Choroby Zdrowie

Objawy raka płuc – co powinno wzbudzić niepokój?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lutego 2021
Objawy raka płuc
Fot. iStock
 

Objawy raka płuc zazwyczaj pojawiają się bardzo późno, a to sprawia, że rokowania dla osób cierpiących na nowotwór płuc nie są zazwyczaj dobre. Warto wiedzieć, czym jest rak płuc, jakie daje objawy, i co zrobić, gdy pojawią się niepokojące sygnały.

Rak płuc — podstępny przeciwnik

Rak płuc jest chorobą, która ujawnia się bardzo późno, rozwijając się w ukryciu przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Często się zdarza, że gdy pacjenci otrzymują diagnozę z potwierdzeniem raka płuc, mają także przerzuty do innych narządów, a to negatywnie wpływa na szanse wyleczenia. Rak płuc jest nowotworem, który jest przyczyną aż 1/3 zgonów na tle wszystkich nowotworów złośliwych. To najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn w Polsce, i drugi co do częstości występowania u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 22 000 osób.

Objawy raka płuc

Fot. iStock/Objawy raka płuc

Szczególnie narażeni na zachorowanie są palacze, także bierni, oraz osoby mające styczność z metalami ciężkimi i różnymi substancjami chemicznymi. Znaczenie mają również predyspozycje genetyczne oraz nieleczone, lub źle leczone infekcje dróg oddechowych.

Pierwsze objawy raka płuc

Guz nowotworowy w płucach może wzrastać bez żadnych objawów wiele lat. Gdy sygnały choroby pojawiają się, bardzo często są zrzucane na karb zwykłego przeziębienia, przemęczenia, czy w przypadku palaczy — na efekt wieloletniego nałogu.

Pierwsze objawy raka płuc

 • kaszel — długotrwały, uciążliwy, utrzymujący się ponad 2-3 tygodnie kaszel, zawsze powinien wzbudzić obawy i zachęcić do kontroli; Statystyki pokazują, że nawet 75% pacjentów obserwuje u siebie ten objaw;
 • wydzielina z krwią — kaszlowi w przypadku raka płuc może towarzyszyć odkrztuszanie wydzieliny z krwią, co zauważyło u siebie aż 1/3 chorych na raka płuc. Taka sytuacja wymaga pilnej wizyty u lekarza;
 • chrypka — jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu. Na to uwagę powinny zwrócić szczególnie osoby nałogowo palące tytoń, które zbyt często tego typu problemy zrzucają na karb nałogu.
Objawy raka płuc

Fot. iStock/Objawy raka płuc

Późne objawy raka płuc

Późne objawy raka płuc pojawiają się najczęściej już w stadium zaawansowanym, gdy choroba poczyniła spustoszenia w organizmie. W zaawansowanym stadium mogą pojawiać się coraz bardziej niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, takie jak:

 • duszności — mogą mieć wiele przyczyn, ale bywają także objawem raka płuc. Na duszności w chorobie nowotworowej płuc skarży się ponad połowa pacjentów. Przyczyną duszności jest zazwyczaj rozrost guza, który blokuje drożność oskrzeli;
 • świszczący oddech — rozrastający się w płucu nowotwór może zawężać światło oskrzeli lub tchawicy, i stąd pojawia się charakterystyczny świszczący wydech. Zauważenie takiego objawu powinno skłonić do szybkiej konsultacji lekarskiej;
 • ból w klatce piersiowej — gdy nowotwór płuc nacieka na ścianę klatki piersiowej, kości żeber lub kręgosłupa, może powodować bóle w tych obszarach. Na silne dolegliwości bólowe w klatce piersiowej skarży się od 25% do 50% chorych na raka płuc.

Późne objawy raka płuc nie muszą dotyczyć jedynie dróg oddechowych

Może pojawić się także:

 • problem z przełykaniem — problem z przełykaniem pokarmów mogą powodować powiększone węzły chłonne śródpiersia, które wywierają nacisk na przełyk;
 • utrata masy ciała — gwałtowne chudnięcie jest objawem zaawansowanej choroby nowotworowej i pojawia się u ponad połowy pacjentów cierpiących na raka płuc. Przyczyną gwałtownego chudnięcia i wyniszczenia organizmu są zaburzenia metaboliczne, które wynikają z rozwoju raka. Przyczynić się do chudnięcia mogą także trudności w połykaniu, jeśli guz uciska na przełyk;
 • przewlekłe zmęczenie i brak energii — bardzo często zrzucane na karb stresującego trybu życia lub braku odpowiedniej ilości snu. Zmęczenie często obserwowane jest jako objaw towarzyszący chorobom nowotworowym. Jeśli zmęczenie przeciąga się w czasie, warto sprawdzić ten stan u lekarza;
 • stany podgorączkowe gorączka jest najczęściej objawem zakażeń, którym choroba nowotworowa sprzyja, może być również pierwszym objawem progresji choroby lub zmian przerzutowych;
 • zespół żyły głównej górnej — zespół żyły głównej górnej powoduje bardzo charakterystyczne objawy, które wynikają z rozrostu guza płuc. W przebiegu tego zespołu może pojawić się zaczerwieniona skóra na twarzy, obrzęki twarzy i szyi. Temu może towarzyszyć duszność, kaszel, chrypka, bóle w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy. Dzieje się tak na skutek braku możliwości odprowadzania chłonki z części klatki piersiowej uciśniętej przez guz.
Objawy raka płuc

Fot. iStock/Objawy raka płuc

Objawy raka płuc a przerzuty

Ponieważ rak płuc jest nowotworem złośliwym, rozwija się on nie tylko zajmując płuca, ale także dając przerzuty na inne narządy, lub węzły chłonne. Rak płuc może także naciekać, czyli powodować wnikanie komórek nowotworowych w sąsiednią tkankę.

W zależności od tego, gdzie rak zostanie rozsiany, w organizmie mogą pojawić się odmienne objawy raka płuc:

 • przerzuty do węzłów chłonnych mogą powodować ich powiększenie;
 • przerzuty do kości prowadzą do odczuwania bólu i pojawiających się nieuzasadnionych złamań;
 • zmiany pojawiające się w mózgu mogą skutkować napadami padaczkowymi;
 • przerzuty do wątroby wpływają na pojawienie się cech żółtaczki u pacjenta.

Fot. iStock/Objawy raka płuc

Co zrobić, jeśli pojawią się objawy raka płuc?

W przypadku zaistnienia podejrzanych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania:

 • RTG klatki piersiowej — to podstawowe badanie pozwala określić lokalizację nowotworu, określenie jego wielkości, sprawdzenie, czy są jeszcze inne zmiany;
 • tomografia komputerowa — pozwala ocenić stopień zaawansowania nowotworu;
 • pozytonowa tomografia emisyjna (PET) — jest przydatna do stwierdzenia obecności przerzutów raka płuc;
 • morfologia krwi oraz ocena ogólna moczu;
 • stężenie markerów nowotworowych CAE i CA 125;
 • badanie histopatologiczne — umożliwia rozróżnienie raka drobnokomórkowego płuca od typu niedrobnokomórkowego.

Na podstawie wyników badań potwierdzających obecność nowotworu, chory poddawany jest dobranej do indywidualnej sytuacji terapii.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl, www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Objawy raka piersi. Co powinno wzbudzić twój niepokój?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lutego 2021
Objawy raka piersi
Fot. iStock
 

Objawy raka piersi bywają różne, ale w każdym przypadku pojawienie się któregoś z nich powinno stanowić dla kobiety sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej. Rak piersi jest nowotworem, który nadal zbyt często odbiera kobietom życie. Świadomość, jak wyglądają objawy piersi, i na czym polega profilaktyka tego nowotworu, może uratować życie.

Rak piersi

Duże, małe, bardziej lub mniej kształtne — nie ma znaczenia to, jak wyglądają piersi, ale ważne jest to, czy są zdrowe. Rak piersi jest głównym zagrożeniem nie tylko dla ich zdrowia, ale przede wszystkim dla życia kobiety. W dodatku jest najczęstszą chorobą nowotworową pojawiającą się u kobiet. Nie można przy tym pominąć faktu, że na raka piersi chorują także mężczyźni, choć zdarza się to nieczęsto, ok. 140 przypadków rocznie. Rak piersi może rozwijać się powoli, lub też zaatakować gwałtownie i w ciągu kilku miesięcy spustoszyć organizm kobiety. Najbardziej zagrożone jego rozwojem są panie w przedziale wiekowym 55 – 65 lat, ale nie oznacza to, że młodsze lub starsze nie zachorują.

