Kariera

5 najczęściej popełnianych błędów, podczas tworzenia Biznes Planu

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
16 maja 2016
5 najczęściej popełnianych błędów, podczas tworzenia Biznes Planu
Fot. Pexels / kaboompics / CC0 Public Domain
 

Specjaliści od finansowania pomysłów twierdzą, że nie brak pieniędzy, a brak pomysłów wartych uwagi jest problemem. Jeśli ktoś opracował interesujący projekt, to możliwości jego finansowania są nieograniczone. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w celu zdobycia pieniędzy konieczne jest przygotowanie porządnego Biznes Planu, który będzie odzwierciedleniem działania zakładanej firmy  – od uruchomienia do czasu osiągania pierwszych zysków.

5 najczęściej popełnianych błędów, przez które twój Biznes Plan nie zyskuje akceptacji oceniających.

1. Niepełne informacje związane z rynkiem, na jakim ma działać firma

To co determinuje powodzenie firmy to miejsce jej prowadzenia. Należy dokładnie rozpoznać cechy jakimi charakteryzuje się najbliższe otoczenie. Do najważniejszych będzie należeć jego charakter – rozwijający czy stały. Stagnacja na rynku może świadczyć o małej zdolności do akceptacji nowych pomysłów, które mogą odbiegać znacznie od charakteru planowanej firmy. Należy zbadać ilość potencjalnych klientów zainteresowanych ofertą, tak by móc wiarygodnie ocenić jego potencjał. Polecam przeprowadzenie ankiet, rozmów z potencjalnymi klientami. Pozwoli to w wiarygodny sposób zebrać rzeczywiste informacje na temat planowanej wielkości sprzedaży produktów czy usług.

2. Niewystarczająca analiza konkurencji

Konkurencja to nie tylko taki sam podmiot, ale może to być dowolna forma działalności, która będzie zaspakajała taki sam rodzaj potrzeb, jak planowana działalność. Na przykład planując uruchomić usługi fotograficzne konkurencją dla nas będzie każda osoba, która amatorsko robi zdjęcia podczas uroczystości rodzinnych, odbierając zainteresowanie zlecaniem takiej usługi na zewnątrz. Analizując konkurencję należy zwrócić szczególną uwagę na te cechy, które wyróżnią naszą firmę na tle, nawet nieformalnej, konkurencji.
W przywołanym przykładzie takimi cechami będą profesjonalizm, wysoka jakość lub ewentualnie usługi dodatkowe takie jak pamiątkowe albumy.

3. Przedstawione koszty znacznie odbiegają od realiów

Koszty założenia i prowadzenia firmy powinny zostać dokładnie zweryfikowane pod kątem nie tylko ich wielkości, ale też uzasadnienia do ponoszenia. Nie zawsze uzasadniony jest zakup nowych środków trwałych, często rynek wtórny pozwoli na zabezpieczenie funkcjonowania firmy, a zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na dodatkowe działania promocyjne. Oczywiście, są dziedziny, w których zakup nowych urządzeń jest bardziej ekonomiczny, choćby ze względu na gwarancje działania czy sposób użytkowania, dlatego tak ważne jest racjonalne ich uzasadnienie.

4. Przedstawienie Biznes Planu jako dokumentu promocyjnego planowanej firmy

Planując założenie własnej firmy często mamy do czynienia z nierealistycznymi wizjami oraz zbyt optymistycznymi prognozami dotyczącymi planowanych zysków. Taki swoisty huraoptymizm niestety bywa często powodem zbyt wczesnego zamykania firm.  Biznes Plan ma przestawić realne możliwości osiągania zysków. To nie ich planowana wielkość decyduje o pozytywnej decyzji oceniających, lecz ich wiarygodność. Trudno uwierzyć oceniającym w możliwość osiągania kilkunastotysięcznych zysków miesięcznie przy prowadzeniu jednoosobowej działalności opartej na pracy jednej osoby, już od pierwszego miesiąca. Przedstawienie dodatkowych informacji na temat zawartych już przedwstępnych umów lub listów intencyjnych w sposób zasadniczy mogą wpłynąć na ocenę przedstawianych wielkości dochodu.

5. Niespójność Biznes Planu

Biznes Plan jako spójny opis planowanego przedsięwzięcia powinien być logiczny
i konsekwentny. Należy pamiętać, że wnioski lub założenia z każdej części powinny konsekwentnie być przenoszone do kolejnej. Poważnym błędem jest odrębne traktowanie części marketingowej i finansowej. Brak spójności, konsekwencji i komplementarności pomiędzy poszczególnymi częściami Biznes Planu to najczęstszy powód odrzucenia pomysłu.

