Go to content

Nadmiernie się pocisz? Możesz mieć problemy z układem pokarmowym. Zobacz, jakie jeszcze sygnały wysyłają ci jelita

Sprawnie działający układ pokarmowy jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Dlatego kiedy pojawiają się problemy z jelitami, nasze życie traci na jakości. Stajemy się nie tylko rozdrażnione lecz także zaczynamy wycofywać się z życia towarzyskiego. Aby nie skazywać się na dyskomfort i bycie obok, warto reagować, kiedy dostrzeżemy, że coś jest nie tak.

Nasze jelita, gdy zaczynają źle pracować, wysyłają sygnały. Nie bagatelizuj ich. Bo objawy problemów z jelitami objawiają się nie tylko w postaci przelewania, zaparć bądź biegunki. Nadmierne pocenie, mrowienie kończyn, to tylko niektóre sygnały, których nie możesz ignorować. Zobacz, na co jeszcze powinnaś reagować, aby nie stracić zdrowia i chęci do życia. Bo nieleczone problemy z jelitami mogą prowadzić do depresji.


 

Źródło: medicinenet.com,webmd.com,choroby-zdrowie.pl,liverdoctor.com

Fot. iStock / Rostislav_Sedlacek

1/9 Utrata wagi

Nie odchudzasz się, jesz normalnie tak jak do tej pory, ale zauważyłaś, że tracisz na wadze? W ten sposób jelita wysyłają ci informację, że prawdopodobnie sięgasz po produkty dla ciebie szkodliwe.  Udaj się do lekarza, bo być może cierpisz na nietolerancję glutenu. Na tę chorobę cierpi ponad 50 proc. wszystkich chorych z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Niezdiagnozowana znacznie pogorszy jakość twojego życia i wpłynie szkodliwie na stan twojego zdrowia.

Fot. iStock / gpointstudio

2/9 Ból pleców

Zła praca jelit ma wpływ na cały organizm. Skutki ich nieprawidłowego funkcjonowania mogą objawiać się bólem pleców. Medycyna nie wyjaśniła zależności, jednak łączy to ze skurczem jelita grubego w różnych jego częściach, co może promieniować także na plecy. Dlatego zainteresuj się, jeśli odczuwasz ból, który powstał bez konkretnej przyczyny np. siedzącego trybu życia bądź znacznej nadwagi.

Fot. iStock / stock_colors

3/9 Nadmierne pocenie

Dbasz o higienę, ale mimo to straszliwie się pocisz? Może to być związane z kłopotami twoich jelit. Kiedy mają problemy z trawieniem pokarmów, wydzielają więcej ciepła. Jeśli zauważyłaś, że nawet po niewielkim wysiłku masz plamy pod pachami albo pocenie nasila się nocą, możesz cierpieć na zespół jelita drażliwego, który dotyka kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni.

4/9 Gorączka

Wysoka temperatura, która się pojawiła mimo tego, że nie jesteś chora, powinna cię zaniepokoić. Może sygnalizować stan zapalny jelit. Może być także informacją o tym, że masz raka jelita grubego. Reaguj, ponieważ osoby chore nie muszą mieć żadnych objawów jelitowo-żołądkowych, jedynie o chorobie może powiadomić gorączka. Na raka jelita grubego cierpi coraz więcej ludzi, głownie po 40. roku życia, a liczba zachorowań zwiększa się z każdym rokiem.

Fot. iStock / OcusFocus

5/9 Rozdrażnienie, depresja

Jeśli w ostatnim czasie jesteś wyjątkowo rozdrażniona, ale nie jest to związane z twoją sytuacją życiową i nie możesz znaleźć przyczyny, prawdopodobnie możesz cierpieć na zespół jelita drażliwego. Występuje u 10-20 proc. dorosłych, a pogorszenie nastroju pojawia się u ponad 50 proc. chorych. Lepiej udaj się do lekarza, bo jeśli nie zareagujesz w porę, twój nastrój może się pogarszać i możesz wpaść w depresję.

Fot. iStock / gpointstudio

6/9 Problemy ze skórą

Funkcjonowanie jelita grubego odbija się na twojej skórze. Gdy zaczyna źle pracować, możesz dostrzec zmiany. Jeśli pojawiły się u ciebie niepokojące objawy np. stany zapalne skóry, rumień różowaty bądź aftowe zapalenie jamy ustnej, może to świadczyć, że twoje jelita są uszkodzone. Przepuszczają do krwi substancje, które nie powinny się w niej znaleźć i powodują alergie oraz stany zapalne. Ponadto osoby, które cierpią na trądzik, prawdopodobnie spożywają za dużo nabiału, z  trawieniem którego nie radzą sobie ich jelita.

Fot. iStock / PeopleImages

7/9 Zapalenie zatok

Jelito to organ, który pełni funkcje immunulogiczne. To w nich występuje ponad 80 proc. części układu odpornościowego, dlatego tak ważne jest, żeby sprawie funkcjonował. Praca dobrych bakterii z komórkami w ściankach jelit odbija się w działaniu całego organizmu. Dlatego patologie w zatokach mogą mieć związek z ich kondycją, bo zaburzenia we florze jelitowej wpływają na zmiany ilościowe i jakościowe drobnoustrojów obecnych w organizmie. Dlatego jeśli narzekasz na choroby zatok i nie możesz znaleźć przyczyny, skieruj swoją uwagę właśnie na jelita.

Fot. iStock / yodiyim

8/9 Ból stawów

To klasyczny objaw zapalenia jelita. Szacuje się, że zapalenie stawów dotyka nawet 20 proc. chorujących na wrzodziejące zapalenie jelit lub chorobę Leśniowskiego i Crohna. Objawia się poprzez pojawiające się obrzęki, może wystąpić ograniczenie ruchomości, ocieplenie stawu oraz ból krzyża.

Fot. iStock / fatihhoca

9/9 Mrowienie kończyn

Częste uczucie mrowienia kończyn powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Takie uszkodzenie nerwów nazywa się neuropatią i objawia poprzez ból, drętwienie i palenie w kończynach. Dotyka ok. 10 proc. osób chorych na celiakię, dlatego udaj się do lekarza i skonsultuj, czy mrowienie może być reakcją organizmu na gluten.