Fitness Zdrowie

Bieganie: efekty, kalorie, bieganie a odchudzanie, bieganie rano, bieganie na czczo

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
1 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Spalanie kalorii przy bieganiu

Wiele osób z zazdrością przygląda się sylwetkom zawodowych biegaczy. Któż z nas nie westchnął choć raz na widok szczupłego ciała, długich nóg, płaskiego brzucha. To budowa ciała, którą może się pochwalić większość biegaczy długodystansowych.

U sprinterów, którzy walczą o medale siłą swoich mięśni, a nie żelazną wytrzymałością, można zauważyć inne proporcje. Najszybsi biegacze mają bardziej umięśnione sylwetki niż ich koledzy startujący w maratonach.

Samo bieganie nie zawsze oznacza odchudzanie, choć u zawodowców trudno doszukiwać się zbędnego tłuszczu. Dla amatorów, którzy aż tyle czasu nie poświęcają treningom i niekiedy zaczynają bieganie, mając nadwagę, bardzo ważne jest rozróżnienie dwóch kwestii.

Aby bieganie pomogło schudnąć, niezbędne są nie tylko treningi, ale też ich rodzaj, konkretny długofalowy plan treningowy oraz dieta. Wysiłek fizyczny sprzyja spalaniu kalorii, ale jeśli zmęczeni i głodni po treningu rzucimy się na duże porcje jedzenia, efekt może być przeciwny od zamierzonego.

Odchudzanie przez bieganie – jak zacząć

Z początkiem odchudzania przez bieganie, powinno być tak samo, jak z początkiem “zwykłego” odchudzania, a jednocześnie tak, jak z bieganiem dla początkujących. Na początek stawiasz na cel, jaki ma przynieść bieganie, czy ma być to utrata 5, 10 czy więcej kilogramów. Ustal więc, jaki byłby oczekiwany efekt biegania, a następnie przygotuj racjonalny plan, jak tego dokonać.

Fot. Materiały prasowe

Podkreślenia wymaga fakt, że trening biegowy dla początkujących, niezależnie od tego, czy ma służyć poprawie formy, czy figury, musi być dopasowany do danej osoby i jej możliwości. Dobre wiadomości są takie, że bieganie rzeczywiście korzystnie wpływa na sylwetkę. Zła wiadomość to fakt, że wymaga to czasu i systematyczności.

Co więcej, im większa nadwaga, tym trudniej się biega, przynajmniej na początku. Początkujący biegacz z nadwagą szybciej się męczy, wolniej porusza. Choć bieganie może wspomagać odchudzanie, nie jest to remedium to nadwagę i wymaga czasu, zanim spod warstw tłuszczyku wyłoni się muskulatura. Ustal więc plan i cel. W drodze do wymarzonej sylwetki warto co jakiś czas weryfikować efekty.

Bieganie na czczo

Dla osób, które pragną schudnąć, jedzenie może się wydawać przeszkodą w drodze do wymarzonej sylwetki. Dostarcza przecież kalorii, które nieestetycznie odkładają się dokładnie tam, gdzie nie powinny.

Przynajmniej część początkujących biegaczy zaczyna swoje biegowe treningi od biegania rano, jeszcze przed śniadaniem. Specjaliści jednak odradzają bieganie na czczo przy odchudzaniu. Wprawdzie wielu zawodowców przyznaje, że rozruch przed pierwszym posiłkiem jest korzystniejszy dla ich organizmów, jednak zdaniem trenerów i dietetyków, dla początkujących biegaczy amatorów rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dobrze dobrany poranny posiłek.

Sporadyczne truchtanie np. podczas porannego spaceru, a raczej biegania z psem, nie jest szkodliwe, o ile nie trwa zbyt długo, nie jest zbyt intensywne, a organizm jest należycie nawodniony.

Fot. Materiały prasowe

Niektórzy tłumaczą brak śniadania świadomym wyborem, ponieważ sądzą, że powoduje to szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zdaniem innych, rano nie dopisuje im apetyt, za to chętnie jedzą już po bieganiu. Są też głosy, że rano jest tak mało czasu, że posiłek przed bieganiem dodatkowo utrudnia wyjście na poranne bieganie. Szczególnie, że tuż po posiłku nie powinno się biegać. Zbyt intensywny ruch po jedzeniu może spowodować mdłości.

Bieganie na czczo a odchudzanie

Przez ok. 20 pierwszych minut aktywności fizycznej organizm korzysta ze zmagazynowanego w wątrobie oraz mięśniach glikogenu. Dopiero po tym czasie ciało zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Bieganie na czczo wiąże się z aktywnością fizyczną przy jednoczesnym niskim poziomie glikogenu. Oznacza to, że organizm szybciej sięga do rezerw w postaci tkanki tłuszczowej. Spalanie może być o ok. 20% większe niż w przypadku biegania po jedzeniu. Bieganie na czczo jednak nie jest bez wad.

