • ulżyć w bólu

Wielu masażystów podczas zabiegów stosuje aromaterapię, nakładając pachnące olejki eteryczne na nagą skórę. Olejki te uzupełniają kojący dotyk terapeuty i ładnie pachną, ale także stymulują specyficzną aktywność mózgu. Olejek grejpfrutowy może pobudzać produkcję enkefalin, neuroprzekaźników, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe, podczas gdy olejek z majeranku może zwiększyć poziom serotoniny, pomagając ci poczuć spokój. Lawenda jest jednym z najbardziej znanych olejków i jest znana z tego, że sprzyja relaksacji i senności. Olejek pozyskiwany z tropikalnej rośliny ylang-ylang wyzwala natomiast uwalnianie wspomnianych wcześniej, poprawiających samopoczucie endorfin.

Masaże aromaterapeutyczne łączą delikatny ucisk z użyciem olejków eterycznych. To masażysta zazwyczaj decyduje, których olejków eterycznych użyć, ale możesz dać mu znać, jeśli masz jakieś specjalne preferencje. Olejki eteryczne są rozcieńczane przed nałożeniem na skórę. Masaż aromaterapeutyczny trwa 60–90 minut.

4. Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich wykorzystuje większy nacisk niż masaż szwedzki. To dobra opcja, jeśli masz przewlekłe problemy z mięśniami, takie jak bolesność, kontuzja lub brak równowagi. Może pomóc złagodzić napięcie mięśniowe, przewlekły ból mięśni i niepokój. Chociaż ten masaż jest bardziej intensywny, nie powinnaś odczuwać bólu. Masaż trwa 60-90 minut.

5. Refleksologia

Refleksologia jest najlepsza dla osób, które marzą o pełnym relaksie lub przywrócić naturalny poziom energii. Jest to również dobra opcja, jeśli nie czujesz się komfortowo, kiedy ktoś dotyka twojego ciała. Refleksologia wykorzystuje delikatny do mocnego nacisk na różne punkty w stopach, dłoniach i uszach.  Masaż refleksologiczny trwa 30-60 minut.

6. Masaż Shiatsu

Masaż shiatsu jest najlepszy dla osób, które chcą poczuć się zrelaksowane i złagodzić stres, ból i napięcie. To japoński rodzaj masażu, który:

 • uspokaja emocjonalnie i fizycznie oraz relaksuje
 • pomaga złagodzić stres, niepokój i depresję
 • może złagodzić ból głowy
 • zmniejsza napięcie mięśni

Masaż shiatsu działa na całe ciało, ale terapeuta może skupić się na obszarach ciała, które wymagają dodatkowej uwagi. Podczas masażu terapeuta będzie używał dłoni, dłoni i kciuków do masowania określonych punktów ciała. Stosuje się pulsujący lub rytmiczny nacisk.  Masaże shiatsu zwykle trwają 60-90 minut.

Jak masować się samodzielnie?

Automasaż to prosty, wygodny sposób na czerpanie korzyści z masażu. Niezaprzeczalnym plusem jest to, że nie trzeba nigdzie iść, można to zrobić w zaciszu własnego domu.

Taki masaż jest odpowiedni, jeśli odczuwasz łagodny ból. Ale jeśli ból jest intensywny lub przewlekły, najlepiej udać się do lekarza. Jeśli nie masz pewności, jaka jest przyczyna bólu, automasaż może tylko pogorszyć objawy. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz w trakcie i po masażu. Jeśli ból nasila się lub nie ustępuje, automasaż może nie być najlepszą opcją.

Podobnie jak masaż u specjalisty, automasaż może pomóc złagodzić:

 • napięcie
 • niepokój
 • bóle głowy
 • zaburzenia trawienia
 • napięcie mięśni

Spróbuj użyć olejków eterycznych w domu, wlewając odrobinę ulubionego olejku do kąpieli lub dodając go do bezzapachowego balsamu do ciała. Gdy olejek łączy się z gorącą wodą lub ciepłem Twojej skóry, jego zapach się intensyfikuje. A ty relaksujesz.

Jak go wykonać? Zobacz:

 

 


Psychologia

Życie warte jest rozmowy – platforma dla osób w kryzysie

Redakcja
Redakcja
7 czerwca 2021

Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa na średnio 20 osób z najbliższego otoczenia. Dzięki pracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz wsparciu finansowemu PZU powstała pierwsza w Europie platforma internetowa „Życie warte jest rozmowy” www.zwjr.pl. Rzetelne informacje, wskazówki i wsparcie dostaną tam osoby w kryzysie i bliscy, którzy chcą im pomóc.

