Go to content

Grypa czy przeziębienie – jak je rozpoznać?

Sezon na chorowanie w pełni. Trudno znaleźć w tramwaju czy autobusie choć kilka osób, które nie pokasływałyby nieśmiało w rękaw lub nie ocierały czerwonych od kataru nosów. W pracy, w szkolnej szatni, wszędzie spotykamy się z pierwszymi objawami przeziębienia (a może i grypy). O ile samo przeziębienie zdarza się dość często w jesienno-zimowych miesiącach i zazwyczaj „samo” przechodzi, to prawdziwą grypą nie ma żartów. Jak rozpoznać grypę? Przecież objawy wydają się podobne.

Czas trwania choroby

Pierwszą wskazówką dla domowej  mini diagnozy jest czas trwania choroby. Przeziębienie zazwyczaj trwa kilka dni (3-5  dni). Po tym czasie objawy stopniowo zaczynają ustępować, a ty czujesz się coraz lepiej. Jeżeli chorujesz około tygodnia i na próżno wypatrywać poprawy – pora zgłosić się do lekarza. W przypadku grypy niektóre objawy potrafią utrzymywać się bardzo długo, nawet kolejne tygodnie.

Może wynikać to z powikłań takich, jak nadkażenie bakteryjne – które będzie wymagało terapii antybiotykami.

Gorączka

Fot. iStock

Fot. iStock

Bardzo charakterystyczny objaw.

Przeziębienie: Może, ale nie musi występować gorączka. Zazwyczaj podczas przeziębienia temperatura jest nieznacznie podniesiona lub występuje stan podgorączkowy.

Grypa: Gorączka pojawia się nagle i jest bardzo wysoka. Zazwyczaj termometr wskazuje 39 stopni Celsjusza lub więcej. Jest nagła i ostra, towarzyszą jej dreszcze i zimne poty.

Katar i kichanie

Fot. iStock

Fot. iStock

Przeziębienie: Uporczywy i wodnisty katar to objaw charakterystyczny dla przeziębienia, podobnie jest z kichaniem. Uwaga, dbajcie o higienę i nie kichajcie w dłonie. Najlepiej kichać „profesjonalnie”, jak przedszkolaki, czyli w zgięcie łokciowe – w ten sposób nie przenosicie zarazków za pośrednictwem dłoni na inne osoby i przedmioty.

Grypa: Rzadko występuje podczas grypy, to objaw charakterystyczny dla przeziębienia.

Osłabienie

Przeziębienie: Ogólne osłabienie i zmęczenie, to objawy towarzyszące wielu chorobom. Jednak podczas przeziębienia nie powinny przybierać monstrualnych rozmiarów. Zazwyczaj uczucie to ogranicza się do zmęczenia.

Grypa: Zmęczenie i uczucie rozbicia bywa tak silne, że wstanie z łóżka bywa zadaniem trudnym do wykonania. Zdecydowanie utrudnia lub uniemożliwia codzienne, samodzielne funkcjonowanie.

Czytaj dalej |Strona 2

Fot. iStock

1/1 Grypa czy przeziębienie - jak je rozpoznać? | Strona 2

Ból głowy

Przeziębienie: Ból głowy zazwyczaj nie jest silny i koncentruje się w jednym miejscu. Bez trudu można sobie z nim poradzić pigułką przeciwbólową.

Grypa: Ból jest silny, rozlany, daje wrażenie stałego, uporczywego bólu całej głowy. Zdarza się, że nasila się w kontakcie ze światłem (podobnie jak w przypadku silnych migren).

Kaszel

Fot. iStock

Fot. iStock

Przeziębienie: Przy zwykłym, niegroźnym przeziębieniu kaszel spowodowany jest chrypką, delikatnym podrażnieniem. Często występuje uczucie drapania i ból gardła. Kaszel podczas przeziębienia nie jest objawem stałym, raczej pojawia się kasłanie – od czasu do czasu/

Grypa: Kaszel jest bardzo uporczywy, często suchy. Wraz z rozwojem choroby może pojawić się kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny.

Bóle mięśni

Przeziębienie: To rzadko występujący objaw. Zazwyczaj, jeśli już występuję ból, jest nieznaczny i bardziej przypomina osłabienie siły mięśniowej. Ból jest przeważnie krótkotrwały i łagodny.

Grypa: Bóle mięśniowe  i bóle stawów są objawem charakterystycznym dla grypy. Są ostre i długotrwałe. Znacznie osłabiają siłę mięśni. Najłatwiej opisać je popularnymi stwierdzeniami: „łamanie w kościach” i bólem „całego ciała”.

Powikłania

Z grypą nie ma żartów. Powikłania po nieleczonej chorobie mogą poważnie nam zaszkodzić, a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Najbardziej popularne powikłania grypy, to zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

Do znacznie groźniejszych powikłań „przechodzonej” grypy należą: zapalenie mięśnia sercowego czy napady drgawkowe.

Zacznijmy na nowo pielęgnować staromodną tradycję, gdy jesteśmy chorzy zostańmy w domu – przyniesie to o wiele więcej korzyści i nam, i innym (również naszym pracodawcom).

Jeśli po 2-3 dniach nie widzisz żadnej poprawy lub jeśli nie możesz uporać się z gorączką – pora umówić się na wizytę do lekarza.