Dom i wnętrze

Odkurzanie domu i samochodu – jak robić to dobrze?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 lutego 2020
odkurzanie włosów, na mokro, ścian,samochodu
Fot. Odkurzanie / iStock
 

Odkurzanie jest czynnością, która u mało kogo wzbudza entuzjazm, ale nie da się ukryć, że bez niej nie ma mowy o czystości w domu. Pozbywanie się kurzu i brudu z podłóg, mebli, a nawet ścian, powinno być dobrym nawykiem, który nie tylko zagwarantuje porządek, ale pozwoli lepiej zadbać o zdrowie.

Odkurzanie – nie licząc stosowania „inteligentnych” odkurzaczy – zabiera niemało czasu i energii. Im większy metraż mieszkania lub domu, tym więcej pracy. Nie mniej energii potrzeba, by przeprowadzić odkurzanie samochodu, by utrzymać porządek w aucie. Na szczęście istnieje wiele porad, które ułatwiają wykonanie zadania bez zbędnych nerwów.

Odkurzanie każdego dnia, czy raz w tygodniu?

Są osoby, które odkurzają każdego dnia, są też tacy, którym wystarczy raz w tygodniu zabrać się do pracy. Znacznie częściej sprzątają rodzice małych dzieci i właściciele zwierzaków, przy których bałagan wręcz robi się sam. W tym wypadku dbałość o porządek i czystość jest niezwykle ważna. W kurzu i brudzie mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje oraz alergeny, a także pasożyty, które możemy przenosić do domu na podeszwach butów. Szczególnie odchody zamieszkujących kurz roztoczy, mogą źle wpływać na samopoczucie alergików i nasilać objawy towarzyszącej im alergii. Grzyby i bakterie z kurzu, osiadające na poduszkach, mogą szkodzić kondycji skóry. Przy bezpośrednim kontakcie mogą wywoływać podrażnienia, a nawet stany zapalne skóry. Oczywiście przesada w drugą stronę i bieganie za każdym pyłkiem bywa równie szkodliwe, tak jak nadmiar kurzu. Odkurzanie jest konieczne, ale zachowywanie sterylnych warunków w domu uniemożliwia układowi odpornościowemu kontakt z potencjalnym zagrożeniem, przez co nie uczy się  on właściwej reakcji. Przesadnie czyste otoczenie może sprzyjać rozwojowi różnych chorób, w tym autoimmunologicznych.

odkurzanie włosów, na mokro, ścian, samochodu

Fot. Odkurzanie / iStock

Odkurzanie domu – zaczynamy od góry

Zakłada się umownie, że odkurzanie mebli i podłóg dwa razy w tygodniu to minimum, by mieć czyste mieszkanie. Ale nie sama ilość ma znaczenie, ważna jest przede wszystkim jakość odkurzania. Pozbywanie się kurzu zawsze zaczynamy od góry – czyli odkurzanie mebli idzie na pierwszy ogień. To ma sens, ponieważ kurz po starciu zostaje na ściereczce, a to co spadnie na podłogę, zostanie wciągnięte przez odkurzacz. Kurze najlepiej ścierać szmatką z mikrofibry, wypłukanej w czystej wodzie. Kurz przyklei się do ściereczki i zostanie dokładnie uprzątnięty. Do lamusa odchodzi ścieranie suchą ściereczką czy miotełką, ponieważ suchy kurz wzbija się w powietrze i po czasie znów opada tam, gdzie sięgnie. Trudno to nazwać efektywnym sprzątaniem. Miotełkę dobrze zachować na zdejmowanie kurzu z książek, którym mokra ściereczka zdecydowanie nie posłuży. Do zdejmowania kurzu z książek lub np. abażuru, czy firan może posłużyć delikatna szczotka z okrągłą końcówką do odkurzacza. A więc pamiętajmy: odkurzamy od samej góry – jeśli trzeba lampy i szczyty mebli, następnie to co poniżej – półki, szafki, komody, i schodzimy do podłogi.

Odkurzanie podłogi

Odkurzanie podłogi zaczynamy od wysprzątania przy pomocy odkurzacza. Zamiatanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ włosie szczotki wzbije kurz wyżej, a ten osiądzie znów na meblach. Odkurzacz poradzi sobie z tym zadaniem najlepiej, szczególnie jeśli w pomieszczeniu są duże i ciężkie dywany, które trudno jest wytrzepać na zewnątrz. Odkurzanie podłogi kończymy jej myciem, by ostatecznie pozbyć się zabrudzeń i zadbać o połysk podłogi. Podczas odkurzania należy zwrócić uwagę na rodzaj szczotki wybranej do danej powierzchni, oraz na regulację długości rury i siły zasysania brudu – jeśli jest taka możliwość. Odpowiednie przygotowanie sprzętu sprawi, że odkurzanie podłogi, szczególnie gdy powierzchnie są różne, będzie szybkie i efektywne.

odkurzanie włosów, na mokro, ścian, samochodu

Fot. Odkurzanie / iStock

Odkurzanie ścian – jak to zrobić?