W trosce o nasze zdrowie psychiczne, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne uruchomiło serwis „Życie warte jest rozmowy” www.zwjr.pl. Dzięki platformie internetowej każdy, kto myśli o samobójstwie lub ma za sobą próby samobójcze otrzyma dostęp do rzetelnej wiedzy, wskazówek jak radzić sobie z kryzysem, a także będzie mógł napisać do specjalistów wiadomość online. Wsparcie na stronie otrzymają także Ci, którzy chcą pomóc bliskim będącym w kryzysie lub po próbie samobójczej. Projekt finansowany jest z funduszu prewencyjnego PZU SA.

– Poprzez swoją działalność prewencyjną chcemy nie tylko zapobiegać wypadkom komunikacyjnym, w życiu codziennym, w zakładach pracy czy podczas wypoczynku np. w górach czy na Mazurach, ale także dbać o kondycję fizyczną i psychiczną Polaków. To szczególnie istotne w czasach pandemii, która uświadomiła nam wszystkim, jak ważne jest zdrowie, także psychiczne. To właśnie w trosce o nie, we współpracy z Polskim Towarzystwem Suicydologicznym, sfinansowaliśmy powstanie pierwszej w Europie platformy dla osób w kryzysie i ich bliskich. Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych, którego członkami są najlepsi specjaliści z całej Polski. Mamy nadzieję, że serwis będzie pomocny dla osób w kryzysie i ich bliskich, a uratowanie choćby jednego życia będzie dla nas ogromnym sukcesem – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji w PZU.

Strona www.zwjr.pl podzielona jest na dwie części: „Strefę wiedzy” i „Strefę pomocy”. Strefa pomocy podzielona jest na sekcje „Potrzebuję pomocy” i „Chcę komuś pomóc”. Osoby w kryzysie i ich bliscy znajdą tu treści pomagające przezwyciężyć kryzys: vlogi pomocowe, animacje oraz wskazówki „Pomoc w 10 krokach”. W tej strefie każdy może także bezpłatnie i anonimowo otrzymać wsparcie specjalisty. Wystarczy do niego napisać, a odpowiedź nadejdzie w ciągu maksymalnie 3 dni. Po pomoc mogą zwracać się zarówno osoby z myślami samobójczymi, jak również ich bliscy, a w przypadku dzieci i młodzieży − rodzice i nauczyciele, którzy chcą wesprzeć podopiecznych w trudnej sytuacji. Na platformie jest także przydatne narzędzie ułatwiające znalezienie bezpłatnej konsultacji w najbliższej okolicy.

– Dzięki rocznej pracy naszych specjalistów udało nam się stworzyć wyszukiwarkę miejsc w całej Polsce, w których można znaleźć bezpłatną pomoc psychiatryczną, psychologiczną i prawną. Nasze narzędzie pozwala filtrować informacje na podstawie kryteriów miejsca zamieszkania, wieku – pomagamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym − oraz tego, czy dana pomoc jest całodobowa, czy dostępna w określonych godzinach – mówi kierownik projektu dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

„Strefa wiedzy” przeznaczona jest dla tych, którzy chcą zrozumieć problematykę zachowań samobójczych. Znajdują się tam artykuły polskich i zagranicznych naukowców, poradniki, statystyki, rozmowy z ekspertami, a także podcasty „Przywróceni życiu” z udziałem osób, które pokonały kryzys. W tej części można również zapoznać się z najczęstszymi stereotypami dotyczącymi samobójstw w zestawieniu z podważającymi je faktami.

Osoby z problemami często pozostają z nimi same, ponieważ nie chcą lub boją się o nich mówić, a czasami nie mają w pobliżu kogoś zaufanego, do kogo mogłyby się zwrócić po poradę. Długotrwałym kryzysom często towarzyszy także depresja, która może doprowadzić do myśli i prób samobójczych. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak również młodzieży. Tylko w zeszłym roku w Polsce 5165 dorosłych i aż 107 dzieci odebrało sobie życie. Według statystyk na każde samobójstwo w grupie wiekowej do 18. roku życia przypada od 100 do 200 prób samobójczych. Samobójstwom można i trzeba im zapobiegać! Życie warte jest rozmowy!


Zobacz także

Co trzeba powiedzieć sobie na początku związku, by uniknąć przykrych niespodzianek

Życie na huśtawce. Skąd się biorą wahania nastroju?

Właśnie kończy się „krwawa pełnia”. To dobry czas, by zawalczyć o siebie. Stanąć w swojej prawdzie