Kręgosłup może się wydawać niezniszczalnym rusztowaniem dla naszego ciała. Na co dzień nie przejmujemy się za bardzo, przypominając sobie o nim dopiero wtedy, gdy coś strzyka i boli. A przy biernym trybie życia, pracy siedzącej i kilku kilogramów więcej na wadze, problemy z kręgosłupem przyjdą na pewno. I tak zgodnie z porzekadłem – lepiej zapobiegać niż leczyć, troska o to rusztowanie organizmu, zaoszczędzi nam problemów z dokuczliwym bólem i ograniczeniem sprawności za klika lat. Warto już dziś przyjrzeć się dokładnie, jakie czynniki mają wpływ na stan naszego kręgosłupa i jak postępować, by chronić go przed problemami.
Jak nosimy się zazwyczaj?
Najwięcej uwagi prawidłowej postawie ciała i zdrowiu kręgosłupa poświęcamy dzieciom. Od pierwszego dnia podtrzymujemy główkę małego człowieka, a im bardziej rośnie, tym większą uwagę poświęcamy jego prawidłowej postawie przy siedzeniu i chodzeniu. Ile razy same słyszałyście “nie garb się”, “wyprostuj się” lub mówiłyście to swoim dzieciom. Niestety troska i pilnowanie postawy, z czasem przestaje być tak istotna. A przecież nieprawidłowa postawa nadmiernie obciąża mięśnie i wpływa na skrzywienie kręgosłupa, które można zauważyć już u dzieci w szkole podstawowej. Poza tym wygięte plecy i skulone ramiona wyjątkowo nieładnie wyglądają, uwydatniając przy okazji brzuszek i chowając biust u pań.
Zmień swoje przyzwyczajenia, zadbaj o zdrowy kręgosłup
Jest wiele sposobów, by pozytywnie wpłynąć na stan kręgosłupa. W domu warto mieć wyprofilowane krzesła, fotele i odpowiednie materace o średniej twardości, skutecznie łagodzące napięcia mięśniowe. Nie obciążaj nadmiernie kręgosłupa, nie noś pakunków zarzuconych na ramię tylko z jednej strony ciała, rozkładaj ciężar równo na każdą stronę. Podnosząc cięższą rzecz, nie schylaj się po nią na wyprostowanych nogach, ale przyklęknij na jedno kolano i dopiero wtedy podnieś przedmiot. Jeśli jesteś miłośniczką szpilek, zapomnij o nich na co dzień, zdrowiej jest nosić obuwie na 3 – 4 centymetrowym obcasie.
Podczas przerw pracy jeśli tylko masz możliwość, wykonaj kilka prostych ćwiczeń i przeciągaj się. O tym pamiętaj także rano, by po wyjściu z łóżka, rozciągnąć po nocy sztywne ciało i nierozruszane mięśnie. Wykonanie „kociego grzbietu”, a następnie rozprostowanie pleców i kończyn ułatwią wejście w rytm codzienności.
Uważaj na stres. Co prawda ciężko jest go unikać przez cały czas, jednak życie w nieustającym napięciu, powoduje także napięcie mięśniowe i może być bezpośrednią przyczyną uporczywego bólu pleców. Relaksuj umysł, rozluźniaj ciało, to zniweluje problemy na tle nerwowym – wypróbuj masaże i ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi.
Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała, ponieważ każdy dodatkowy kilogram obciąża kręgosłup, który musi przecież unieść nasze ciało. Zwróć uwagę na swoją dietę, ponieważ prawidłowe żywienie ma wpływ na kondycję kręgosłupa. Spożywaj regularnie mleko i jego przetwory, a także sardynki z ośćmi, które zapobiegną osteoporozie, dostarczając dawki wapnia. Spaceruj na słońcu, ruch sprzyja zachowanie sprawności szkieletu, a wytwarzająca się pod wpływem promieni słonecznych witamina D, ułatwia przyswajanie wapnia. Pamiętaj również że zdrowe kości potrzebują fosforu, który znajdziesz w ziarnach zbóż, rybach, roślinach strączkowych i witaminę C która bierze udział syntezie kolagenu, wchodzącego w skład kości.
Rady dla pracujących przy komputerze i laptopie
Obciążenie kręgosłupa podczas pozycji siedzącej, jest dwa razy większe niż podczas stania. W dodatku gdy się jeszcze garbimy i nie zmieniamy pozycji przez długi czas, to nie może nam służyć. Zanim dojdzie do zwyrodnień, zadbaj o to, by siedzieć prosto, najlepiej na krześle z możliwością regulacji wysokości i kąta podparcia pleców. Szkieletowi dobrze zrobi oderwanie się od biurka raz w ciągu godziny, choćby na przejście do innego pomieszczenia. Mięśnie się rozluźnią i poprawi się przepływ krwi pozytywnie wpływając na układu mięśniowo-szkieletowy.
Niewłaściwa pozycja ciała podczas obsługi laptopa, to prawdziwe zagrożenie. Pisząc na laptopie często mocno pochylamy głowę i tułów, obciążając mięśnie pleców, szyi i kończyn górnych. Trzymając go na kolanach nadmiernie obciążamy nadgarstek. Jak więc pracować przy laptopie, aby nie szkodzić kręgosłupowi?
Najlepiej by laptop miał duży ekran, aby nie wysilać wzroku i pochylać się automatycznie do przodu. Aby temu zapobiec, można powiększyć rozmiar czcionki, co pozwoli uniknąć pochylania się w celu odczytania treści. Ustaw wysokość i kąt ekranu laptopa tak, aby odczytać tekst na monitorze bez zginania lub obracania szyi. Gdy musisz trzymać laptopa na kolanach, podłóż pod niego – kładąc go np. na torbie. Jeśli korzystasz z komputera siedząc na zwykłym krześle a nie regulowanym fotelu, twoje kolana powinny znajdować się mniej więcej na poziomie bioder, a kąt w stawie kolanowym powinien wynosić 90 stopni.
Ćwiczenia które przyniosą ulgę
Zdrowe plecy to inwestycja na całe życie, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by wzmacniać i rozwijać mięśnie grzbietu, które pozwolą zachować dobrą kondycję i prawidłową postawę. Pamiętaj o codziennym wykonywaniu ćwiczeń zgodnie z instrukcją aby przyniosły efekty i nie szkodziły. Ruch i aktywność fizyczna jest konieczna do prawidłowego rozwoju mięśni szkieletowych, kości a także stawów.