Go to content

Rozwój niemowlęcia jest niezwykle dynamiczny. Poznaj kroki milowe dla malucha w wieku 6-9 miesięcy

Fot. iStock /Andy445

Twój słodki maluch, z nieporadnego berbecia, zmienia się w coraz bardziej samodzielnego, półrocznego odkrywcę świata. Dla rodzica to najpiękniejszy czas, gdy można po prostu być obok dziecka, wspierać je w pokonywaniu trudności i towarzyszyć w nabywaniu nowych umiejętności i wiedzy. 

Ale by nauka szła jak najlepiej, nie wystarczy samo obserwowanie pociechy. Należy w odpowiedni sposób  stymulować zmysły, by rozwój przebiegał harmonijnie we wszystkich czterech obszarach rozwoju malucha.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obszary rozwoju dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Maluch nadal rozwija się bardzo dynamicznie, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Jego rozwój można obserwować na czterech poziomach:

  • poznawczym: Dzięki stałemu doskonaleniu dziecko ma już dobrze rozwinięte zmysły, które umożliwiają mu poznawanie i eksplorację otaczającego go świata. W przeciwieństwie do noworodka, półroczny maluch doskonale słyszy i odróżnia głosy bliskich osób. Dobrze widzi, poznaje przedmioty nie tylko przez dotyk, ale i zmysł smaku, wkładając je do buzi. Dziecko coraz lepiej orientuje się w otaczającym go świecie. Zapamiętuje widziane wcześniej przedmioty i ludzi oraz chętnie poznaje otoczenie.
  • motorycznym: Na tym etapie dziecko dokonuje niezwykłych postępów w rozwoju ruchowym. Od maluszka, który leżał większość czasu, przeistoczył się w prawdziwego akrobatę – siada, turla się, przewraca się z plecków na brzuszek, pełza po podłodze, a nawet raczkuje i bliżej 9 miesiąca stoi trzymając się kurczowo mebli! Jego układ nerwowy, kości oraz mięśnie coraz stabilniej utrzymują ciało w wybranej pozycji.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

  • komunikacyjnym: Minął już okres, gdy maluch komunikował się z otoczeniem jedynie za pośrednictwem donośnego płaczu. Dziecko w drugim półroczu życia potrafi modulować swój głos, bawić się nim, donośnie krzyczeć. Intensywnie gaworzy i z przyjemnością próbuje zainteresować wydawanymi przez siebie dźwiękami rodziców i rodzeństwo. Widząc zachwyconą reakcję otoczenia, dziecko chętnie uczy się łączenia sylab, które zaczną układać się w proste słowa „mama”, „tata”, „baba”. Reaguje na swoje imię i rozumie coraz więcej słów.
  • społecznym: W drugim półroczu rozwój społeczny nie jest tak prosty, jak we wcześniejszych miesiącach życia. Maluch nie jest już tak ufną istotą, przez jakiś czas może bać się obcych osób, nie pozwalać mamie odejść od siebie na krok. Może bać się również głośnych urządzeń, czy nagłego hałasu, ale to wszystko jest jedynie stanem przejściowym. Ponad półroczne dziecko nie jest również specjalnie towarzyskie w kontaktach z rówieśnikami, za to okazuje radość na widok rodziców i rodzeństwa.

Wspieraj swoje dziecko w rozwoju

Każdego dnia dziecko uczy się nowych rzeczy. Samo z siebie jest ciekawe otoczenia i ekspresowo przyswaja nowe rzeczy. Jednak gdy rodzice odrobinę pomogą w procesie poznawczym, maluch będzie miał jeszcze więcej frajdy z nauki.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

enfamil-eksperyment

Nie ograniczaj dziecięcej ciekawości, zatrzymując malca w miejscu, ale tak przystosuj otoczenie, by mały odkrywca był bezpieczny podczas zdobywania doświadczeń.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Mądre żywienie to podstawa zdrowego rozwoju malucha

Prawidłowe żywienie jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka i procesu uczenia. Dieta dziecka powinna być zbilansowana, by spełniała jego potrzeby w zakresie wzrostu i rozwoju. Półroczne dziecko powinno znać smak produktów innych, niż mleko mamy. Teraz przyszedł najlepszy czas, by wprowadzać nowości do diety i przyzwyczajać dziecko do różnorodnych smaków i odmiennej konsystencji.

Mimo zmian w sposobie karmienia, czyli stopniowego przechodzenia z karmienia wyłącznie mlekiem, do wprowadzenia produktów o zwartej konsystencji, mleko nadal powinno być podstawą diety malca. Nie wszystkie mamy mogą karmić piersią, co nie oznacza, że mały smakosz dostanie pokarm mniej wartościowy od kobiecego mleka. Wystarczy sięgnąć po mleko modyfikowane, które coraz doskonalej zastępuje mleko mamy. Ważne, byś zwróciła szczególną uwagę na jego skład.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój twojego dziecka. Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Zbilansowana dieta to podstawa zdrowego i pełnego sukcesów rozwoju dziecka. Gdy brzuszek jest pełny, a organizm otrzymuje wszelkie substancje potrzebne do rozwoju, maluch może poświęcić pełnię sił na zdobywanie nowych szczytów. Rodzice z kolei zyskują pewność, że dają od siebie to, co najlepsze, wychowując coraz bardziej samodzielnego i ciekawego świata małego człowieka.


Wpis powstał we współpracy z marką Enfamil