Objawy raka piersi

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Nieleczony rak piersi prowadzi do zgonu, natomiast wykryty i leczony w stadium przedinwazyjnym, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. Kobiety, u których zdiagnozowano inwazyjny rak piersi, ale bez przerzutów do węzłów chłonnych, mają 90% szans na przeżycie 5-letnie. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka oraz szybka reakcja na pierwsze objawy raka piersi.

Objawy raka piersi — co powinno wzbudzić niepokój?

Pierwsze objawy choroby nie muszą być wyraźne czy dokuczliwe. W wielu przypadkach rak rozwija się nie dając dłuższy czas żadnych niepokojących objawów. Z tego powodu każda kobieta powinna być wyczulona na wszelkie nieprawidłowości, o których może dać znać organizm.

Objawy raka piersi, których nie wolno ignorować

Rak piersi zazwyczaj daje o sobie znać w obrębie zaatakowanej piersi, która może zmienić wygląd. U chorych kobiet mogą pojawiać się następujące objawy:

Pierś:

 • twardy guzek w piersi, wyczuwalny pod palcami w piersi. Ważną informacją jest to, że guzek zazwyczaj pojawia się w górnej bocznej części piersi, a najrzadziej w dolnej przyśrodkowej części. Mimo tej wskazówki każdą część piersi należy potraktować tak samo wnikliwie przy samobadaniu;
 • zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi;
 • wciągnięcie skóry piersi i zmiany w obrębie skóry piersi lub skóry brodawki: wgłębienia w skórze, objaw skórki pomarańczy; zaczerwienienia;
 • obrzęk fragmentu lub całej piersi;
 • ból w piersi bez wyraźnych przyczyn;
 • poszerzenie żył skóry piersi;
 • owrzodzenie i martwica skóry piersi.
Objawy raka piersi

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Brodawka:

 • wciągnięcie brodawki sutkowej, pojawiające się nagle;
 • skierowanie brodawki w innym kierunku niż zwykle;
 • wyciek z brodawki sutkowej, szczególnie krwisty.

Węzły chłonne:

Inna lokalizacja:

Objawy raka piersi mogą dotyczyć również obszarów innych, niż pierś i węzły chłonne z nią sąsiadujące. Rak piersi, jako nowotwór złośliwy, ma tendencję do dawania przerzutów nawet do odległych narządów. Do najczęstszych lokalizacji przerzutów należą: kości kręgosłupa, żeber i dolnych kończyn, wątroba, płuca, mózg oraz odległe węzły chłonne. W takim przypadku mogą pojawić się objawy raka piersi związane z danym obszarem, np. bóle kości, żółtaczka, czy uporczywy kaszel.

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Bądź świadoma i działaj, zanim pojawią się objawy raka piersi 

Kto może zachorować na raka piersi? Każda z nas! Szczególnie narażone na rozwój tej choroby są panie po 35. roku życia, oraz te, u których stwierdzono mutację genów BRCA1/2, szczególnie gdy na raka piersi chorowała mama lub siostra. Ryzyko choroby zwiększa: wczesna pierwsza miesiączka, menopauza po 55. roku życia, brak ciąż lub późne urodzenie pierwszego dziecka. Na niekorzyść może działać także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych z estrogenami lub hormonalnej terapii zastępczej opartej na estrogenach. Dieta również ma wpływ na zdrowie. Wiadomo, że na wystąpienie raka piersi bardziej narażone są kobiety uzależnione od alkoholu, oraz u których występuje otyłość. Przejście niezłośliwych zmian w piersi, lub raka w jednej piersi, także może zwiększać to ryzyko.

