Lifestyle

Konsumpcja przyjazna klimatowi

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2021
 

Ważne wyzwania, które wynikają ze zmian klimatu dotyczą wszystkich bez wyjątku, ale nie wszyscy są ich świadomi. Krokiem mogą być wspólne poszukiwania możliwości zapobiegania zmianom klimatu oraz wyrabianie odpowiedzialności za własne zachowania. Świadomi konsumenci na przykład kierowani potrzebą ochrony środowiska i klimatu coraz częściej rezygnują całkowicie z jedzenia mięsa. Ilu jest w Polsce wegetarian? Coraz więcej.

W 2000 roku do niejedzenia mięsa przyznawał się 1 proc. dorosłych Polaków (CBOS), dziś – już 3,2 proc. – wynika z badań przeprowadzonych przez Homi Homini na zlecenie firmy LightBox. Jeszcze ciekawszy jest rozkład demograficzny. W Polsce 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Skala popularności wegetarianizmu w dużych miastach sięga nawet 20 proc. Według ekspertów obserwowane trendy, to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń. Ponadto, według raportu IQS, że aż 43 proc. Polaków deklaruje, że nie je w ogóle lub stara się ograniczać jedzenie mięsa.

Co zatem mogą zrobić te osoby, które zdecydowały się na ograniczenie mięsa lub w ogóle nie chcą zmniejszyć ilości mięsa w diecie z jakiś powodów a jednocześnie zależy im na ochronie środowiska? Dla świadomych konsumentów mięsa istnieje już oferta, np. w Polsce jest firma Goodvalley, która wytwarza mięso w systemie od pola do stołu z zachowaniem certyfikowanego zerowego śladu węglowego. W związku z tym jej wpływ na klimat jest zupełnie neutralny, czyli nawet lepiej niż produktów roślinnych, które zawsze jakiś minimalny mają.

W czym tkwi sekret firmy Goodvalley?

Podstawą jest zrównoważona produkcja i kontrola na każdym etapie – od pola do stołu. Firma uprawia zboża na pasze, którymi karmione są zwierzęta z własnych hodowli. Wszystkie pozostałości z produkcji roślinnej są przekazywane do biogazowni, w której powstaje zielona energia zasilająca zakład. Cała produkcja odbywa się w Polsce, a poszczególne jej elementy są zlokalizowane w pobliżu, tak, żeby ograniczać negatywne skutki transportu. Pełnowartościowe żywienie, warunki hodowli i ograniczenie stosowania antybiotyków powodują, że mięso z Goodvalley jest wysokiej jakości. Wybierając je, mamy pewność, że jest ono dobre nie tylko dla nas, ale i dla planety. Dodatkowo Firma podejmując działania związane z redukcją śladu węglowego i zmniejszaniem zużycia zasobów stosuje opakowania pochodzące z recyklingu.

Co więcej firma ta namawia nas – konsumentów, do tego, żebyśmy stali się fleksitarianami, czyli, żebyśmy jedli mniej mięsa, a przy okazji dokonywali świadomych wyborów. Firma podpowiada nam również jak to zrobić i inspiruje swoimi flexi przepisami na blogu.

Podobne trendy są widoczne w tej chwili w Stanach Zjednoczonych, gdzie Whole Foods należący do Amazona określił taki rodzaj diety jako redukcyjny i uważa ją za jeden z podstawowych trendów w nadchodzących latach. To nowoczesne podejście do konsumpcji mięsa nie wymaga tego, abyśmy całkowicie rezygnowali z jedzenia mięsa a wymaga natomiast bardzo dużej świadomości w momencie wyboru mięsa, które jemy i świadomości dotyczącej tego ile tego mięsa jemy.

Statystyczny Polak zjada ok. 70-80 kg mięsa rocznie. To ponad dwa razy więcej niż konsumpcja zalecana przez WHO. Podobnie Goodvalley, producent mięsa, namawia do ograniczenia jego spożycia i proponuje redukcję mniej więcej o połowę. Przy okazji jeżeli już jemy mniej, zdecydowanie warto wybierać mięso, które po pierwsze pochodzi ze zrównoważonego rolnictwa, najlepiej aby było przyjazne klimatowi. Oczywiście, chcielibyśmy, żeby mięso było wysokiej jakości i tutaj tak się składa, że produkty, które pochodzą ze zrównoważonego rolnictwa i ze zwierząt hodowanych z poszanowaniem natury zwracają nam to również lepszą jakością kulinarną, więc mamy sytuację klimat wygrany- konsument wygrany. Jedyne co może nas nieco zniechęcać do wyboru produktów ze zrównoważonego rolnictwa to jest ich nieco wyższa cena. Jednak przy zachowaniu postulatu mniejszej konsumpcji wydaje się, że ta przeszkoda nie jest aż tak poważna.

Z ciekawych produktów, które firma Goodvalley wprowadziła na rynek warto zwrócić uwagę na kabanosy, które nie dość, że pochodzą z rolnictwa przyjaznego klimatowi to jeszcze w stosunku do standardu rynkowego mają dużo mniej tłuszczu i całkowicie czystą etykietę. W produkcie nie znajdziecie konserwantów, sztucznych barwników, zagęszczaczy, a nawet cukru oraz innych zbędnych składników. Konsument czytający etykietę zauważy, że skład jest niezwykle prosty – to tylko mięso wieprzowe, sól, przyprawy, ekstrakty warzyw i owoców.

Stosunek do konsumpcji mięsa staje się jednym z ważniejszych elementów ukazujących to kim jesteśmy i jakie są nasze wartości. Widać że konsumenci zaczynają się dzielić na trzy grupy: wegetarian, tradycyjnych mięsożerców i świadomych konsumentów mięsa, którzy ograniczają jego spożycie a przede wszystkim zwracają uwagę na świadomy wybór mięsa dobrego dla planety i dla nich.


Lifestyle

Gliceryna – co warto o niej wiedzieć? Domowe zastosowanie gliceryny na skórę, włosy i paznokcie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 listopada 2021
Gliceryna
Fot. iStock
 

Gliceryna (glicerol, E422) to substancja będąca składnikiem wielu produktów przemysłowych, kosmetycznych czy aptecznych, które spotykamy w każdym domu. Substancja ta moż mieć różne pochodzenie, stężenie oraz zastosowanie. Do czego służy gliceryna kosmetyczna i farmaceutyczna?

Czym jest gliceryna (glicerol)?

Gliceryna o wzorze C3H5(OH)3, jest związkiem organicznym z grupy alkoholi polihdyroksylowych. Glicerynę można spotkać również pod nazwą glicerol, propan-1,2,3,-triol, oraz E422, pod którym „ukrywa” się, jako dodatek do żywności. Substancję tę można pozyskać na drodze  reakcji zmydlania tłuszczów (gliceryna roślina), a jej innym, naturalnym źródłem, jest łój (tłuszcz) pochodzenia zwierzęcego (gliceryna zwierzęca). Glicerynę można pozyskać również przez utlenienie propylenu oraz w trakcie produkcji biopaliw (tzw. gliceryna syntetyczna). Co ciekawe, glicerol potrafi wytworzyć samodzielnie ludzki organizm, głównie przez nerki i wątrobę.

Gliceryna

Fot. iStock

Gliceryna jest gęstą, pozbawioną koloru i zapachu, słodką cieszą. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu, jednocześnie jest dobrym rozpuszczalnikiem dla różnych substancji, w tym tłuszczów. W zależności od pochodzenia, stężenia oraz stopnia zanieczyszczenia gliceryny, określa się ją mianem: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej, technicznej, paszowej, roślinnej.

Jest ona substancją nietoksyczną, o obojętnym wpływie na organizm. W zależności od przeznaczenia, zastosowanie produktów z gliceryną może mieć odmienny cel i działanie.

Gliceryna kosmetyczna — właściwości

Gliceryna kosmetyczna sprawdza się jako składnik produktów do pielęgnacji ciała. Znajdziemy ją w balsamach, kremach, pomadkach, maskach do włosów. Obecność gliceryny w kosmetykach zapobiega ich wysychaniu i krystalizacji, konserwuje, chroniąc przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów. Podczas produkcji kosmetyków ułatwia łączenie się składników tłustych z wodnymi.

Gliceryna

Fot. iStock

Wykazuje zdolności do wiązania (zatrzymywania) cząsteczek wody. Ponieważ jej cząsteczki mają niewielkie rozmiary, gliceryna dobrze wnika w głębokie warstwy naskórka, ułatwiając transport innych odżywczych substancji do skóry. Ta cecha sprawia również, że gliceryna kosmetyczna wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające, o ile jej stężenie jest niewielkie i mieści się w przedziale od 5 do 15%. Często stanowi składnik mydełek glicerynowych dedykowanych pielęgnacji przesuszonej i odwodnionej skóry. Można ją spotkać w kremach do stóp i dłoni, ponieważ zmiękcza skórę, chroni ją przed pierzchnięciem i łagodzi podrażnienia. Glicerynę często można znaleźć w składzie kremów do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ poprawia napięcie skóry i poprawia wygląd zmarszczek, przyspiesza procesy regeneracyjne. Jest substancją chętnie wykorzystywaną w produktach do zimowej pielęgnacji urody. Gliceryna kosmetyczna tworzy skuteczną barierę ochronną przed wiatrem i mrozem, dzięki temu chroni skórę przed wpływem niesprzyjających jej czynników atmosferycznych. Nadaje włosom połysk, zapobiega uszkodzeniom i rozdwajaniu się końcówek.

Natomiast stężenie gliceryny powyżej 25% przynosi skutek odwrotny — wysusza i odkaża skórę.

Gliceryna farmaceutyczna — właściwości

W przemyśle farmaceutycznym glicerynę wykorzystuje się do produkcji środków przeczyszczających, ponieważ ułatwia poślizg i wydalenie zalegającego, twardego kału z jelit. W jej skład wchodzi substancja czynna, z reguły 86% roztworu glicerolu, oraz substancja pomocnicza. Glicerynę można stosować doustnie jako specyfik działający przeczyszczająco podczas dokuczliwych zaparć, oraz doodbytniczo, w postaci czopków. Czopki są produktem bezpiecznym, polecanym na zaparcia dla dzieci powyżej 3. roku życia, kobiet ciężarnych, oraz osób w podeszłym wieku. Gliceryna farmaceutyczna jest również składnikiem kropli nawilżających i kojących oczy oraz preparatów do czyszczenia uszu.

Fot. iStock

Gliceryna w domowej pielęgnacji urody

Należy pamiętać, by nie stosować czystej gliceryny bezpośrednio na skórę, ponieważ działa ona w wysokim stężeniu wysuszając. Natomiast można włączyć ją bezpiecznie do pielęgnacji przesuszonych włosów, dodając kilka kropli do gotowej już maski lub odżywki. Sprawdzi się jako składnik domowego, złuszczającego i nawilżającego skórę peelingu. Aby przygotować najprostszy, ale skuteczny domowy peeling, wystarczy zmieszać kilka kropli gliceryny, fusy z zaparzonej kawy i odrobinę oliwy z oliwek. Gliceryna kosmetyczna to dobry sposób na nawilżenie płytki paznokci i uelastycznienie skórek przy paznokciach. Wystarczy zmieszać glicerynę z wodą w stosunku 1:3, po czym wmasować w paznokcie i skórki. Posiadając odpowiednią wiedzę i produkty można samodzielnie przygotować tonik do pielęgnacji cery, czy wykonać własne nawilżające mydło glicerynowe.

Gliceryna

Fot. iStock

Gliceryna kosztuje niewiele, ok. ok. 3 zł za 50 gramowe opakowanie. Można ją kupić w aptece, drogeriach lub sklepach internetowych.

Alergia na glicerynę i działanie niepożądane

Przypadki uczulenia na glicerynę kosmetyczną są bardzo rzadkie, i zazwyczaj towarzyszy temu czerwona wysypka. Gliceryna może być potencjalnym alergenem i może pobudzać niepożądane reakcje układu odpornościowego na jej obecność. To jest indywidualna reakcja każdego organizmu, dlatego nie można z góry założyć, że kogoś np. kosmetyk z gliceryną na pewno nie uczuli.

Należy również pamiętać, że gliceryna stosowana doustnie w dużych dawkach (powyżej 1 g/kg masy ciała) zaburza gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu. Może to skutkować m.in. biegunką, nudnościami, wymiotami, nasilonym pragnieniem, bólem i zawrotami głowy.

FB/ohmepl

 


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl,  www.doz.pl 

Lifestyle

Kozaki za kolano – z czym nosić, by wyglądały elegancko?

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2021

Kozaki sięgające za kolano to niesamowicie efektowne buty. Jeśli chce się je nosić, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są one aż tak wielozadaniowe jak większość obuwia z niską cholewką. Skorzystaj z porad stylistów i twórz tylko udane zestawienia z kozakami za kolano w roli głównej!

