Go to content

Przeciążona wątroba – objawy i sposoby leczenia

wątroba

Wątroba stanowi niejako główny filtr naszego organizmu – oczyszcza go z toksyn, jednocześnie wspomagając trawienie. Bez wątroby nie jesteśmy w stanie funkcjonować, a gdy narząd ten zaczyna chorować, sygnały wysyła nam niemal całe ciało. Jakie są objawy i sposoby leczenia przeciążonej wątroby?

Objawy, jakie wysyła przeciążona wątroba

Możemy wyróżnić kilka charakterystycznych objawów, jakie daje nam przeciążona wątroba. Należą do nich:

  • problemy trawienne – pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, biegunki,
  • zmiana koloru moczu i stolca – ulegają one odbarwieniu,
  • obrzęki – mogą występować na całym ciele, na skutek zatrzymania sodu w organizmie,
  • świąd skóry,
  • zmiany nastroju.

Choć objawy te mogą wskazywać na przeróżne schorzenia, to gdy występują razem, diagnoza powinna być jednoznaczna. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie postawić jej we własnym zakresie, dlatego w razie pojawienia się niepokojących symptomów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ten wystawi skierowanie do gastrologa bądź hepatologa.

Dieta dobra dla wątroby

Osoby, które zauważają u siebie objawy przeciążenia wątroby, powinny jak najszybciej wprowadzić zmiany w swoim menu. Dieta przy chorej wątrobie – co powinna jeść osoba z uszkodzoną wątrobą – dobrze jest udać się przede wszystkim po poradę do dietetyka, jednak natychmiastowo można wykluczyć z menu:

  • produkty ciężkostrawne,
  • dania tłuste,
  • alkohol,
  • fast foody.

Można natomiast spożywać chude mięso – drobiowe, indycze czy wołowe, a także chudą wędlinę. Dobrze, aby w menu znalazły się też chude ryby oraz nabiał. Codzienne posiłki powinny obfitować w warzywa i owoce, lecz unikajmy tych ciężkostrawnych, na przykład warzyw strączkowych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których przeciążona wątroba daje objawy pokarmowe.

Suplementacja dla wątroby

Dieta przy chorej wątrobie – co powinna jeść osoba z uszkodzoną wątrobą to często pierwszy krok, jaki robią osoby, których narząd uległ przeciążeniu. Niemniej jednak wielu z nas sięga także po suplementy diety dobre dla wątroby. Czy rzeczywiście warto je przyjmować? Wspomagająco na wątrobę oraz cały układ pokarmowy mogą działa preparaty, zawierające witaminy z grupy B, witaminę E oraz antyoksydanty. Należy tym samym pamiętać, że preparaty witaminowe nie są w stanie zastąpić zdrowej i zróżnicowanej diety. Ponadto, nie można przyjmować ich w nadmiarze, bowiem leki dodatkowo mogą obciążać wątrobę, która nie potrzebuje już kolejnych bodźców. Kwestię suplementacji warto więc omówić szerzej z lekarzem prowadzącym.

Jak postępować w przypadku przeciążenia wątroby?

Wątroba może być przeciążona krótkotrwale, na przykład na skutek spożycia zbyt dużej ilości tłustego jedzenia. Zazwyczaj regeneruje się w ciągu kilku dni, oczywiście jeśli takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Niemniej jednak w przypadku, gdy przykre objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Trudno jednoznacznie ocenić, jaki jest powód przeciążenia wątroby – tutaj z pomocą przychodzi dogłębna diagnoza. Ponadto, lekarz zaleci stosowanie medykamentów (być może dostępnych wyłącznie na receptę), które wspomogą regenerację wątroby. W razie podejrzenia poważniejszego schorzenia, skieruje nas na dodatkowe badania. Pamiętajmy, że choć sami możemy nieco odciążyć wątrobę, nie należy rezygnować z pomocy specjalisty.