Dom i wnętrze Ekologia Kuchnia Lifestyle

Miniogródek na balkonie. Nawet w bloku możesz mieć zioła, owoce i warzywa z własnej uprawy!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 kwietnia 2016
Fot. iStock / Cottonfioc
 

Sklepy oferują coraz większy wybór świeżych warzyw. Na owoce przyjdzie nam co prawda jeszcze poczekać, bo nawet dostępne “chińskie” truskawki nie cieszą tak smakiem, jak te swojskie z własnej działeczki, jeszcze pachnące słońcem i ziemią.

Najbardziej pożądane są warzywa i owoce z działek i sadów, w których oszczędnie wykorzystuje się środki ochrony roślin. Im bardziej ekologiczne są produkty, tym bardziej służą naszemu zdrowiu. Nie jest powiedziane, że musisz wykupywać kawałek ziemi po miastem, aby mieć coś swojego, prosto z ziemi. Wystarczy że wygospodarujesz trochę miejsca, a w twoim domu lub na balkonie dumnie mogą piąć się nawet owoce.

Połącz przyjemne z pożytecznym, rośliny uprawiane we własnych czterech kątach są nie tylko smaczne i zdrowe, ale służą za oryginalną dekorację. W zależności od miejsca które możesz przeznaczyć pod doniczki z roślinami oraz chęciami możesz mieć pojedyncze zioła na parapecie lub też miniogródek na balkonie.

Ziołowa opcja na kuchenny parapet

Jeśli jesteś w stanie wygospodarować choć trochę miejsca na parapecie, stwórz pachnący zielnik. Uprawa ziół jest łatwa a korzyść duża – od ręki możesz rwać listki z doniczek i wrzucać do ulubionych potraw. 

Fot. Pixabay / donterase / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / donterase / CC0 Public Domain

Od czego zacząć? Najpierw zaopatrz się w sadzonki lub (ciut więcej zachodu) nasiona wybranych roślin. Najlepiej kup je w sklepie ogrodniczym, a nie w markecie, w którym sadzonki pochodzą z upraw szklarniowych, których warunków nie odtworzysz na parapecie i twoje starania mogą upaść. Aby z powodzeniem zasadzić zioła wskazane jest podłoże przepuszczalne, np. mieszanka torfów i piasku.

Zaopatrz się w odpowiednie doniczki – mogą być to standardowe pojedyncze, jak i podłużne w których po sąsiedzku możesz posadzić. Zwróć uwagę, czy dane zioło nie rozrasta się mocno, bo będziesz potrzebowała większej doniczki, do uprawy roślin o krótszym systemie korzeni wystarczy płytki pojemnik. Fajnym rozwiązaniem jest donica piętrowa, oszczędzająca przestrzeń i pozwalająca na uprawę różnego typu ziół.

Większość ziół wymaga regularnego podlewania i zraszania – szczególnie estragon, melisa i mięta. Jeśli nie masz do tego głowy, zaopatrz się w specjalne wkłady gromadzące wodę, którą rośliny pobierają zgodnie z potrzebą.

Co posadzić w doniczkach? Z powodzeniem możesz uprawiać zarówno zioła jednoroczne jak i wieloletnie. Najczęściej na kuchennych parapetach lądują: majeranek, rozmaryn, tymianek, mięta, melisa, pietruszka, szczypior, lubczyk, estragon, bazylia, oregano i kolendra… Jest w czym wybierać! 

Wersja dla posiadaczy balkonu

Im więcej przestrzeni, szczególnie na słonecznym balkonie, tym więcej możliwości stworzenia miejsca z namiastką zieleni w domu. Gdy masz mały balkon, i trudno będzie postawić na podłodze donice z roślinami, postaw na tzw. tak zwane ogrody pionowe, czyli rośliny zawieszone na ścianach, np  truskawki. Kupić pionowe doniczki, i kieszonki na zielnik, który zawiesza się na ścianie. Zastanów się, jakie rośliny chcesz mieć u siebie, bo wybór naprawdę nie ogranicza się jedynie do truskawek i oregano.

Spróbuj uprawy tych warzyw i owoców:

Truskawki. Niejednemu na samo wspomnienie ciepłych letnich dni i zapachu truskawek od razu robi się błogo. Możesz cieszyć się widokiem truskawek także na swoim balkonie, bo są takie ich odmiany które owocują nawet kilka razu do roku! Jeśli cierpliwości i troski – a truskawki tego wymagają by owocowały – wystarczy wam na jakiś czas, postawcie na sadzonki klasycznych truskawek, owocujących raz w roku w  czerwcu–lipcu, i wybierzcie odmiany odporne na niskie temperatury. Wybierając pojemnik dla truskawek, pamiętajcie że potrzebują one odpowiedniej ilości miejsca co 20–30 cm. Wymagają bardzo dobrej, żyznej i stale umiarkowanie wilgotnej ziemi, dużo słońca, oraz odpowiedniego nawożenia. 

 Fot. Pixabay / FeeLoona / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / FeeLoona / CC0 Public Domain

Papryka i mini papryczki. Klasyka w kuchni, jędrne kolorowe papryki kuszą smakiem i zachwycają wyglądem w doniczkach. Różne ich odmiany są powszechnie dostępne w uprawie. Zanim zdecydujesz się kupić sadzonki, zaopatrz się w kermazyt na dno doniczki i dopiero dosyp ziemię. Sadzonki ustaw w zacisznym miejscu gdzie nie hula wiatr, który szkodzi papryczkom. Papryczki owocują obficie i stopniowo, więc długi czas można cieszyć się mini plonami. Duża papryka ma takie same wymagania, jednak potrzebuję większej donicy i miejsca wokół niej, łodygę która zaowocuje trzeba podeprzeć kijem. 

Pomidory. Kochamy pomidory! I to w przeróżnym kuchennym wydaniu. Ich sadzonki kupisz w centrum ogrodniczym, ale zanim włożysz do doniczki (powinna być spora) na jej dnie zrób drenaż z kermazytu. Podlewaj je od dołu, nie po liściach by nie dotknęła ich choroba. Ustaw donice w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu i podlewaj regularnie. 

Fot. Pixabay / alex80 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / alex80 / CC0 Public Domain

Rzodkiewka. Przyda się do twarogu i szczypiorku, który możesz zebrać z kuchennego parapetu. Pysznie, świeżo i wiosennie. Z powodzeniem możesz uprawiać rzodkiewkę na balkonie, i to aż do jesieni! Nie ma ona wielkich wymagań i rośnie bardzo szybko, nawet po 3 tygodniach jest gotowa do zjedzenia. Można wysiewać partiami by stale mieć ją pod ręką. 

Sałata. Nawet ją możesz mieć pod ręką od kwietnia do września. Najlepiej sprawdzi się sałata rozetowa, rukola a także seler naciowy. Można zrywać jej zewnętrzne liście liście i sałata wciąż szybko będzie wyrastać. Sałata wymaga codziennego podlewania, ale nie jest bardzo wymagającą rośliną. 

Fot. Pixabay / mayapujiati / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / mayapujiati / CC0 Public Domain

Koperek. Uzupełni balkonowy ogródek i fantastycznie doda aromatu i smaku młodym ziemniaczkom do obiadu. Wystarczy rozrzucić nasiona kopru na ziemię w doniczce  i przykryć je cieniutką warstwą podłoża. Gdy obficie wykiełkuje dobrze przerzedzić koper, do 10–15 cm odstępów między roślinami. Aby koper dobrze rósł  musi mieć słoneczne miejsce, osłoniętym od wiatru, oraz wilgotną ziemię.