Uniknięcie wskazanych błędów niestety nie zapewni 100 % pewności uzyskania akceptacji oceniających, ale z całą pewnością pozwoli na realne zwiększenie szansy. Powodzenia!

linia 2px

kobietyrakiety-350pxProwadzisz własną firmę? Opowiedz nam o niej! Ruszamy z akcją #Kobiety biznesu Rakiety

Chcesz pokazać innym, że chcieć to móc, a ty sama jesteś kobietą, która ze swoim biznesem wystartowała jak rakieta?

Napisz do nas koniecznie na adres [email protected]. Na naszym serwisie i namamopracuj.pl opublikujemy najciekawsze historie. Akcja #Kobiety biznesu Rakiety trwać będzie od 10. maja do 8. czerwca.

Prosimy, by przesyłając swoją historię załączyć oświadczenie:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me. Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora akcji swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

MP_logo_RGB_horizontal_color

linia 2px

monika_ogorek_cisnet-awatarO Autorce:
Monika Ogórek – Doradca Biznesowy, od kilku lat pracuje z młodymi przedsiębiorcami, specjalista ds. pozyskiwania funduszy unijnych. Jest Dyrektorem oddziału krakowskiego firmy doradczej Cisnet.pl Kancelaria Doradcza Sp. z o.o.. Prywatnie mama zbuntowanej nastolatki 😉


Kariera

„Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje”. Jak wybrać klinikę urody – radzi ekspert

Redakcja
Redakcja
16 maja 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Mówi się, że piękno jest pojęciem względnym, kwestią indywidualnego gustu. Jednak zmieniająca się moda i kanony urody stale wskazują kierunek, w jakim powinnyśmy podążać. Ważne, aby nie robić tego na ślepo, czerpanie inspiracji ze światowych trendów na pewno pomoże w realizacji indywidualnych wyzwań. W końcu zdecydowana większość pań lubi dbać o swoją twarz, ciało, włosy czy paznokcie, aby dobrze wyglądać i czuć się wspaniale patrząc w lustro. Nawet po przysłowiowe bułki do sklepu ubierają się inaczej, niż na czas zajęć domowych.

Wielka projektantka mody, nietuzinkowa Coco Chanel mawiała „Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje” i dodawała, że nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane. Miała absolutną rację. Trzeba tylko przypomnieć sobie, że każda z nas zasługuje na najlepsze!

W dzisiejszych czasach, możliwości jakie kobiety otrzymują, by wydobyć swoją urodę są naprawdę wielkie. A wytłumaczenie, że nie ma się czasu dla siebie, lub narzędzi by temu sprostać, odchodzi do lamusa. Nie musimy robić wszystkiego same, lepiej poszukać miejsca, w którym zajmą się nami profesjonaliści.

O poradę poprosiliśmy Panią Ewę Brzozowską, właścicielkę warszawskiej Kliniki Beauty Duty.

Czas

Szukając dla siebie odpowiedniego miejsca, powinnyśmy zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług. Warto wybrać gabinet, który jest w stanie zapewnić nam możliwie kompleksową opiekę – w końcu przy każdej zmianie miejsca tracimy czas na poszukiwania i ryzykujemy pogorszeniem jakości usług.

Ofertę Beauty Duty skomponowaliśmy w taki sposób, aby nasze klientki mogły pozbyć się większości typowych dolegliwości i otrzymać kompleksową pomoc w jednym miejscu. Dzięki najnowocześniejszym urządzeniom na rynku, jakimi dysponuje Klinika pomagamy przeciwdziałać objawom starzenia, modelować sylwetkę, usuwać niedoskonałości skóry, trwale pozbywać się owłosienia i wiele… wiele innych. Osobom preferującym bardziej tradycyjną pielęgnację z użyciem kosmetyków zapewniamy rytuały w oparciu o ekskluzywne kosmeceutyki amerykańskiej marki SkinCeuticals. Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom i rosnącym oczekiwaniom klientów wykonujemy również szeroką gamę zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Pewność

Kolejną niezwykle istotną kwestią są kwalifikacje personelu. Osoba wykonująca zabieg musi posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie, niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa i osiągnięcia pożądanych rezultatów. W końcu chodzi o coś bardzo ważnego – naszą urodę! W Beauty Duty pracują jedynie dyplomowani kosmetolodzy z kilkuletnim doświadczeniem w wykonywaniu zabiegów na twarz i ciało. Dodatkowo każdy z pracowników regularnie odbywa szkolenia z zakresu obsługi urządzeń i stosowania preparatów, aby zmaksymalizować efekty i zapewnić całkowite bezpieczeństwo naszym klientom. W tej kwestii nie uznajemy żadnych odstępstw i kompromisów!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przyjemność

