Go to content

Prozopagnozja – czym jest przypadłość, na którą cierpi Brad Pitt?

Brad Pitt, fot. Glenn Francis, www.PacificProDigital.com/domena publiczna

Prozopagnozja jest chorobą związaną z zaburzeniem widzenia. Chory ma problem z zapamiętywaniem i rozpoznaniem ludzkich twarzy. Spotykając bliskich odnosi wrażenie, że widzi ich po raz pierwszy. W jednym z wywiadów, Brad Pitt przyznał, że często bywa postrzegany jako gbur lekceważący inny. Ponoć jego oschłe zachowanie spowodowane jest właśnie wspomnianą chorobą. Czym dokładnie jest prozopagnozja i czy można ją wyleczyć?

Czym jest prozopagnozja?

Prozopagnozja, zwana również agnozją twarzy, ślepotą twarzy, a niekiedy i syndromem Brada Pitta to problem z rozpoznawaniem twarzy. Nazwa schorzenia pochodzi z języka greckiego, powstała z połączenia dwóch słów – twarz i niewiedza. Choroba dotyczy około 2 proc. ludzi na całym świecie. Do braku umiejętności rozpoznawania twarzy przyznał się jeden z bardziej rozpoznawalnych aktorów na świecie Brad Pitt.

Przyczyny prozopagnozji

Naukowcy zajmujący się prozopagnozją póki co nie odkryli konkretnej przyczyny choroby. Najprawdopodobniej jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania płata skroniowego lub ścieżek neuronowych łączących różne części mózgowia. Wspomniane obszary odpowiedzialne są za porównywanie obrazu, który widzimy w danym momencie z tym, który został zapamiętany wcześniej. Zdaniem niektórych, jedną z przyczyn prozopagnozji może być uszkodzenie kory wzrokowej znajdującej się w prawej półkuli mózgu. Istnieje też hipoteza, że choroba jest skutkiem mutacji genetycznej.

Jak objawia się prozopagnozja?

Najbardziej charakterystycznym objawem prozopagnozji jest problem z rozpoznawaniem twarzy. Objawy uzależnione są od stopnia nasilenia choroby. Zdarza się, że chory nie potrafi rozpoznać nie tylko bliskich mu osób, ale i partnera, rodziców czy dzieci. Osoby z prozopagnozją, w skrajnych przypadkach, mają problem z rozpoznaniem swojej twarzy. Chorzy często zmagają się z agnozją topograficzną czyli nie rozpoznają miejsc, a powrót do domu jest dla nich problemem. W jednym z wywiadów Brad Pitt powiedział, że ludzie go nienawidzą i myślą, że ich nie szanuje, bo ich nie rozpoznaje. Jak się okazuje, aktor  nie zapamiętuje twarzy osób, nawet jeśli spotkał je wcześniej wielokrotnie.

Prad Pitt walczy z chorobą

Brad Pitt już wcześniej spekulował na temat prozopagnozji. W wywiadzie udzielonym dla Esquire w 2013 roku powiedział, że niejednokrotnie obraził ludzi ponieważ zmaga się z trudnościami z zapamiętaniem twarzy bliskich, których spotyka. Z kolei całkiem niedawno w 2022 roku, Pitt przyznał, że planuje poddać się testom na prozopagnozję, a Carnegie Mellon złożył ofertę wykonania obrazowania i zbadania jego mózgu przez neurologa.

Jak przebiega leczenie?

Niestety, leczenie ślepoty twarzy nie jest możliwe. Jak dotąd nie wynaleziono leku ani terapii, która mogłaby pomóc wyleczyć chorobę. Istnieją jednak metody, które pomagają zmniejszyć jej skutki uboczne. W przypadku, gdy prozopagnozja pojawiła się po uszkodzeniu mózgu np. po udarze czy ciężkim urazie, można zastosować leki poprawiające krążenie w mózgu. Zdarza się, że lekarze stosują terapię psychologiczną polegającą na specjalnym ćwiczeniu pamięci. Osoby z prozopagnozją potrafią rozpoznawać bliskich po znakach szczególnych np. pieprzyku na twarzy, fryzurze, charakterystycznym nosie, co warto wykorzystać w leczeniu choroby.

Zobacz również: Choroba Alzheimera – objawy, które powinny wzbudzić niepokój. Co trzeba wiedzieć o tej podstępnej chorobie?

Jak wyglądają rokowania?

Z racji tego, że nie istnieje żaden sposób, dzięki któremu można by było skutecznie wyleczyć chorobę, rokowania nie napawają optymizmem. Jedynym sposobem, dzięki któremu chory w mniejszym stopniu będzie odczuwał skutki prozopagnozji jest trening pamięci, terapia psychologiczna i znalezienie szczegółów, dzięki którym rozpoznanie twarzy bliskich stanie się łatwiejsze.


źródło: medonet, insider