Tramal jest silnym lekiem przeciwbólowym dostępnym na receptę. Nie jest to lek, który stosuje się na zwykły ból głowy. Można po niego sięgać w momentach odczuwania silnego bólu, gdy zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie go ukoić. Warto wiedzieć, jakie działanie ma Tramal i jakie skutki uboczne może powodować jego stosowanie.
Tramal – co to jest?
Tramal to opioidowy lek o działaniu przeciwbólowym, u którego substancją czynną jest tramadol. Jest to narkotyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Jego główne działanie opiera się na pobudzaniu receptorów µ oraz hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny z jednoczesnym oddziaływaniem na zwiększenie uwalniania serotoniny. Leczy się przy jego pomocy ból o nasileniu umiarkowanym do dużego. To lek bardzo silnie działający – siłę jego działania określa się jako 1/6 do 1/10 siły działania morfiny. Jest to więc preparat, który powinno się przyjmować wyłącznie z wyraźnego lekarskiego zalecenia.
Dlaczego tak ważna jest ostrożność w stosowaniu tego leku? Długotrwałe stosowanie Tramalu może prowadzić do uzależnienia i rozwoju tolerancji, co skutkuje potrzebą przyjmowania coraz większych dawek leku, by uzyskać ten sam efekt jego działania.
Dawkowanie leku
Tramal można kupić w różnych postaciach – krople, tabletki, ampułki lub czopki – wyłącznie na podstawie ważnej recepty. Krople i tabletki Tramal przeznaczone są do stosowania doustnego. W przypadku kropli przyjmuje się je z niewielką ilością płynu lub „na cukier”, niezależnie od posiłków. Lek w postaci ampułek stosuje się w formie wstrzyknięć domięśniowych, dożylnych, podskórnych lub jako wlew dożylny. Lek w postaci czopków należy stosować doodbytniczo. Zaleca się, aby przyjmować najniższą skuteczną w działaniu dawkę leku, nie przekraczając zalecanej dawki na dobę. Dawkę i formę preparatu indywidualnie dla każdego pacjenta określa lekarz.
Tramal – przeciwwskazania i skutki uboczne
Ponieważ Tramal jest lekiem silnie działającym, nie każdy może sięgać po niego w przypadku leczenia bólu. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. Istnieją choroby mogące wpływać na przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Zdecydowanie należy poinformować lekarza o nadwrażliwości na tramadol lub inne składniki leku, o istnieniu padaczki, schorzeń wątroby i/lub nerek, uzależnienia od opioidów, skłonności do występowania drgawek pochodzenia mózgowego. Należy poinformować lekarza także o lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które są wydawane bez recepty. Leku nie należy łączyć z alkoholem, który może nasilać niepożądane działania Tramalu. Należy pamiętać o tym, że preparat może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
Skutki uboczne
Tramal może powodować skutki uboczne (działania niepożądane), choć nie pojawią się one u wszystkich osób stosujących ten preparat.
- Bardzo często mogą wystąpić: zawroty głowy, nudności;
- Często mogą pojawiać się: bóle głowy, senność, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, pocenie się, uczucie zmęczenia.
- Niezbyt często mogą wystąpić: zaburzenia czynności serca – kołatanie serca, tachykardia, oraz zaburzenia czynności układu krążenia, odruchy wymiotne, dolegliwości ze strony żołądka i jelit, odczyny skórne;
- Rzadko mogą pojawiać się: bradykardia, wzrost ciśnienia tętniczego, zahamowanie oddychania, duszność, zmiany apetytu, zaburzenia mowy, parestezje, drżenia, drgawki typu padaczkowego, mimowolne kurcze mięśni, zaburzenia koordynacji, omdlenia, omamy, stan splątania, zaburzenia snu, majaczenie, niepokój i koszmary senne, zwężenie źrenic, nieostre widzenie, nadmierne rozszerzenie źrenic, osłabienie mięśni szkieletowych, zaburzenia oddawania moczu, reakcje alergiczne i anafilaksja.
Tramal może wywołać uzależnienie, szczególnie u pacjentów nadużywających leki. Mogą także pojawić się reakcje organizmu wynikające z odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów.
Tramal w ciąży i podczas karmienia piersią
Substancje czynne obecne w leku Tramal silnie przenikają przez łożysko – z tego powodu nie zaleca się stosowania leku w ciąży. Jeśli takie działanie jest konieczne, czas przyjmowania leku powinien być jak najkrótszy. Jeśli kobieta ciężarna przyjmuje lek dłuższy okres, noworodek może stać się uzależniony od substancji czynnej, a po porodzie mogą u niego wystąpić objawy odstawienia.
W przypadku długotrwałego przyjmowania preparatu nie należy karmić piersią. Jeśli zastosowanie jest jednorazowe, nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią.