Zimne dłonie i stopy szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych nikogo nie szokują. Są także osoby, których ten problem dotyczy bez względu na porę roku. Nie traktują one tego jako poważny problem, a jedynie defekt, z którym da się żyć. Mimo że wydaje się to błahostką, warto sprawdzić, co jest przyczyną stale zimnych rąk i nóg.
9 przyczyn zimnych dłoni i stóp
1. Niedokrwistość
Anemia może powodować zimne dłonie i stopy, ponieważ w organizmie jest niewystarczająca ilość czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do różnych części ciała. Anemii mogą towarzyszyć objawy takie jak zimna, blada skóra, zmęczenie, ogólne osłabienie, zawroty głowy, wystarczy przeprowadzić zwykłe badanie krwi, które wskaże przyczynę kłopotów.
2. Cukrzyca
U osób cierpiących z powodu cukrzycy poziom cukru we krwi może się bardzo wahać. Wtedy bardzo zimne ręce mogą być oznaką spadku poziomu cukru we krwi. Jeśli odczuwasz także konieczność częstego oddawania moczu, uczucie silnego głodu, pragnienia, zmęczenie, utratę wagi czy zbyt wolne gojenie ran, powinnaś skontaktować się z lekarzem.
3. Choroba Buergera
Choroba Buergera, inaczej zakrzepica, to choroba, w której tętnice i żyły w kończynach mogą zostać zablokowane drobnymi skrzepami krwi. Towarzyszy temu ból i tkliwość w dłoniach czy stopach, palce stają się białe lub bladoniebieskie, bolesne, bardzo długo się nagrzewają.
4. Toczeń
To niełatwe do diagnozowania schorzenia autoimmunologiczne może wpływać na funkcjonowanie różnych części ciała. Zachorowaniu towarzyszy wysypka na nosie i policzkach, bóle stawów, obrzęki, sztywność oraz zimne palców rąk i stóp, które stają się niebieskie, szczególnie podczas sytuacji stresowej lub niskiej temperatury otoczenia.
5. Choroba Raynauda
Ta choroba to napadowy skurcz tętnic, który charakteryzuje się ona odrętwieniem i odczuwaniem wyjątkowego zimna w dłoniach i stopach, gdy temperatura otoczenia jest bardzo niska lub podczas sytuacji stresowych.
6. Sklerodermia
To rzadkie zaburzenie reumatyczne powodujące napinanie oraz twardnienie skóry i tkanki łącznej. Jednym z objawów jest odrętwienie i uczucie chłodu w palcach rąk i nóg. Niepokoić powinna twarda napięta skóra, a niekiedy zaburzenia pracy serca, płuc i nerek.
7. Problemy z krążeniem krwi
Zimne kończyny mogą wskazywać na problemy kardiologiczne, więc jeśli towarzyszą im także zasłabnięcia, omdlenia, kołatania serca — czas na wizytę u kardiologa.
8. Niskie ciśnienie
Wartości ciśnienia poniżej 90/60 mm Hg i słabsze krążenie krwi mogą skutkować zimnymi kończynami. Warto sprawdzić to u lekarza, ponieważ niedociśnienie może towarzyszyć chorobom układu krążenia.
9. Palenie papierosów
Nikotyna powoduje kurczenie i zwężanie naczyń krwionośnych, więc i tak gorzej ukrwione kończyny dostają mniej tlenu i składników odżywczych.
źródło: www.wikihow.com, zdrowie.gazeta.pl