Zaakcentuj wyjątkowy fason swoich kozaków za kolano!

Nie ulega wątpliwości, że te buty zostały stworzone do zdań specjalnych. Jeśli chcesz poczuć się superkobieco i zrobić niezapomniane wrażenie na gościach bankietu lub znajomych, z którymi umówiłaś się w modnym klubie, to kozaki za kolano okażą się strzałem w dziesiątkę. A może wybierasz się na randkę do prestiżowej restauracji? Na pewno znajdziesz parę szykownych kozaków za kolano idealnie nadających się na taką okazję. Obecnie są one w szczególnych łaskach, a projektanci zachęcają, by stawiać na nie także wtedy, gdy przygotowuje się casualowe stylizacje!

Modele na niskim słupku i platformie świetnie sprawdzają się także na co dzień. Aby wypaść jak najlepiej, zawsze staraj się wyeksponować kozaki za kolano. Raczej nie noś ich do spódnicy lub spodni, które zasłaniają cholewkę. To pozwoli uniknąć efektu optycznego zaburzenia proporcji sylwetki, poza tym będzie Ci po prostu wygodniej. Kozaki za kolano rewelacyjnie wypadają w duetach z krótkimi sukienkami o różnych fasonach, ale to nie znaczy, że nie pasują też do spodni. Oczywiście należy zapomnieć o łączeniu ich z modelami z długą i regularną lub szeroką nogawką, ale warto poszukać odpowiedniego projektu wśród wąskich spodni, których dół można wsadzić w buty.

Jak zadać szyku i nosić kozaki za kolano z klasą?

Aby wyglądać elegancko i zgrabnie, postaw na połączenia, w których Twoja sukienka,  spódnica, tunika lub dzianinowy sweter będą sięgały przynajmniej kilka centymetrów wyżej niż kozaki. Odzież, w tym także płaszcz lub kurtka, nie powinna stykać się z górną krawędzią cholewki.

Zależy Ci na wysmukleniu sylwetki i stworzeniu stylizacji wzbudzającej zachwyt prawdziwych koneserek i koneserów mody? Pomyśl o duecie, na który składają się kozaki za kolano i sukienka w tym samym kolorze. Total black look to hit sezonu, a w wydaniu właśnie z tymi butami może robić piorunujące wrażenie. Jeśli chcesz wypaść jak najlepiej, łącz materiały o różnych stopniach połysku i fakturach. Do zamszowych kozaków za kolano możesz śmiało dobrać sukienkę z dżetami lub pikowaną torebkę z lakierowanej skóry. Do butów z błyszczącej skóry załóż na przykład matową szmizjerkę albo dopasowaną sukienkę etui z golfem.

Czy zawsze błędem będzie zdecydowanie się na sukienkę, która jest dłuższa od kozaków za kolano? Jeżeli wybierzesz rozkloszowany model za połowę łydki i kozaki na wysokim słupku, to stworzysz trendy look. Nie jesteś przekonana do takich połączeń? Krótkie spódnice lub sukienki o minimalistycznych fasonach to propozycja w sam raz dla Ciebie. Aby wyglądać elegancko, zdaj się na ubrania gładkie lub ozdobione klasycznymi wzorami, na przykład kratką. Spódnica w kratę, biała koszula i niewielka listonoszka to świetne towarzystwo dla kozaków sięgających za kolano!

Zastanawiasz się, czy modne oversizowe ubrania pasują do wysokich kozaków? My nie mamy wątpliwości, że to bardzo intrygujące połączenie, ale równie dobrze możesz nosić takie obuwie do dopasowanej odzeży. W CCC znajdziesz najmodniejsze kozaki za kolano na wysokim, średnim lub niskim obcasie, a także modele na platformie lub z traperową podeszwą. Masz możliwość zrobienia zakupów w sklepie stacjonarnym albo online. Szeroki asortyment CCC obfituje w prawdziwe perełki!

Artykuł partnera


Zobacz także

Konkurs „Twoje życie – w twoich rękach. Opowiedz, kto cię inspiruje”

Chcesz być modna w tym sezonie? Kup sobie niebieską torbę z IKEI! Jak rozpoznać oryginał 😉

Cyniczne optymistki i ich problemy. Czy naprawdę warto reagować na wszystko śmiechem?