Fot. Pixabay / steinchen / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / steinchen / CC0 Public Domain

Mini drzewko owocowe. Namiastka sadu jest możliwa do stworzenia przy większym balkonie, jeśli zdecydujecie się na zakup karłowatych drzewek owocowych. Jabłonie czy grusza dobrze czują się w dużych donicach. Odpowiednie drzewka należy kupić w centrum ogrodniczym, regularnie podlewać i czekać na pierwsze, wczesnojesienne zbiory. Można również uprawiać mini brzoskwinie, nektaryny czy śliwki, zgodnie z zaleceniami producenta drzewek.


Dom i wnętrze Ekologia Kuchnia Lifestyle

„Mam dwie kreski na teście, pakuj walizki, kochany! Mężczyźni? Nie bądźmy sentymentalni”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2016
Fot. iStock / evgenyatamanenko
 

Poznajcie Dorotę. Dorota kocha swoją córeczkę, bardzo lubi swoją pracę i świetnie sprawdza się w roli dekoratorki wnętrz swojego nowego mieszkania. W planowaniu jest wręcz niezrównana. Nie znosi za to życiowych niespodzianek i obsesyjnie nienawidzi Maćka. Nie, nic jej nie zrobił. Po prostu ją kocha. I dziecko, rzecz dla niego oczywista, też kocha. A to nie tak miało przecież być.

Bo Maciek miał być jedynie przejściowym etapem, drogą do celu. Maciek miał jej tylko dać dziecko. A potem – niech sobie wraca skąd przyszedł. Uczucia? Miną, odejdą, rozmyją się jakoś. Nie bądźmy sentymentalni, to kobiety cierpią miesiącami z powodu miłosnych zawodów. Mężczyźni? Zaraz znajdują nowy obiekt uczuć (o ile w ogóle mają uczucia). Albo sobie ten chwilowy smutek jakoś zrekompensują. I już.

Drobna brunetka pozna wysokiego blondyna, cel – nieokreślony

Poznali się przez Internet. Nie, nie uznała tego za ryzykowne. Zawsze miała intuicję do facetów – tak uważała. I tym razem również, nie pomyliła się.

Na pierwsze spotkanie Maciek przyniósł drobne, maleńkie niezapominajki. Żeby go nie zapomniała, nawet jak jej się nie spodoba. I żeby się nie zniechęciła do dalszych poszukiwań. Bo z nieznajomym można też po prostu wypić fajną kawę. Więc pomyślnie przeszedł test na poczucie humoru, poziom inteligencji i nawet zaliczył sprawdzian z aparycji. Wysoki – to dobrze, blondyn tak jak jej tata, to jeszcze lepiej: duża szansa, że ich dziecko też będzie miało jasne włosy. Można było spokojnie umówić się na następne spotkanie. Tym bardziej, że Dorota Maćkowi spodobała się bardzo. Drobna, kobieca, a jednocześnie silna i konkretna. W jego wieku nie szuka się już przelotnych romansów, o nie. On szukał kobiety na resztę życia.

Znajomość rozwijała się szybko, w ciągu dwóch miesięcy Dorota i Maciek bardzo się do siebie zbliżyli. Tak bardzo, że Maciek zdążył się zakochać, a Dorota upewnić, że dobrze wybrała.

Miłość? O, nie. Kochała tylko raz i to dawno temu, nie będziemy teraz tego rozgrzebywać, roztrząsać. Maćka lubiła, nawet bardzo. Imponował jej wiedzą, zaradnością, uważała, że w innych okolicznościach mogłaby się z nim nawet związać na… dłużej. Ale wszystkie te jego pozytywne cechy oceniała zawsze pod względem „genetycznej przydatności” jak to określała, sama przed sobą. Trudno więc tu mówić o jakimś spontanicznym przypływie głębszych uczuć.

Maciek wyczuwał ten dystans, ale chciał wierzyć w to, że Dorota taka po prostu jest. Nie powiedziała nigdy „kocham”, to prawda. Na przyszłość zawsze można jednak wpłynąć… Przecież sama zaproponowała, żeby się do niej wprowadził. Musi „coś” dla niej znaczyć, nie jest chwilową zabawką. Był pewien, że zna jej plany, marzenia, że oboje chcą tego samego: rodziny. Pomylił się niewiele: ona chciała rodziny. Tylko definiowała ją trochę inaczej. W jej pojęciu rodzina to ona i dziecko. Dla niego nie ma tam miejsca.

Mam dwie kreski na teście, pakuj walizki, kochany!

W ten ciepły, czerwcowy piątek spakowaną walizkę wręczyła mu już prawie w progu mieszkania. – Przemyślałam wszystko, jednak nie pasujemy do siebie. Nie bylibyśmy szczęśliwi, we dwoje – oznajmił mu jej chłodny ton głosu. Próbował, walczył. Dopytywał o swoje błędy, obiecywał, że zrobi wszystko, by było inaczej. Nie rozumiał. Jeszcze kilka godzin wcześniej rozstawali się ciepłym słowem, dotykiem, pocałunkiem, który teraz już nie miał dla niej znaczenia. W końcu odszedł. Z miłości.

O ciąży dowiedział się przypadkiem, przez wspólnych znajomych. – To nie twoje dziecko – powiedziała tym samym zimnym, stanowczym tonem, którym argumentowała, że muszą się rozstać. Nie uwierzył. Zmieniła numer telefonu, zaplanowała przeprowadzkę, do której nie doszło. Ciąża okazała się zagrożona. Ze strachu przed utratą dziecka pozwoliła mu się sobą zaopiekować. Dotrwali tak do końca ciąży. Kiedy urodziła się Zosia, Dorota postanowiła definitywnie odsunąć od siebie Maćka. Nie był już potrzebny. Ze szpitala do domu wróciła taksówką, nie informując go o niczym.

To chyba wtedy, kiedy stał pod drzwiami jej mieszkania dzwoniąc do znajomego, który właśnie się rozwiódł i pytając co może zrobić, by widywać własne dziecko, dotarło do niego, że Dorota go wykorzystała. Że cały ten związek od początku był farsą. Ale czy przestał mieć nadzieję, na wspólną przyszłość? Nie.

Od dziewięciu miesięcy Maciek walczy o swoją rodzinę. Wynajął prawnika, chce przeprowadzić test na ojcostwo. Dorota ciągle przekłada terminy spotkań, nie zawsze oddzwania. Ale powoli się „łamie”.

Maćka w tej walce o dziecko wspierają najbardziej koledzy z pracy. Ci, którzy sami są ojcami. Bo inni mówią: „Daj spokój, nie jesteś jej potrzebny, zarabia wystarczająco by utrzymać siebie i dziecko”. Ale Maciek uważa, że pieniądze to nie wszystko, co mógłby swojej córce dać. Jest jeszcze spacer i chmury na niebie, które mają różne kształty. I wycieczka do zoo, kiedyś, jak Zosia będzie starsza. I słowo „tata”, którego chciałby ją nauczyć. Boi się, że Dorota tego nie zrobi.


Dom i wnętrze Ekologia Kuchnia Lifestyle

Kiedy zależy ci zbyt mocno, zawsze tracisz…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2016
Fot. iStock / fcscafeine

Oj, jak to dobrze być ze sobą tak blisko. Tak blisko, żeby można było zsynchronizować oddech. Twój rzecz jasna równać do jego oddechu. Dbać zawsze, by być na pewno w domu, gdy przyjdzie. Sprawdzać, czy jest zadowolony. Zatracić się w tym byciu razem, zapomnieć o świecie, o innych… Poświęcić swój komfort, swoje marzenia. Zaraz, zaraz, czy przypadkiem nie zależy ci za bardzo?

