Go to content

Marakuja kusi smakiem i wpływa na zdrowie. Jak jeść marakuję?

Marakuja
Fot. iStock

Marakuja (passiflora, męczennica jadalna) to owoc o słodkim, bardzo przyjemnym smaku i aromacie, który kryje w sobie substancje cenne dla zdrowia. Co zawiera marakuja, jak wybrać dojrzały owoc i jak go jeść?

Marakuja (passiflora, męczennica jadalna)

Marakuja to egzotyczny owoc pochodzący z terenów Ameryki Południowej, skąd rozszedł się na inne tereny o podobnym klimacie, np. w Australii czy Afryce. Rośnie jako wieloletnie pnącze o długości do 15-20 m, o pięknych białych kwiatach z dodatkiem barwy od różowej do fioletowej. Już przed wiekami została ona doceniona nie tylko za wyborny smak, ale także właściwości lecznicze. W handlu dostępne są najczęściej dwie odmiany tego owocu — marakuja żółta i fioletowa. Owoc ten charakteryzuje się skórzastą skórką i gęstym i kleistym miąższem, oraz słodko-kwaśnym smakiem, przy czym fioletowa odmiana jest bardziej słodka i soczysta. Obie odmiany wykazują właściwości lecznicze.

Marakuja

Fot. iStock/Marakuja

Wartości odżywcze marakui 

Marakuja w 100 g zawiera 2,20 g białka, 0,70 g tłuszczów, – 23,38 g węglowodanów (cukry proste – 11,20 g), oraz 10,4 g błonnika. Jest źródłem witamin takich jak: witamina C, witaminy z grupy B (B2, B3, B6, B9), witamina A, E, K. Zawiera także minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. W miąższu marakui znajdziemy również związki aktywne, do których zaliczamy alkaloidy, glikozydy i flawonoidy.

Marakuja w 100 g zawiera 97 kcal, jej indeks glikemiczny jest równy 30, przy jednocześnie wysokim ładunku glikemicznym, co sprawia, że osoby chorujące na cukrzycę nie powinny sięgać po ten owoc zbyt często.

Marakuja — właściwości dla zdrowia

Łagodzi objawy astmy

Badacze z University of Arizona i Mashhad Medical University w Iranie uważają, że fioletowa odmiana marakui zawiera w skórce substancje pomocne w leczeniu i łagodzeniu objawów astmy. Przeprowadzone badanie wykazało, że po miesiącu spożywania ekstraktu z fioletowej skórki u 76% osób chorych napady kaszlu osłabły, u 4 na 5 chorych ustąpiły świsty. Ze wszystkim badanych jedynie 10% pacjentów nadal obserwowało u siebie duszność.

Marakuja poprawia trawienie 

Sok z marakui bogaty jest w ważny dla pracy układu pokarmowego błonnik, wpływający na prawidłową pracę układu pokarmowego. Działa rozkurczowo przy skurczach, bólach, i kolkach układu pokarmowego. Sok jest pomocny także przy problemach ze strony układu pokarmowego na tle nerwowym. Passiflora uważana jest za naturalny środek odkażający i przeciwrobaczny.

Marakuja

Fot. iStock/Marakuja

Uspokaja i ułatwia sen

Owoce marakui są wskazane w diecie osób cierpiących z powodu narażania na długotrwały stres. Jest polecana jako naturalny środek uspokajający w stanach wyczerpana nerwowego. Jej nasiona uważane są za tradycyjny środek łagodzący zaburzenia snu.

Marakuja wzmacnia układ krążenia

Ze względu na obecność alkaloidów, glikozydów i flawonoidów, marakuja postrzegana jest jako naturalny środek wzmacniający i poprawiający pracę serca. Passiflora ma również pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, ze względu na wysoką zawartość potasu (w 100 g owocu 278 mg potasu). Naukowcy uważają, że spożywanie nasion marakui obniża również ogólny poziom lipidów, trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi.

Olejek z marakui

Olejek z pestek marakui, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, E i K, kwasy omega 6, bioflawonoidy. Ze względu na działające ochronnie na komórki antyoksydanty (przeciwutleniacze), olejek z marakui wspiera regenerację skóry i zapobiega zmarszczkom. Dobrze nawilża skórę, działa odkażająco, posiada właściwości przeciwzapalne, oraz reguluje wydzielanie sebum, dlatego poleca się go przy skórze trądzikowej. Mogą go stosować nawet osoby o skórze alergicznej, ponieważ olejek z marakui działa łagodne i nie powoduje uczuleń. Olejek można stosować również na włosy, szczególnie łamliwe i zniszczone, aby je uelastycznić i wzmocnić.

Marakuja — jak jeść ten owoc?

Najpierw należy wybrać owoc odpowiedni do spożycia. Dojrzała marakuja fioletowej odmiany, która u nas jest najpopularniejsza, cechuje się ciemną, pomarszczoną skórkę z plamkami. Owoc powinien być jędrny, duży i ciężki. Niedojrzałe, zielone owoce można kupić, a następnie przetrzymać je w temperaturze pokojowej, by dojrzały (pomarszczyły się). Dojrzałą marakuję można przechowywać w lodówce do tygodnia. Z kolei miękki owoc marakui jest już przejrzały i nie należy go jeść.

Marakuja

Fot. iStock/Marakuja

Marakuja nie stwarza problemów przy przygotowaniu do spożycia. Aby dostać się do aromatycznego miąższu, wystarczy przekroić ją ostrym nożem na pół. Miąższ najłatwiej wyjąć łyżeczką, nasiona można pozostawić jako jadalne, choć najczęściej są one usuwane. Można jeść marakuję bezpośrednio z owocu lub dodać do lodów, owocowej sałatki czy ulubionego deseru. Pasuje do soków i koktajli owocowych, jogurtów, zdrowego muesli.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl