Zdrowie

Grypa czy przeziębienie – jak je rozpoznać?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 października 2017
1 z 1

Grypa czy przeziębienie - jak je rozpoznać? | Strona 2

Fot. iStock

Ból głowy

Przeziębienie: Ból głowy zazwyczaj nie jest silny i koncentruje się w jednym miejscu. Bez trudu można sobie z nim poradzić pigułką przeciwbólową.

Grypa: Ból jest silny, rozlany, daje wrażenie stałego, uporczywego bólu całej głowy. Zdarza się, że nasila się w kontakcie ze światłem (podobnie jak w przypadku silnych migren).

Kaszel

Fot. iStock

Fot. iStock

Przeziębienie: Przy zwykłym, niegroźnym przeziębieniu kaszel spowodowany jest chrypką, delikatnym podrażnieniem. Często występuje uczucie drapania i ból gardła. Kaszel podczas przeziębienia nie jest objawem stałym, raczej pojawia się kasłanie – od czasu do czasu/

Grypa: Kaszel jest bardzo uporczywy, często suchy. Wraz z rozwojem choroby może pojawić się kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny.

Bóle mięśni

Przeziębienie: To rzadko występujący objaw. Zazwyczaj, jeśli już występuję ból, jest nieznaczny i bardziej przypomina osłabienie siły mięśniowej. Ból jest przeważnie krótkotrwały i łagodny.

Grypa: Bóle mięśniowe  i bóle stawów są objawem charakterystycznym dla grypy. Są ostre i długotrwałe. Znacznie osłabiają siłę mięśni. Najłatwiej opisać je popularnymi stwierdzeniami: „łamanie w kościach” i bólem „całego ciała”.

Powikłania

Z grypą nie ma żartów. Powikłania po nieleczonej chorobie mogą poważnie nam zaszkodzić, a w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Najbardziej popularne powikłania grypy, to zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

Do znacznie groźniejszych powikłań „przechodzonej” grypy należą: zapalenie mięśnia sercowego czy napady drgawkowe.

Zacznijmy na nowo pielęgnować staromodną tradycję, gdy jesteśmy chorzy zostańmy w domu – przyniesie to o wiele więcej korzyści i nam, i innym (również naszym pracodawcom).

Jeśli po 2-3 dniach nie widzisz żadnej poprawy lub jeśli nie możesz uporać się z gorączką – pora umówić się na wizytę do lekarza.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

8 grzechów, które w przyszłości spowodują problemy ze stawami. Które z nich ty teraz popełniasz?

Redakcja
Redakcja
29 października 2017
Fot. iStock/Peopleimages
 

Na co dzień nie zastanawiamy się nad kondycją naszych stawów, bo ich schorzenia kojarzą się przede wszystkim ze starością. Dopóki jesteśmy młodzi i aktywni, ani pojawiające się niekiedy strzelanie w kolanach czy tymczasowy ból, nie robi na nas większego wrażenia. Czy jest sens przejmować się kolanami czy łokciami, gdy postrzegamy siebie w kategorii młodych bogów?

Ależ tak, tym bardziej, że większość młodych i sprawnych ludzi, już teraz pracuje nad poważnymi problemami z ruchomością stawów w przyszłości.

8 grzechów, które popełniane dzisiaj, będą skutkowały problemami ze stawami w przyszłości 

1. Palenie papierosów

Badania pokazały, że palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Szczególnie w połączeniu z nadwagą, ryzyko wzrasta aż do 60 proc.

2. Otyła sylwetka

Nadwaga, a w szczególności otyłość, powoduje silny nacisk na stawy i liczne przeciążenia, co czasem prowadzi do przedwczesnego zużycia stawów.

3. Brak ruchu

Umiarkowany ruch jest niezbędny, by poprzez lepszy dopływ krwi i tlenu nakarmić składnikami odżywczymi chrząstkę stawową i zapobiec zwyrodnieniom. Brak ruchu ma także negatywny wpływ na stan kości (zagrożenie osteoporozą) oraz na koordynację ruchową.

4. Przeciążenia stawów

Ćwiczenia, takie jak podnoszenie ciężarów, jazda konna czy gra w tenisa, mogą nadwerężać stawy i sprzyjać urazom.

5. Chodzenie po schodach

Częste wchodzenie po schodach i skoki z dużych wysokości powodują obciążenie o nacisku nawet kilkuset kilogramów. To nie może pozostać bez wpływu na kondycję stawów kolanowych.

6. Niejedzenie ryb i warzyw

Czyli pokarmów, które dostarczają stawom substancje takie jak kwasy omega-3, luteina, sulforafan, witamina C czy witamina E, które są niezastąpionym wsparciem dla stawów.

7. Nieleczenie infekcji

Wiadomo, że w sytuacji zakażenia organizm wytwarza przeciwciała, by bronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niekiedy bywa, że przez pomyłkę atakuje własne komórki, co może być przyczyną np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Nawet zakażenie chlamydiami poprzez stosunek seksualny, bywa przyczyną reaktywnego zapalenia stawów. Bakterie rozbijają odporność organizmu, który atakuje m.in. stawy i kręgosłup.

8. Doświadczanie przewlekłego stresu

Silny i długotrwały stres negatywnie odbija się na całym ciele, także na stawach. Gdy targają nami silne emocje, mięśnie są stale napięte, skurczone, zaciskają się więc naczynia krwionośne pozbawiając go tlenu. Brak tlenu wzmaga napięcie i odczuwanie bólu.

źródło: www.byczdrowym.infowww.hellozdrowie.pl


Zdrowie

Dynia i spółka – jesienne skarby dla zdrowia (i pyszne przepisy)

Redakcja
Redakcja
29 października 2017
1 z 2

Masełko jabłkowo-dyniowe

Fot. iStock / bhofack2

Przepis Adrianny Jarmoszko:

Składniki:

– 2 szklanki puree z dyni

– 1 duże jabłko, obrane i drobno pokrojone

– 1 szklanka soku jabłkowego

– 1/2 szklanki syropu klonowego

– 1/2 łyżeczki cynamonu

– 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Co może wykryć wymaz z gardła? Jak przygotować się do badania?

Naturalne środki na stres

Jabłko - witaminy, kcal. Przepis na jabłko pieczone

Jabłko pomoże schudnąć, zadba o wzrok, ochroni przed nowotworami. A to nie jedyne jego zalety