Go to content

Dwudziestoletni Harry Potter i inne rzeczy, przez które poczujesz się staro

Choć wydaje nam się, że wciąż jesteśmy piękni i młodzi, a do starości jeszcze daleka droga, to nagle zaskakuje nas rocznik nowego współpracownika, a nowo poznani ludzie nie mówią już „cześć” i z miejsca nie przechodzą na ty, ale kulturalnie witają się „dzień dobry” i tytułują panią lub panem. Nikt już nie prosi o dowód przy zakupie alkoholu w sklepie, do rozmów nastolatków potrzebny jest tłumacz, a wśród gwiazd i gwiazdek młodego pokolenia rozpoznajemy jedynie nielicznych. Rok 2000 wcale nie był wczoraj (choć tak się nam wydaje), o latach osiemdziesiątych nie wspominając! Potrzebujecie więcej dowodów? Oto kilka rzeczy, które boleśnie uświadamiają nam, że czas płynie zdecydowanie zbyt szybko!

fot. screen z YouTube/ NajnowszeZwiastuny

1/13 Harrego Pottera znamy już od 20 lat

21 lat temu odbyła się premiera pierwszego tomu powieści J.K. Rowling. W 1997 świat poznał książkę „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, a polscy czytelnicy oszaleli na jej punkcie trzy lata później.

fot. screen z YouTube/ Zwiastuny

2/13 Na "Królu lwie" płakaliśmy 23 lata temu

„Król lew” wyciskał z nas łzy w 1994 roku, zatem od jego premiery minęły już 23 lata! Jeśli ktoś podobnie do mnie pamięta wyprawę na ten film ze swoją szkołą, to już na pewno ma więcej niż -naście w metryce.

Fot. screen z You Tube

3/13 Kevin może zostać już sam w domu

Choć ten słodki blondasek z filmu „Kevin sam w domu” rozbawia nas już od 27 lat (premiera filmu odbyła się w 1990 roku), to grający główną rolę Macaulay Culkin od dawna może zostać bez opieki – aktor w tym roku skończy 37 lat!

Madonna: "Nazywano mnie dziwką, wiedźmą. Dzisiaj dziękuję wątpiącym i hejterom". Szczere i wzruszające wyznanie artystki Fot. Screen/MadonnaNewEra - PL

4/13 Brad Pitt jest już po 50, a Madonna dobija do 60

Za Bradem Pittem przez lata szalały miliony fanek na całym świecie, a każdy film z jego udziałem był hitem. Ale nawet tego aktora czas nie omija – ma już 53 lata. Choć trzeba przyznać, że starzeje się bardzo wdzięcznie 😉

Królowa popu zadebiutowała 35 lat temu (w 1982) i szybko stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd świata. W tym roku Madonna skończy 59 lat!

fot. screen z Instagrama artystki/ arianagrande

5/13 Gwiazdy bardzo młode

Kiedy Madonna w 1993 brylowała na scenie i rozwijała swoją karierę (a my prawdopodobnie tańczyliśmy do jej piosenek na szkolnych dyskotekach) na świat przyszła Ariana Grande, obecnie piosenkarka i aktorka, jedna z największych młodzieżowych gwiazd.

A kiedy w 1996 zachwycaliśmy się filmem „Słodko-gorzki” Władysława Pasikowskiego, Dawidowi Kwiatkowskiemu kupowali dopiero pieluchy. Dziś młody piosenkarz ma na swoim koncie kilka płyt i cieszy się ogromną popularnością… wśród młodzieży.

fot. screen z Facebook/ BRAVO Polska

6/13 "Bravo" w Polsce od 26 lat

Choć i Ariana Grande i Dawid Kwiatkowski nie raz obecni byli na łamach czasopisma młodzieżowego „Bravo” to są od niego zdecydowanie młodsi! W Polsce magazyn ukazuje się od 1991 roku. Pamiętacie te fotostory i kącik porad? 😀

fot. screen z YouTube/ wiatraczki3

7/13 Czy z Kulfona już coś wyrosło?

Sympatyczny Kulfon znany z programów dla dzieci ma już 31 lat! Na ekranie pojawił się w 1986 roku wraz z żabą Moniką i razem występowali do 2000 r. Ciekawe, czy utrzymują nadal kontakt 😉

fot. iStock/ Alex-White

8/13 Mieć kiedyś milion nie było sztuką

22 lata temu w Polsce nastąpiła denominacja. Banknoty z Mikołajem Kopernikiem, Tadeuszem Kościuszko czy Ludwikiem Waryńskim zastąpiły dobrze nam znane i do tej pory używane. Jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych. Stare ceny może nie wyglądały dobrze (np. jajko 2200, cukier 9500), ale wypłaty całkiem nieźle.

fot. screen z YouTube/ Marbella24Horas

9/13 Macarenę tańczymy już od 24 lat

Przebój hiszpańskiego duetu Los Del Río wdarł się na listy przebojów w 1993 roku i do dziś jest bardzo popularny. Wesele bez niej to tak, jakby w ogóle go nie było! Eeee, makarena! (To ten moment, w którym zaczynacie ją nucić!)

fot. screen z YouTube/ sporttvppl

10/13 Suchary z "Familiady" słyszymy od 23 lat

Od 17 września 1994 w weekendy i święta o godz. 14.00 polskie rodziny zasiadają przed telewizorami by zobaczyć skaczącą rzepkę – charakterystyczny element „Familiady – a przede wszystkim usłyszeć nowy dowcip opowiedziany przez Karola Strasburgera. A dlaczego publiczność klaszcze dopiero pod koniec programu? Bo właśnie zrozumiała żart prowadzącego! 😉

fot. screen z YouTube/ Nagrania VHS

11/13 Klan ma już ponad 3 tysiące odcinków!

Telenowela o rodzie Lubiczów emitowana jest już od 20 lat. Pierwszy odcinek „Klanu” pojawił się w 1997 i jest najdłuższym pod względem lat  emisji i liczby odcinków serialem produkcji polskiej. Bez Rysia to już jednak nie to samo…

fot. iStock/ Tramino

12/13 Koniec Poldka i Malucha

22 września 2000 roku, po 27 latach produkcji, zakończono montaż „Malucha”. 17 lat temu wyprodukowano limitowaną serię 1000 aut o nazwie Happy End, a ostatni egzemplarz trafił do muzeum Fiata w Turynie. 15 lat temu wyprodukowano ostatniego poloneza – produkcję zawieszono 22 kwietnia 2002 roku.

fot. iStock/ PictureLake

13/13 20 lat od smutnych wydarzeń

To już 20 lat odkąd Wrocław, Kłodzko, Opole i inne miejscowości walczyły z wielką wodą, a cała Polska śpiewała ” Moja i twoja nadzieja”. Powódź tysiąclecia miała miejsce w lipcu 1997.

31 sierpnia 1997 roku w Paryżu zginęła księżna Diana, królowa ludzki serc. Miała wówczas 36 lat.