Go to content

Nie masz ochoty na seks? 8 dowodów na to, że to całkowicie normalne

fot. brizmaker/iStock

Seks jest postrzegany jako ważna część życia, niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy nie. Ale nie dotyczy to wszystkich. Niektórzy z nas mają okresy w swoim życiu, w których nie interesują się seksem. Inni nigdy nie okazywali zainteresowania seksem na żadnym etapie życia. Niezależnie od powodu, wiedz, że to zupełnie normalne, jeśli czujesz się w ten sposób. 

To absolutnie normalne, kiedy ktoś nie ma pociągu seksualnego do nikogo. Podobnie normalne jest przechodzenie okresów, w których nie chce się z nikim uprawiać seksu. Każdy jest inny. Niektórzy ludzie nie interesują się seksem, ale cieszą ich inne formy intymności, takie jak trzymanie się za ręce i przytulanie. Inni wolą nie angażować się w żadną z tych czynności. Wszystko jest ok! Nie ma powodu, aby na siłę zmieniać to, kim jesteś.

1. SEKS NIE JEST JEDYNYM SPOSOBEM NA INTYMNOŚĆ

Nie musisz inicjować seksu, aby pokazać komuś, co do niego czujesz. Intymność może przybierać różne formy. Można ją okazać poprzez pocałunki, trzymanie się za ręce, przytulanie, szczerość i po prostu wspólne spędzanie czasu. Jeśli nie interesujesz się seksem, nie oznacza to, że nie możesz być w związku. Tylko upewnij się, że najpierw przedyskutujesz to ze swoim partnerem, aby sprawdzić, czy dla obojga jest to ok!

2. NISKIEGO LIBIDO DOŚWIADCZA KAŻDY Z NAS

Prawda jest taka, że ​​wiele osób w pewnym momencie swojego życia doświadczy niskiego libido. Może to być spowodowane stresem, zmęczeniem, pigułkami antykoncepcyjnymi, schorzeniami lub bez powodu. Twoja awersja do seksu może wymknąć się spod kontroli. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest udanie się do lekarzy, aby wykluczyć jakiekolwiek podstawowe problemy. Może to być tak proste, jak zmiana pigułki antykoncepcyjnej lub ćwiczenie jogi, aby zmniejszyć stres w swoim życiu.

3. TWOJE POTRZEBY SEKSUALNE MOGĄ SIĘ ZMIENIAĆ

To jasne, że wraz z wiekiem Twoje potrzeby i preferencje seksualne mogą się zmieniać. Coś, co kiedyś ci się podobało, może cię już nie satysfakcjonować. Być może twój partner seksualny nie rozumie twoich potrzeb, ponieważ nie rozmawiałaś z nim o tym. Aby seks był przyjemny, musisz mieć możliwość prowadzenia otwartej dyskusji z samą sobą i z partnerem. Bądź szczera co do tego, co lubisz, a czego nie. Jeśli twój partner seksualny nie słucha twoich potrzeb, daj mu znać. Prosta, otwarta rozmowa może zmienić twoje podejście do seksu.

4. JESTEŚ ZNUDZIONA SWOIM ŻYCIEM SEKSUALNYM

Przyznanie się do tego może być trudne, ale istnieje możliwość, że twoje życie seksualne po prostu już cię nie zadowala. Przyczyn może być wiele. Może jesteś zmęczona tą samą pozycją lub tęsknisz za spontanicznością. Bez względu na przyczynę, warto zmienić wszystko, aby sprawdzić, czy zmienią się twoje uczucia wobec seksu. Nawet jeśli się nie zmieniają, nie martw się. Nie musisz angażować się w coś, czego nie chcesz robić.

5. PRZESZKODĄ MOGĄ BYĆ CODZIENNE PROBLEMY

Życie może być stresujące. Dla niektórych ludzi seks może być więc ostatnią rzeczą, o której myślą. To normalne, że masz w życiu pracowite okresy, w których nie myślisz o seksie.

6. MOŻESZ NIE ZNALEŹĆ WŁAŚCIWEGO PARTNERA SEKSUALNEJGO

Znalezienie odpowiedniego partnera seksualnego może być trudne, ponieważ musicie zgadzać się w wielu sprawach. Jeśli jedna osoba chce seksu codziennie, a druga raz w tygodniu, może być problem. I oczywiście musisz upewnić się, że twój partner jest otwarty na rozmowy o seksie. Nie może być samolubny i dbać tylko o własne potrzeby – musi cały czas brać pod uwagę Twoje! Kiedy znajdziesz kogoś, kto będzie idealnie pasował, może ujrzysz seks w nowym świetle.

7. DO SEKSU NIE TRZEBA DWOJGA

Seks jest intymną, przyjemną czynnością, z której możesz czerpać przyjemność sama, z inną osobą lub z więcej niż jedną osobą. Tak naprawdę nie ma żadnych zasad, o ile wszystkie strony dobrze się bawią. Jeśli nie lubisz seksu z innymi ludźmi, to jest to absolutnie normalne. Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny, więc wiesz, co działa na Ciebie, a co nie.

8. SEKS TO TYLKO CZĘŚĆ KAŻDEGO ZWIĄZKU

Być może słyszałaś, jak ludzie mówią ci, że seks jest ważną częścią związku i może go nawet zniszczyć. Chociaż dotyczy to niektórych par, nie dotyczy to każdej. Dla wielu par seks jest tylko dodatkiem do związku i nie jest absolutnie niezbędny. Nie musisz często uprawiać seksu, aby pokazać partnerowi, że go kochasz. Uczciwość, słuchanie siebie nawzajem i spędzanie ze sobą czasu to najważniejsze aspekty związku.