Go to content

Pięć typowych objawów endometriozy, o których powinnaś wiedzieć

Fot. iStock/Carlo107

Uważa się, że endometrioza, która dotyka prawie jedną na dziesięć kobiet, jest diagnozowana na całym świecie i zazwyczaj dotyczy kobiet w wieku 15 – 44 lata.

Oto pięć typowych objawów, o których powinnaś wiedzieć.

1. Ból miednicy i brzucha

Niektóre kobiety mogą odczuwać długotrwałe bóle w dolnej części pleców, brzucha i miednicy, które mogą pojawiać się wraz z rozpoczęciem miesiączki i prowadzić do poważnych skurczy. Ból może być także zlokalizowany w okolicy pachwiny, pleców lub odbytu. Lekarze obawiają się, że wiele kobiet nie zauważa tych objawów, będąc przekonanymi, że mają bóle miesiączkowe silniejsze niż inne kobiety.

2. Nadmierne krwawienie

Jedna trzecia kobiet z endometriozą nadmierne krwawi podczas miesiączki, a także w okresach między nimi, określanymi jako menometrorrhagia. Powinno to zwrócić uwagę lekarza, ponieważ może to być oznaką także innych problemów, takich jak zaburzenia równowagi hormonalnej, suchość pochwy lub rak.

3. Bolesny stosunek seksualny

Ból podczas seksu, znany jako dyspareunia, jest dość powszechnym objawem endometriozy. Podczas seksu tkanka endometrium może zostać pociągnięta lub rozciągnięta, co wywołuje ból. Kiedy penis sięga głęboko w tył pochwy, możesz wywierać nacisk na więzadła utrzymujące macicę w miejscu, a to jest niezwykle bolesne w przypadku endometriozy.

4. Trudności z zajściem w ciążę

Szacuje się, że od 25 do 50 procent niepłodnych kobiet cierpi na endometriozę, która może powodować wewnętrzne blizny lub stany zapalne. Takie powikłania mogą uniemożliwić uwolnienie jaj, zablokowanie plemników przed wejściem do jajowodów lub zaszkodzić rozwojowi zarodka.

Wiele kobiet odkrywa, że ​​cierpi na endometriozę dopiero gdy zaczyna się leczyć na niepłodność.

5. Problemy żołądkowo-jelitowe 

W przypadku objawów, takich jak zaparcia i biegunka, wielu pacjentów błędnie ocenia, że cierpi na stan zespołu jelita drażliwego. Ponadto ból podczas oddawania moczu lub nagła/niewyjaśniona zmiana częstotliwości jego oddawania powinna zwrócić naszą uwagę.


źródło: Medicaldaily