Go to content

Jak się pozbyć cellulitu lub przynajmniej go zmniejszyć? Domowe sposoby walki z pomarańczową skórką

Fot. iStock / Voyagerix

Cellulit to hasło, które niejednej z nas spędza sen z powiek! I nie można się temu dziwić, skoro pomarańczowa skórka potrafi skutecznie oszpecić nawet szczupłe i jędrne ciała. Pojawia się najczęściej w okolicy pośladków i ud, co jest szczególnie dokuczliwe w lecie.  Trudno nosić kuse szorty, gdy zwracają one uwagę na pomarszczoną, przeoraną grudkami skórę.

Czym jest i skąd się bierze cellulit?

Medycyna określa cellulit mianem defektu tkanki tłuszczowej, polegającym na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Pojawia się on przede wszystkim u kobiet, najczęściej na skórze ud, bioder, pośladków, czasami ramion. Nierówna, pofałdowana skóra, w zaawansowanym stadium mająca także zgrubienia, nie tylko brzydko wygląda, ale potrafi także sprawić ból cierpiącej na nią kobiecie. Nie ma związku z posturą kobiety, cierpią na to schorzenie tak samo szczupłe, jak i otyłe panie. Po raz pierwszy może wystąpić na dotychczas gładkiej skórze, w okresie zmian hormonalnych, np. w czasie pokwitania, ciąży lub menopauzy. Gdy ulega zmianie stężenie progesteronu i estrogenu. Na jego powstanie może wpływać stosowanie antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, a także predyspozycje genetyczne.

W pierwszej kolejności w organizmie dochodzi do zaburzenia mikrokrążenia, nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych i powstawania obrzęku w tkankach. Powstały obrzęk uciska komórki tkanki tłuszczowej, powodując ich nieprawidłowe funkcjonowanie i rozrost. W miejscach objętych cellulitem dochodzi do przemian beztlenowych glukozy, powoduje nadmierną syntezę kolagenu i prowadzi do powstawania zwłóknień w skórze i tkance podskórnej. Właśnie efekt tych zmian uwidacznia się na ciele jako nierówności skóry, czyli znienawidzona przez nas „skórka pomarańczowa”.

Warto wypowiedzieć wojnę domową w pierwszej fazie zaawansowania cellulitu

Czyli wtedy, gdy widać delikatne pofałdowanie, gdy skóra zostanie złapana między palcami. Im większy stopień zaawansowania — aż do powstania bolesnych bruzd — tym mniejsze szanse na zminimalizowanie nieestetycznych zmian na skórze. Rodzaj cellulitu również ma znaczenie przy doborze metod jego zwalczania.

  • wodny, który występuje u kobiet aktywnych fizycznie, posiadających elastyczną skórę tłuszczowy tłuszczowy
  • tłuszczowy, związany z niską aktywnością fizyczną, słabym napięciem mięśni i skóry oraz z szybką utratą wagi
  • wodno-tłuszczowy – mieszany

Jak się pozbyć cellulitu lub przynajmniej go zmniejszyć? 

Ruch to podstawa dla poprawy krążenia. Dzięki ćwiczeniom fizycznym wywieramy wpływ na efektywniejszy przepływ krwi w tkance tłuszczowej. Regularne uprawianie sportu usprawnia krążenie krwionośne i limfatyczne, dotlenia komórki, szybciej usuwa toksyny z organizmu. Najbardziej wskazane są aeroby redukujące tkankę tłuszczową, wykonywane 3 razy w tygodniu, od 35 do 60 minut.
Dieta. Należy wykluczyć z diety potrawy tłuste i wysokoprzetworzone. Warto też ograniczyć ilość soli w posiłkach, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie. Tłuszcze zwierzęce zamień na tłuszcze z orzechów, nasion, awokado, ponieważ są one konieczne w diecie. Cukry proste (białe pieczywo, makarony, ryż) należy zastąpić produktami pełnoziarnistymi, dobrze jest odstawić słodycze i produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Zamiast tego, jedz dużo warzyw i owoców, które są niskokaloryczne, dostarczają witamin i minerałów. Pij sok z czarnego bzu, chroniący przed obrzękami, i usuwający nadmiar wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Zwróć uwagę, by nie brakowało ci witaminy C, dzięki czemu skóra staje się gładka i jędrna. Jedz kasze, banany i owoce morza zawierające krzem, wpływającego na zwiększenie elastyczności skóry.

Nawadnianie organizmu. Wypracuj w sobie nawyk picia przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Aby nawodnić organizm, należy także przyjmować inne płyny pod postacią zup, soków warzywnych, niesłodzonych herbatek ziołowych, owoców typu arbuz, melon, warzyw takich jak ogórek i sałata. Dzięki wodzie szybciej oczyścisz organizm z toksyn, co wpłynie na kondycję i wygląd skóry.

Domowe zabiegi w zaciszu łazienki. Poza wprowadzeniem najważniejszego, czyli zmodyfikowanej diety oraz aktywności fizycznej, warto również stosować różne metody, podczas wieczornej toalety:

  • podczas kąpieli miejsca dotknięte zmianami dobrze myć szorstką rękawiczką lub szczotką. To pobudzi przepływ krwi, przyspieszy obieg limfy i oczyści tkanki z toksyn, sprawiając, że skóra staje się jędrna i sprężysta. Pamiętaj, by masować od dołu do góry ciała.
  • stosuj peeling do ciała, szczególnie polecany jest z dodatkiem kawy, jaki można zrobić samodzielnie w domu trzeba wymieszać dwie łyżki zmielonej kawy, łyżkę soli, trochę oliwy z oliwek. Kawa zawiera kofeinę, która wpływa na rozkład komórek tłuszczowych, wymiata wolne rodniki i ujędrnia skórę.
  • stosuj naprzemienne masaże zimnym i ciepłym strumieniem wody z prysznica — ciepła woda rozkurczy, a zimna obkurczy naczynia krwionośne, które staną się bardziej elastyczne
  • zaopatrz się w odpowiednie, antycellulitowe i ujędrniające kosmetyki pod prysznic i po prysznicu. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku same kosmetyki cudów nie zdziałają.

Należy systematycznie i trwale włączyć wszystkie wyżej wymienione sposoby, by liczyć na pozytywny efekt walki ze skórką pomarańczową. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, pozostanie do dyspozycji jedynie gabinet kosmetyczny i profesjonalne zabiegi.


źródło: dermaestetic.pl, fitness.sport.plcodzienniefit.pl