Go to content

Ocet jabłkowy nie tylko na włosy i odchudzanie. Jakie jeszcze zalety ma ocet z jabłek?

Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis
Fot. iStock

Ocet jabłkowy zyskał wielką popularność nie tylko w kuchni, ale także jako składnik wykorzystywany do pielęgnacji urody, czy naturalny środek czyszczący. Jego popularność wynika z właściwości, które można wykorzystać dla zdrowia. Najlepszy jest przyrządzany samodzielnie, co wcale nie jest trudne, jeśli do dyspozycji ma się sprawdzony przepis na ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy — co to jest?

Ocet jabłkowy znany jest od starożytności i wykorzystywany do różnych celów. To jeden z rodzajów octu, który spożywany w umiarkowanych ilościach jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale także wykazuje warte uwagi właściwości. Powstaje w procesie fermentacji, która w pierwszym etapie przekształca cukier obecny w jabłkach na alkohol, a w drugim etapie powstały alkohol przekształca do postaci kwasu octowego, a także cytrynowego i mlekowego. Wytworzony ocet jest mętnym płynem charakteryzującym się octowo-jabłkowym zapachem, a w smaku przypomina tradycyjny ocet.

Ocet  z jabłek zawiera witaminy A, C, B i E, a także składniki mineralne takie jak: sód, potas, wapń, krzem, magnez, żelazo, fosfor. Nie brakuje w nim aminokwasów, pektyn, polifenoli, oraz wspomnianego wcześniej kwasu octowego, mlekowego i cytrynowego.

Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis

Fot. iStock

Matka octowa

Utarło się przekonanie, że najlepszy ocet jabłkowy powinien wytworzyć tzw. matkę, czy charakterystyczny śliski „korek” tworzący się na górze płynu w szyjce butelki. „Korek” ten  to nic innego jak zbiorowisko cennych bakterii kwasu octowego. Taka „matka octowa” jest świetnym starterem do domowej produkcji octu jabłkowego. Wystarczy dołożyć ją do nowego zastawu octu, by przyspieszyć fermentację i zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się szkodliwych bakterii, które mogą popsuć dojrzewający ocet. Nie jest jednak prawdą, że tylko ocet jabłkowy z widoczną „matką octową” jest zdrowy. To widoczna oznaka jakości octu, ale nie przesądza o jego właściwościach.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy jest niskokaloryczny — łyżka stołowa octu dostarcza około 3 kcal, więc można go stosować bez obaw na diecie. Poza tym  pobudza produkcję enzymów trawiennych, co przyspiesza proces trawienia. Wpływa również na zmniejszanie wchłaniania tłuszczów z posiłku, oraz obniża poziom cukru we krwi, co przeciwdziała napadom głodu. Badania wykazały, że osoby stosujące ocet jabłkowy podczas diety, przyjmowały dziennie ok. 200 kcal mniej, niż ci, którzy nie wprowadzili octu do diety.

Należy przy tym pamiętać, że nierozcieńczony ocet jabłkowy ma kwaśny odczyn, przez co może podrażnić przełyk i żołądek, oraz osłabiać  szkliwo zębów. Zaleca się, by przed spożyciem łyżkę stołową octu jabłkowego rozcieńczać w szklance wody i wypijać na czczo przed głównymi posiłkami. Taką kurację można zastosować przez tydzień, po czym należy zrobić miesiąc przerwy. Nierozcieńczony ocet z jabłek w niewielkiej ilości sprawdzi się na diecie jako dodatek do sałatek.

Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis

Fot. iStock

Ocet jabłkowy na włosy i skórę

Ocet jabłkowy znalazł także zastosowanie w kosmetyce. Ogromną popularność zyskał w domowej pielęgnacji skóry i włosów. Ponieważ wykazuje działanie odżywcze i antybakteryjne, wykorzystuje się go jako składnik domowych kosmetyków. Szczególnym powodzeniem cieszą się płukanki do włosów. Ocet jabłkowy na włosy wykazuje działanie przeciwłupieżowe, reguluje wydzielanie sebum, odżywia włosy. Dzięki temu zyskują one zdrowy połysk. Aby przygotować płukankę, należy łyżkę octu rozcieńczyć w szklance wody. Płukankę stosuje się na umyte, mokre włosy, jako ostatni etap pielęgnacji, już bez spłukiwania. Zapach octu szybko wietrzeje i nie zostaje na włosach. Roztwór octu i wody może posłużyć także jako tonik do twarzy, który łagodzi zmiany trądzikowe oraz reguluje produkcję sebum. Nie należy go stosować prosto z butelki, nierozcieńczonego, ze względu na możliwość podrażnienia skóry twarzy lub głowy.

Ocet jabłkowy — zastosowanie

Właściwości naturalnego octu jabłkowego są wręcz owiane legendą. Nie każda właściwość zyskała potwierdzenie naukowe. Ocet jabłkowy i jego zastosowanie w diecie mają jednak uzasadnienie, ze względu na pewne, uznane przez naukę właściwości zdrowotne:

  • pomaga na niestrawność i zaparcia — pobudza trawienie, zwiększając produkcję soków i enzymów trawiennych;
  • zmniejsza stężenie glukozy we krwi i glikemię poposiłkową — ocet jabłkowy sprawia, że wchłanianie cukru z pożywienia do krwi następuje wolniej, zwiększatakże wrażliwość komórek na insulinę. Działanie to jest istotne nie tylko dla zapobiegania napadom głodu na diecie, ale także w przypadku osób ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym, cukrzycą; insulinoopornością;
  • wspiera rozkład tłuszczów podczas procesu trawienia i reguluje poziom cholesterolu we krwi, chroniąc przed utlenianiem „złego” cholesterolu LDL, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego;
  • łagodzi ból gardła — 1/3 szklanki octu jabłkowego należy uzupełnić lekko ciepłą wodą i płukać tym kilka razy dziennie gardło;
  • łagodzi zgagę — wypicie szklanki wody z 1 łyżką octu jabłkowego łagodzi dokuczliwe objawy zgagi, ale tylko w przypadku, gdy przyczyną problemu jest niedokwasota żołądka. W innym przypadku ocet może nasilić problem;
  • działa odkażająco — obecny w occie jabłkowym kwas octowy ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Nierozcieńczony ocet  z jabłek sprawdza się jako naturalny i bezpieczny środek do czyszczenia powierzchni i ich odkażania.

Ocet jabłkowy — przepis

Ocet jabłkowy można z powodzeniem samodzielnie przygotować w domu. Przepis nie jest skomplikowany, ale sama produkcja wymaga nieco cierpliwości.

Fot. iStock

Składniki:

  • ekologiczne, ładne jabłka
  • przegotowana woda
  • cukier lub miód (na litr wody 4 łyżki stołowe cukru lub miodu)

Przygotowanie: 

Jabłka umyj, nie obieraj, ale wytnij gniazda nasienne, podziel na ćwiartki, wrzuć do wyparzonego słoja (najlepiej z szeroką szyjką). Zalej jabłka przegotowaną, przestudzoną wodą z rozpuszczonym cukrem lub miodem. Jabłka powinny znaleźć się pod powierzchnią wody, więc — o ile słoik na to pozwala — można docisnąć je małym, czystym talerzykiem. Słoja nie zakręcaj, przykryj go jedynie gazą i ściśnij ją gumką recepturką, by nie wchodziły do środka muszki. Słój z nastawem odłóż w ciepłe miejsce i raz dziennie, dopóki mocno pracuje, zamieszaj jabłka wyparzoną drewnianą łyżką, by nie pleśniały. Ocet jabłkowy zazwyczaj jest gotowy do spożycia po ok. miesiącu — na jego powierzchni nie powinna się już pojawiać piana.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl,  www.medonet.pl