Chciałabym także poruszyć kwestię, o której często zapominamy… przyjemność! Tak, drogie Panie – wielu z was wizyta w klinikach i gabinetach kosmetycznych może kojarzyć się z obowiązkiem i stratą czasu. Tymczasem wybierając odpowiednie miejsce możemy czerpać podwójną przyjemność z pielęgnacji swojej urody. W naszej Klinice staramy się, aby każda wizyta była dla naszych klientów wyjątkowym doświadczeniem. Wnętrza kliniki zostały zaprojektowane w taki sposób, by z jednej strony zapewnić naszym klientom wyjątkową, przytulną atmosferę, a z drugiej maksymalną funkcjonalność podczas pracy naszych kosmetologów. W komfortowej strefie klienta na naszych gości zawsze czeka świeża prasa, aromatyczna kawa i słodkości. W samych gabinetach najwyższą wagę przywiązujemy do kwestii czystości i komfortu klienta. Do każdego zabiegu wykorzystujemy jednorazowe prześcieradła, a komfort termiczny zapewnia klimatyzacja i koce. Całej wizycie w klinice towarzyszy dodatkowo nastrojowa muzyka, której głośność możemy w gabinecie dopasować do indywidualnych preferencji klienta. Wszystkie te elementy składają się na wyjątkowe doznanie, jakim dla naszych gości jest każda wizyta w Klinice Beauty Duty.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ceny

Na koniec zachęcam do zorientowania się w cenach usług w kilku gabinetach oferujących interesujące nas zabiegi. Oceniając poszczególne oferty należy jednak zwrócić szczególną uwagę na producenta i generację urządzeń, na jakich bazuje oferta. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wielu producentów urządzeń, które próbują imitować technologie rozwijane przez wiele lat przez renomowanych producentów z USA, Izraela i Europy Zachodniej. Niestety w przypadku większości „imitacji”, poza wydanymi pieniędzmi i straconym czasem, nie należy spodziewać się specjalnych efektów…

Tak więc drogie czytelniczki, pamiętajcie aby do wyboru gabinetu kosmetycznego podejść rzetelnie i  rozważyć wszystkie za i przeciw. Wykonana w ten sposób jednorazowo praca pozwoli wam cieszyć się pięknym wyglądem i czasem spędzonym u swojego kosmetologa przez wiele lat.

Więcej informacji znajdziecie na www.beautyduty.pl

 

ewa brzozowska awatarEwa Brzozowska – właścicielka warszawskiej Kliniki Beauty Duty

Jej osobistą aspiracją jest stworzenie salonu o wyjątkowej atmosferze, w którym klienci osiągną nie tylko piękno fizyczne, ale również odbudują wiarę i pewność siebie, będące podstawą zadowolenia w życiu prywatnym i zawodowym. Miłośniczka piękna, podróży i dobrej kuchni.


Za pomoc przy redakcji artykułu serdecznie dziękujemy Klinice Estetyki Ciała Beauty Duty.


Kariera

Jesteś dumnym właścicielem domu wakacyjnego? Zarabiaj na nim podczas swojej nieobecności

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 maja 2016
Fot. Materiały prasowe

Wakacyjna baza wypadowa to marzenie wielu osób. I ci, którzy dążyli do spełniania marzeń, z pewnością posiadają takie cudo na własność. To genialna alternatywa dla wakacji spędzanych w wynajętych pokojach hotelowych, które wymagają przestrzegania pewnego rygoru czasowego. A jednak własne cztery kąty, obojętnie o jakim metrażu, dają niesamowite możliwości wypoczynku i relaksu. 

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem powyższego dobra w uroczym zakątku kraju, znajdujesz w roku kilka tygodni, by wyrwać się ze swojego miejsca zamieszkania i wypocząć z dala od problemów codzienności. A ponieważ jedziesz do siebie, czujesz się wspaniale. Jest tak, jak lubisz – cisza lub gwar, las czy rozległa linia brzegowa morza. Gdziekolwiek nie spędzasz wakacji, musi być fantastycznie, bo jesteś u siebie i żyjesz zgodnie z własnymi zasadami. A po urlopie, gdy nadchodzi czas na powrót do rzeczywistości, zamykasz letniskowy azyl na cztery spusty.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

A gdybyś tak chciał na tym zarobić?