Kiedy zależy ci zbyt mocno, zawsze tracisz…

Jak często myślisz, że  wszystko inne niż twój związek (i ON) już się dla ciebie nie liczy, że zdanie innych osób przestaje mieć znaczenie? Zatrzymaj się. Rozejrzyj wokół, zobacz co się stało z twoim życiem. Odetchnij, zadaj sobie kilka pytań.

Czy twój partner nie wykorzystuje twojej gotowości, by być dla niego w każdej potrzebie? Czy dostajesz w zamian to samo?

Jeśli stawiasz wciąż potrzeby swojego partnera na pierwszym miejscu, on w końcu uzna taki stan rzeczy za naturalny i sam zacznie takiego traktowania oczekiwać. Odwrócić tę sytuację będzie ci bardzo trudno. Przecież to, że dbasz w związku również o siebie, nie oznacza, że nie kochasz bardzo, lub że siebie kochasz mocniej. Jesteście partnerami o równych prawach, żadne z Was nie jest mniej lub bardziej ważne. Żadne nie zasługuje mniej lub bardziej na to, by czuć się spełnionym, bezpiecznym w swojej miłości.

Czy obawiasz się czasem szczerze wyrazić własne zdanie, ze strachu przed odrzuceniem?

Twoje dążenie do tego, by przypodobać się ukochanemu ma swoje źródła gdzieś w twojej przeszłości, może nawet w dzieciństwie. Jeśli czułaś się niedoceniana przez rodziców i myślałaś od zawsze, że na miłość trzeba sobie zasłużyć trudno ci teraz funkcjonować na innych zasadach w związku. Wydaje ci się, że to słuszne starać się pasować do niego aż tak bardzo, bo nigdy wcześniej nie próbowałaś niczego innego. Naprawdę uważasz, że dwoje ludzi może zgadzać się ze sobą zawsze w absolutnie każdej kwestii? Miłość to przecież także akceptacja różnic…

Czy uważasz, że najpierw masz obowiązek zadbać o sprawy swojego partnera, a potem zająć się swoimi?

Ile razy zmieniałaś swoje plany, by być na każde jego skinienie i żądanie? Pomyśl, czy gdzieś głęboko coś nie zaczęło już w tobie pękać, czy naprawdę nie czujesz narastającej frustracji? Każde poświęcenie ma swoje granice. Czy nie jesteś jedyną osobą, która w tym związku dba o dobre samopoczucie drugiej strony? Jakie są koszty, które poniosłaś dla tej miłości? Z czego zrezygnowałaś ty, z czego zrezygnował on? Ile razy zagryzałaś wargę, mówiąc „Dobrze, oczywiście”, a w sercu czułaś żal i rozgoryczenie?

Czy potrafisz dać sobie wystarczająco dużo miłości i szacunku?

Przecież brak ci czasu na myślenie o sobie, na tę zdrową porcję egoizmu, która jest niezbędna do szczęścia. Czy potrafisz zrobić sobie miejsce w grafiku przepełnionym planami związanymi z NIM? Jeśli obsesyjnie boisz się, że cię zostawi, trzymasz się go kurczowo, pilnujesz, żeby tylko mieć wszystko pod iluzoryczną kontrolą, uświadom sobie, że twoje uczucie zbliża się do granic obsesji. Zatracasz się i przestajesz się liczyć, sama dla siebie.

Tak, bywa, że w miłości zależy nam „za bardzo”. To nieprawda, że nie można kochać zbyt mocno. Taka miłość prowadzi do autodestrukcji. Jeśli zależy ci za bardzo, stracisz ją, prędzej czy później. Każdy potrzebuje oddechu, odrobiny przestrzeni, ty także.


Zobacz także

Mówią, że szczęście jest sumą przypadków. A gdyby tak wygrać milion?

Kochasz letnią pogodę? Świetnie, gdziekolwiek się wybierasz zabierz ze sobą koc piknikowy Central Park

Zawsze będziesz małą dziewczynką – o relacji z rodzicami, która nie pozwala dorosnąć