Go to content

7 rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli twój partner jest uzależniony od seksu

Fot. iStock/bee32

Uzależnienie od seksu jest bardzo złożonym problemem, na który składają się takie elementy jak: zaburzona praca neuroprzekaźników w mózgu (to one zmuszają chorego do kompulsywnego zachowania), dysfunkcyjne style przywiązania utrudniające nawiązywanie głębszej relacji oraz przeżywanie intymności, wstyd, który nieustannie podważa samoocenę oraz (nierzadko) niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa. To właśnie te czynniki powodują ciągły ból emocjonalny oraz trudności w relacjach, które prowadzą nas do izolacji i niszczą nasz związek. Seksoholizm szalenie destrukcyjnie wpływa na oboje partnerów i wymaga szczerej rozmowy o dalszej przyszłości ich relacji.

Jeśli zdecydujesz się wspierać swojego partnera w walce z uzależnieniem, musisz koniecznie zrozumieć swoją rolę w procesie jego zdrowienia.

7 rzeczy o których musisz pamiętać, jeśli twój partner jest uzależniony od seksu

1. Jego zachowanie nie jest „przeciwko tobie”

Seksoholizm to choroba, która jak każde uzależnienie, wymaga dłuższej terapii i wielu wyrzeczeń. Choć czujesz się samotna, nieszczęśliwa, przybita, spróbuj zrozumieć, że tu nie chodzi o ciebie. To się dzieje „poza nim”.

2. Zdrada nie oznacza, że on cię nie kocha

Oznacza natomiast, że choroba popycha twojego partnera ku zachowaniom niekontrolowanym, impulsywnym, niebezpiecznym. Niezaprzeczalnie trudno ci egzystować z tym poczuciem upokorzenia, z piętnem bycia zdradzaną. Czytaj o uzależnieniu, szukaj wsparcia u bliskich, a jeśli trzeba – u profesjonalisty. Przyjmij pomoc.

3.  Nie ma tu twojej winy

Nie mogłaś nic zrobić lepiej, bardziej się starać, być bardziej otwarta.

4. Nie możesz tego „naprawić”

Nie jesteś psychoterapeutą, lekarzem, specjalistą. Nie możesz kontrolować dorosłej osoby, nie zmusisz je również do leczenia, jeśli ona sama tego nie chce. Nie bierz na siebie odpowiedzialności za chorobę partnera, dopóki uzależniony od seksu naprawdę nie chce pomocy dla siebie, nie możesz zrobić nic innego, jak tylko zadbać o siebie.

5. Przebaczanie nie oznacza zapominania

Zmuszanie partnera do „odpłacenia” ci „grzechy” tylko zwiększa jego wstyd i lęki, co nie pomaga w terapii uzależnienia. Nie mścij się za zdrady i upokorzenia, spróbuj przebaczyć, ale nie zapominaj – postępuj zgodnie z zasadą „co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

6. Choroba nie tłumaczy wszystkiego

Oddziel zachowania, nad którymi partner traci kontrolę od tych, które nie mają nic wspólnego z chorobą. Być może, poza uzależnieniem, są w waszym związku inne problemy, które należy rozwiązywać na bieżąco. Nie lekceważ aroganckich, agresywnych zachowań, nie usprawiedliwiaj wszystkiego zaburzeniem partnera.

7. Jeśli uznasz, że nie dasz rady, nie masz obowiązku zostać

Masz prawo „nie mieć na to siły”. Myśl o sobie, realnie oceń swoje możliwości. Seksoholizm dotyka tego, co najbardziej intymne między dwojgiem kochających się ludzi. Zastanów się, czy to uniesiesz i nie wpędzaj się w poczucie winy, jeśli wydaje ci się, że nie dasz rady.