Dlatego tak ważna jest świadomość, jak wyglądają objawy raka piersi i szybka reakcja na ich pojawienie się. Równie ważna, a nawet ważniejsza, jest profilaktyka. Ogromną rolę odgrywa nie tylko zdrowy styl życia, ale także samobadanie piersi przeprowadzane regularnie, co miesiąc. Poza nim ważne są regularne kontrole u lekarza ginekologa, który również przeprowadza badanie piersi i może wykonać, lub skierować kobietę na USG piersi, czy badanie mammograficzne. Czujność jest niezwykle istotna, by udało wyłapać się pierwsze zmiany, zanim jeszcze pojawią się wyraźne objawy raka piersi, a szanse na skuteczne leczenie dramatycznie zmaleją.


źródło: www.onkonet.pl,onkologia.org.pl,zwrotnikraka.pl

Choroby Zdrowie

Objawy guza mózgu – co powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lutego 2021
Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste
Fot. iStock

Objawy guza mózgu bywają różne i często pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Późne postawienie diagnozy obniża szanse na skuteczne leczenie chorych, dlatego ważne jest, by umieć jak najwcześniej rozpoznać objawy guza mózgu i wiedzieć, jak na nie zareagować.

Guz mózgu — niebezpieczny przeciwnik

Guz mózgu, zwany potocznie rakiem mózgu, to złośliwy nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który stanowi ogromne zagrożenie dla życia. Wyróżnia się kilka typów raka mózgu, z których większość rośnie bardzo szybko i najczęściej daje przerzuty.

Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste

Fot. iStock/Objawy guza mózgu

Typy guza mózgu:

 • glejaki — 40% wszystkich przypadków pierwotnych guzów mózgu;
 • oponiaki (30%);
 • gruczolaki przysadki (15-20%);
 • chłoniaki (5-7%);
 • inne rodzaje nowotworów mózgu.

Zmiany nowotworowe w mózgu mogą być również efektem przerzutów z innych narządów. Zazwyczaj do mózgu przerzuty daje: rak płucrak piersi, czerniaknowotwory jąderrak jelita grubego.

Guz mózgu jest nowotworem występującym dość często, ponieważ co roku ok. 3000 osób w Polsce dowiaduje się o chorobie. Ponieważ guzy mózgu zazwyczaj wykrywane są w zaawansowanym stadium, medycyna bywa wobec nich bezsilna. Szansę na bardziej pozytywne rokowania daje wczesne wykrycie zmian i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy guza mózgu

W przebiegu guza mózgu objawy choroby mogą być różne, co zależy przede wszystkim od umiejscowienia i lokalizacji guza oraz charakteru jego wzrostu.

Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste

Fot. iStock/Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu — nieswoiste

Pojawienie się nieswoistych objawów guza mózgu związane jest z rosnącym nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Dzieje się tak, ponieważ rosnąca masa nowotworowa uciska na struktury mózgu znajdującego się w czaszce, co wpływa na zwiększenie objętości płynu międzykomórkowego lub wewnątrzkomórkowego. Częściej jest ono efektem przerzutów z innych lokalizacji, niż wynikiem rozwoju pierwotnego guza mózgu.

 • bóle głowy — w przebiegu guza mózgu ból głowy może być odmienny. Pacjenci skarżą się bóle tępe, pulsujące i rozlane, ale również pojawia się ból ostry, przeszywający i ograniczony. Może promieniować do oka, skroni, a nawet sięgać karku. Na początku bóle głowy mogą być niewielkie, pojawiające się od czasu do czasu, ale z biegiem zrostu masy guza dolegliwości zdecydowanie się nasilają. Ból głowy spowodowany rosnącym nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym najczęściej atakuje rano i jest zdecydowanie silniejszy, niż ból pojawiający się o innych porach dnia;
 • nudności  i wymioty  pojawiają się z powodu podrażnienia nerwu błędnego przez masę guza. Zazwyczaj są gwałtowne i chlustające, i pojawiają się rano;
 • senność i zaburzenia świadomości —  te objawy guza mózgu pojawiają się nawet u blisko 40% chorych. Szczególnie częste są w przypadku glejaków. Mogą pojawić się dolegliwości takie jak: zaburzenia sprawności myślenia i osądu, upośledzenia świadomości, upośledzenie pamięci, pogorszenie kojarzenia, trudności werbalne;
 • pogorszenie widzenia — wynika z obrzęku tarczy nerwu wzrokowego i z reguły jest ono obustronne. Na pogorszenie widzenia skarży się nawet 90% chorych na guza mózgu. Zauważają oni u siebie objawy takie jak: widzenie jak przez mgłę, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty;
 • zaburzenia równowagi i sztywność karku.