Jeśli trening bez pożywienia będzie intensywny, dochodzi do spalania mięśni, a nie tłuszczu. Uwalniany o poranku kortyzol dodatkowo powoduje rozpad mięśni.

To stoi w opozycji do celu treningu. Niedobór tlenu, który pojawia się wówczas w organizmie, może prowadzić do szybkiego uczucia zmęczenia, które może skutkować kontuzją i zaburzeniami koncentracji. Początkujący biegacz, który biega na czczo, może po prostu zemdleć.

Bieganie rano

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że rano metabolizm jest szybszy. Bieganie rano ma sens i sprzyja odchudzaniu, ale lepiej nie biegać na czczo. Zdrowe, pełnowartościowe śniadanie i optymalne nawodnienie organizmu, to najlepszy start na początek dnia.

Bieganie dla początkujących – plan żywieniowy

Zaczynając przygodę z bieganiem, zanim poznasz możliwości swojego organizmu, nie biegaj na czczo. Postaw, obok planu treningowego, na racjonalne plany żywieniowe. To bardzo ważne.

Fot. Materiały prasowe

Co najmniej godzinę przed wysiłkiem warto zjeść banana lub jabłko, pełnoziarniste pieczywo, muesli, bezcukrowy batonik zbożowy. Śniadanie przed bieganiem nie musi być obfite, wystarczy 250-300 kcal, aby móc pokonać dłuższy dystans bez zmęczenia. Tu właśnie tkwi klucz do sukcesu, jeśli chodzi o połączenie biegania z odchudzaniem. Im dłuższy dystans, tym więcej spalonych kalorii. Lepiej więc jeść i biegać więcej, niż nie jeść i zrobić krótki trening.

Po treningu, mimo głodu, nie należy rzucać się na jedzenie. Na początek warto zjeść np. jogurt naturalny z bananem. Odpowiednia ilość białka w diecie sprzyja budowie tkanki mięśniowej. Natomiast później można wybrać posiłek z większą ilością węglowodanów, np. makaron. Na kolację polecane są raczej tłuszcze. Do węglowodanów można wrócić znowu o poranku.

Bieganie – liczba spalonych kalorii

Bieganie to aktywność, która pobudza mięśnie nóg, pośladków, bioder, brzucha. Dla wielu osób to newralgiczne miejsca na mapie ciała. Z tych rejonów najchętniej pozbylibyśmy się tłuszczu, ale, bez aktywności fizycznej, jest to szczególnie trudne.

Bez dodatkowej aktywności spalamy średnio ok. 22 kcal/kg masy ciała. To oznacza, że osoba, która więcej waży, ma również wyższe dobowe zapotrzebowanie kaloryczne.

Zwiększona aktywność fizyczna przekłada się na wzmożone zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli dostarczysz organizmowi mniejszą ilość pożywienia, zacznie się proces chudnięcia. Jednak w przypadku osób aktywnych nie można przesadzać z redukcją kalorii w diecie.

Dieta biegacza powinna być bogata zarówno w białka, jak i węglowodany. To zapewni energię na kolejne treningi. Nawet początkujący biegacz spala ok. 62 kcal/1 km, przy założeniu, że tempo nie jest zbyt intensywne. „Podkręcając” prędkość, spalasz więcej kalorii.

Fot. Materiały prasowe

Początkujący biegacz musi jednak rozważyć, czy jest w stanie biec dłuższy dystans szybciej? Jeśli odpowiedź jest negatywna, lepiej postawić na spokojniejsze przebiegnięcie większej liczby kilometrów. Po 20-30 minutach aktywności tkanka tłuszczowa ulega spalaniu, a przecież właśnie to ma być celem odchudzania przez bieganie.

Osoby z większą masą ciała teoretycznie mogą spalić więcej kalorii na tym samym dystansie, jednak w praktyce często nadwaga idzie w parze z mniejszą wydolnością organizmu. Ponadto, zbędne kilogramy zwiększają ryzyko przeciążeń, urazów i kontuzji. Oznacza to, że lepiej sukcesywnie redukować masę ciała i wydłużać dystans, żeby nie doprowadzić do uszkodzeń, które będą wymagały rezygnacji ze sportu w ogóle.

Bieganie i odchudzanie – skuteczność

Kluczem do sukcesu, zarówno w sporcie, jak i na diecie, jest przede wszystkim systematyczność. Tak, jak jeden trening nie zaprowadzi nikogo na podium, tak też jeden trening nie umożliwi redukcji masy ciała. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna to dla początkujących biegaczy amatorów najlepszy sposób na poprawę kondycji i redukcję masy ciała.

Materiał prasowy TravelduckFitness Zdrowie

Są relacje trudne, czasem spisane na zapomnienie. Jednak to one najmocniej nas kształtują. Akcja #Jestem Kobietą

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 marca 2020
Fot. iStock / Georgijevic

Kobiety są w naszym życiu od zawsze, od początku. Te pierwsze relacje mocno wpływają na to, kim kiedyś się staniemy. Ich obecność i nieobecność też.  Te relacje lub luka jaka powstaje, gdy z jakiegoś powodu ich zabraknie, kształtują naszą kobiecość. Są jak formy, a my przez większość życia próbujemy albo się do nich dopasować albo z całych sił z nich wyrwać. Co ciekawe, to co nas łączymy z najbliższymi kobietami, z rodziną, wcale nie oznacza… dobra. A to, co starte gumką myszką na drzewie genealogicznym, nie zawsze zasłużyło na zapomnienie.

Moc kobiecych relacji

Kiedyś kobiece kręgi wydawały się oczywistością – nie bez powodu mawiało się, że żeby wychować dziecko, potrzebna jest cała wioska. Dziś świat wygląda inaczej, ale nadal moc kobiecych kręgów jest częścią naszego życia. Matki, babki, ciotki to kobiety, które są z nami najbliżej, przynajmniej na początku. To najtrudniejsze kobiece relacje. Z czasem w naszym życiu przybywa więcej ważnych kobiet, a my uczymy się, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego od kobiecego wsparcia.

Uczymy się kochać i uczymy się odchodzić

Patrzymy na te wszystkie miłości i złamane serca. Na nasze przyjaciółki, siostry, mamy. Każdego dnia uczymy się budować swoje granice. Czytamy cudze dobre i złe zakończenia. I w końcu wiemy, że nie chcemy by miłość zaprowadziła nas w miejsca, które już widziałyśmy. Uczymy się kochać mądrze i odchodzić w porę, gdy jest to koniecznie. Uczymy się nie zatracać w miłości.

Uczymy się walczyć o siebie i nie bać swojej siły

Bo pewnego dnia rozumiemy już, że gdy nie wiemy, czy dobrze robimy, wystarczy odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: czy poradziłabym to najważniejszej dla mnie kobiecie? Przyjaciółce albo córce?

To zabawne jak wiele uczymy się o swojej sile dopiero w dorosłości. Jak często to nasze córki wreszcie popychają nas w dobrą stronę. Czujemy, że tę wiarę w siebie jesteśmy im zwyczajnie winne. Że nie możemy pokazać im tego, czego nie chcemy ich nauczyć. Wreszcie zaczynamy tę siłę doceniać. Wreszcie wiemy, że nie musimy tańczyć tak, jak inni nam zagrają.

Uczymy się być matkami

Bo choć większość z nas jest matką po swojemu i czuję całym sercem, jak kochać swoje dziecko, to patrząc na inne kobiety uczymy się najwięcej. Czasem tego, jakimi matkami być nie chcemy. A czasem patrząc na macierzyństwo uczymy się, że my matkami nigdy nie musimy zostać.

Wbrew presji i oczekiwaniom. Inne kobiety swoim życiem, pokazują nam, że dróg jest więcej niż kiedykolwiek sobie wyobrażałyśmy.

Uczymy się siebie samych

Uczymy się kochać siebie. Choć tę lekcję odrabiamy starannie chyba przez calutkie życie. Tak wiele zyskujemy dla siebie, gdy inna kobieta z uśmiechem wpuszcza nas do swojego życia.

Uczymy się stawiać granice

Szczególnie w relacjach trudnych i bolesnych. Ale to one uczą nas mówić: dość. Uwalniać się z toksycznych związków bez wiecznego obwiniania. Często to relacje rodzinne, są naszym poligonem i sprawdzianem.

Czy jesteśmy na nie skazani? Czy mamy prawo w ogóle je odrzucić – to pytania, które kołaczą się nam w głowach, za każdym razem, gdy miedzy nami zaczynają się tarcia. Czasem, te tarcia nigdy nie znikają, nie są różnicą pokoleń, zdań, chwilowym brakiem zrozumienia.

Zadzwoń dziś do jednej kobiety twojego życia. Tej najważniejszej, zawsze obecnej, tej, na której zbudowałaś swój świat. Lub wręcz przeciwnie, pomyśl czy czas zetrzeć kurz z rodzinnego albumu ze zdjęciami i napisać do wielkiej nieobecnej w twoim życiu. Wykonać trudny krok i pozwolić sobie sprawdzić, co się wydarzy. Ale przede wszystkim daj sobie zgodę na wybaczenie. Bo przebaczyć komuś, znaczy zrobić dla siebie najwspanialszą rzecz świata: odzyskać wolność.

Nasza akcja dobiega końca, serdecznie zapraszamy was do wysyłania swoich listów. Możecie wygrać wspaniałe książki autorstwa Agnieszki Janiszewskiej – niezastąpione lustra ludzkich i kobiecych relacji.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?

Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Dlaczego zdrowo jest spać obok tego, kogo kochasz

Domowy syrop na kaszel

5 przepisów na domowe syropy na kaszel i przeziębienie. Znajdź ulubioną recepturę na naturalne wsparcie organizmu

Jak policzyć BMI (Body Mass Index)

Oblicz, ile powinnaś ważyć. To banalnie proste