Propozycja jest bardzo kusząca i warta rozpatrzenia. Tym bardziej, że w wielu przypadkach domki czy apartamenty w różnych zakątkach Polski, wykorzystywane są tylko kilka tygodni w ciągu roku. Oczywiście, to twój dom, twoja własność, więc kto inny mógłby w nim mieszkać, gdy nie ma tam ciebie i twojej rodziny? Jeśli faktycznie twoja własność poza czasem twojego pobytu, pokrywa się w każdym kącie kurzem, zastanów się nad wynajmem nieruchomości i spraw, by dom sam pracował na swoje utrzymanie.

Gdy zastanawiasz się nad dobrą stroną takiego rozwiązania, bierzesz również pod uwagę kłopoty jakie mogą wyniknąć z powierzeniu kluczy obcym osobom. Przecież nie jest łatwo na własną odpowiedzialność przekazać komuś klucze, trzymając kciuki, by po zaliczce otrzymać resztę zapłaty za wynajem. I co z domem, czy goście będą umieli uszanować pracę jaką w niego włożyłeś i wszystko zostanie na swoim miejscu? A może boisz się, że okolica otoczona lasami nie znajdzie wielu amatorów do wypoczynku?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Samodzielnie trudno jest odnaleźć osoby, które marzą właśnie o wypoczynku w domu takim jak twój i to w czasie, gdy ty nie będziesz z niego korzystał. Jeśli kwestia braku kontroli i dużej odpowiedzialności za wynajmowaną własność sprawia, że oddalasz od siebie chęć spróbowania tego, zastanów się jeszcze raz. Przecież istnieje rozwiązanie, które zdejmie z twojej głowy ciężar problemów.

Prosty i bezpieczny sposób na zysk z domu letniskowego

Jak się okazuje, najtrudniejsze jest samo podjecie decyzji. Ale gdy klamka już zapadnie, zrób to tak, byś nie musiał się niczym martwić. To dosyć proste – jeżeli jesteś właścicielem domu lub apartamentu  na wynajem wakacyjny, położony w atrakcyjnym regionie, wystarczy nawiązać kontakt ze stroną NOVASOL: telefoniczny 91 812 14 46, poprzez pocztę elektroniczną na adres [email protected]  lub poprzez  formularz zgłoszeniowy ze strony: http://www.novasol.pl/wlasciciele_wspolpraca.html

Po pierwszym kontakcie spodziewaj się prośby o nadesłanie opisu oraz zdjęć obiektu, żeby można było się zorientować wstępnie co do rodzaju zgłaszanego obiektu. W następnym kroku jeden z pracowników firmy NOVASOL ustala termin odwiedzin danego domu. W czasie takiego spotkania na miejscu, pracownik zrobi własne zdjęcia oraz pełny opis obiektu, tak aby przygotować go jak najlepiej do prezentacji na stronach internetowych. Masz szansę na powodzenie, ponieważ po podpisaniu umowy, twój obiekt trafia do wszystkich naszych kanałów sprzedaży: na strony internetowe NOVASOL w 19 wersjach językowych, do sieci agentów (stacjonarnych i onlineowych biur podróży w całej Europie) oraz do katalogów i innych broszur reklamowych na wszystkich naszych 19 rynkach sprzedaży.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nie martw się o bezpieczeństwo transakcji. Nadal będziesz miał kontrolę nad twoim domem, na bieżąco zostaniesz poinformowany o rezerwacjach, okresach wynajmu, nazwisku i narodowości klientów. NOVASOL jest obecnie jednym z największych oferentów bazy prywatnych domów i apartamentów na wynajem wakacyjny w Europie. Obejmuje ona ponad 40.000 takich obiektów w 29 krajach Europy: od Islandii po Albanię, od Portugalii po Polskę. Twój dom również może dołączyć do tego grona.

Oczywiście, nie zapominaj o tym, że to nadal twój dom i gdy zapragniesz w nim spędzić urlop, po prostu zarezerwuj go na okres swoich wakacji. Sprawdź sam, jak prosto można zarabiać na tego typu nieruchomości i korzystać z niej, gdy przyjdzie na to ochota.

NOVASOL

Fot. Materiały prasowe


Wpis powstał we współpracy z firmą NOVASOL

 


Zobacz także

Jak przetrwać poniedziałek? Jest jednak kilka zasad, które pozwolą na stałe oswoić myśl o początku tygodnia

Zaproszenie na bezpłatną konferencję online dla przedsiębiorczych kobiet!

#KobietyBiznesuRakiety

Nie narzekaj, że masz pod górę, kiedy zmierzasz na szczyt. #KobietyBiznesuRakiety