Fot. iStock

Objawy guza mózgu — ogniskowe

Ogniskowe objawy guza mózgu uzależnione są od konkretnego umiejscowienia nowotworu w mózgu. Powoduje je miejscowe uszkodzenie  tkanki nerwowej przez powiększającą się masę guza mózgu. Mózg dzieli się na cztery płaty: czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny. Odpowiadają one za inne funkcje organizmu, a co za tym idzie, powodują odmienne objawy guza mózgu.

Płat czołowy — odpowiada głównie za działanie i powiązany jest ściśle z okolicą czuciową. Zlokalizowane są w nim ośrodki pisania, kojarzenia,  stanów emocjonalnych. Może nastąpić zmiana charakteru osoby chorej, pojawić się agresja, nadmierny popęd seksualny, zaburzenia stanu psychicznego, i inne;

Płat skroniowy – odpowiada za analizę i syntezę doznań słuchowych. Gdy guz mózgu lokalizuje się w płacie skroniowym, może dojść do zaburzenia, w którym chory słyszy dźwięki, ale nie potrafi ich rozpoznać, może pojawić się także uczucie szumu w uszach;

Płat ciemieniowy – posiada przede wszystkim komórki czuciowe i w mniejszej ilości ruchowe. Płat ciemieniowy m.in. odpowiada za odbieranie informacji o np.: dotyku, bólu, temperaturze. Wpływa także np. na orientację przestrzenną, integrację ruchu i wzroku w jedno wrażenie. Umożliwia rozumienie pojęć abstrakcyjnych, czy geometrycznych. Objawy guza mózgu w tym miejscu mogą przybrać postać zaburzeń czucia po stronie przeciwnej do uszkodzenia, niemożność rozpoznawania twarzy, mylenie stron prawa-lewa itp.

Płat potyliczny – odpowiada m.in. za: skojarzenia wzrokowe, analizę koloru, ruchu, kształtu, głębi. Guz mózgu w tej lokalizacji może powodować złudzenia i omamy wzrokowe.

Ogniskowe objawy guza mózgu mogą więc przybrać postać różnych zaburzeń. Często pojawiają się także napady padaczkowe, w postaci  drżenia całego ciała lub drętwienie jedynie palca, lub dłoni. Nowotwór może skutkować asymetrią twarzy. Objawów może być bardzo wiele, o różnym stopniu nasilenia. Każdy z nich powinien skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej.

Objawy guza mózgu — badania

Aby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, konieczne jest poddanie pacjenta odpowiednim badaniom. Osobom z podejrzeniem guza mózgu zlecane są badania takie jak:

 • rezonans magnetyczny głowy z zastosowaniem kontrastu — pozwala uzyskanie dokładnego obrazu mózgu;
 • tomografia komputerowa głowy z kontrastem — zalecana w przypadku podejrzenia przerzutów do mózgu;
 • angiografia MR lub TK — pozwala ocenić drożność naczyń krwionośnych oraz położenie guza w stosunku do nich;
 • pozytonowa emisyjna tomografia (PET) — pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych we wczesnej fazie choroby.

Poza tym istnieje także szereg badań uzupełniających, które może zlecić specjalista po przeanalizowaniu indywidualnego przypadku pacjenta. Ustalenie rodzaju nowotworu umożliwia zaplanowanie leczenia.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl ,biol-med.com

 

 


Zobacz także

„To my, wstrętne grubasy, kryjący się po toaletach bulimicy”. Jesteśmy uzależni od jedzenia, potrzebujemy pomocy

10 nawyków żywieniowych, które odmienią twoje życie

Dieta wegetariańska - rodzaje, zalety, wady, zasady, jadłospis

Dieta wegetariańska – jak powinna wyglądać, by chroniła zdrowie? Zalety i wady diety bezmięsnej