Kolejna czynność, którą dobrze od czasu do czasu przeprowadzić, to odkurzanie ścian. Można wykorzystać do tego odkurzacz z miękką końcówką lub szczotkę na długim drążku, owiniętą czystą ściereczką. Odkurzanie ścian przeprowadzamy zawsze od góry na dół. Jeśli na ścianach są plamy, wycieramy je miękką gumką do ołówka lub myjemy delikatnie wodą z detergentem, o ile rodzaj farby lub tapety na to pozwala.

Odkurzanie na mokro

Odkurzanie na mokro pozwala na dokładne pozbycie się brudu z różnych powierzchni, także z dywanów i tapicerek. Są odkurzacze z tą funkcją profesjonalne oraz do użytku domowego. Ich działanie opiera się na obecności dwóch pojemników. W jednym jest woda wraz z detergentem, a do drugiego odprowadzane są zanieczyszczenia zasysane rurą. Po uruchomieniu odkurzacza wytwarza się piana, którą rozprowadza się po czyszczonej powierzchni. Następnie zanieczyszczenia zasysane są do drugiego pojemnika. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na usuwanie alergenów, a także pozbywanie się cząsteczek brudu i plam. Jedyne na co należy zwrócić szczególną uwagę, to higiena. Należy myć regularnie pojemniki i rurę, aby zapobiec rozwojowi w nich szkodliwych drobnoustrojów.

Odkurzanie włosów

Odkurzanie włosów to zagadnienie, które wbrew pozorom może powodować ból głowy. Najchętniej włosy potraktowalibyśmy z marszu odkurzaczem, ale w większej ilości lepiej je zebrać na szufelkę. Dotyczy to sytuacji, gdy ścinaliśmy włosy lub sierść zwierzakowi, i jest tego sporo. Na co dzień odkurzanie niewielkiej ilości włosów czy sierści na pewno nie zaszkodzi odkurzaczowi. Jeśli odkurzacz nie radzi sobie z dokładnym usuwaniem włosów, można zastosować inne sztuczki. Można np. owinąć ręce taśmą klejącą, by strona z klejem była na zewnątrz. Dłoń przykładamy do dywanu lub tapicerki raz za razem – sierść na pewno się przyklei do taśmy. Inny sposobem jest ściąganie sierści gumowymi rękawiczkami. Do miski należy należy nalać wodę i wilgotną rękawiczką przecierać powierzchnię, ściągając włosy. Co jakiś czas rękawiczkę należy zanurzać w misce  z wodą. Tym sposobem włosy i sierść zostaną na mokrej rękawiczce.

Odkurzanie samochodu

Odkurzanie samochodu jest czynnością, której nie wykonujemy zbyt często. Jednak gdy w aucie gromadzi się piach i brud z butów, samo wytrzepanie dywaników to za mało – samochód należy odkurzyć. Najpierw jednak trzeba poprzecierać kokpit specjalnymi, nasączanymi ściereczkami, by usunąć brud z wyższych partii. Odkurzanie samochodu można przeprowadzić przy pomocy niewielkich, podręcznych odkurzaczy zasilanych z gniazdka zapalniczki lub zasilanych na baterie. Lepiej jednak sprawdzą się profesjonalne odkurzacze na stacjach paliw lub przy myjniach, lub odkurzacze garażowe lub domowe. Warto jednak pamiętać, że odkurzacz przyniesiony z domu, o ile nie ma opcji takiej, jak odkurzanie na mokro, nie służy do wciągania wody i odkurzania mokrych dywaników.


źródło:  www.realhomes.com 

Dom i wnętrze

Tramping – co to jest? Z plecakiem przez świat

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
25 lutego 2020
Tramping - co to jest? Z plecakiem przez świat
Fot. Materiały prasowe – Tramping - co to jest? Z plecakiem przez świat
 

Tramping to stosunkowo nowa formuła podróżowania, polegająca na maksymalnym ograniczaniu kosztów wyjazdu przy jednoczesnej intensyfikacji doznań dzięki obcowaniu z bliska z lokalnymi atrakcjami i mieszkańcami.

Skierowany jest przede wszystkim do osób aktywnych, nie bojących się poświęcić komfortu podróży i zakwaterowania na rzecz przeżycia niezapomnianej przygody. Daje wyjątkową możliwość współdecydowania o przebiegu planu i trasy wyprawy. To także ukierunkowanie ich w stronę własnych pasji i zainteresowań.

Tramping – co to jest?

Tramping staje się coraz bardziej popularną formą wypraw turystycznych. Wybierają go najchętniej osoby żądne dreszczyka emocji i adrenaliny, znudzone przemierzaniem utartych szlaków i oglądaniem masowo dostępnych atrakcji. Tramping jest gwarantem przeżycia przygody, nie jest jedynie biernym zwiedzaniem i realizowaniem wyznaczonych ram programu wycieczki.

Wyprawy trampingowe nie mają sztywnych punktów programowych. Tak naprawdę jedynym obostrzeniem jest termin zakończenia wycieczki. Za realizację założeń wyprawy odpowiedzialny jest jej pilot. Towarzyszy on grupie przez cały czas (oprócz tzw. czasu wolnego dla uczestników).

Pilot organizuje logistykę wyprawy: noclegi, transport itp. Modyfikuje program w wypadku pojawienia się zdarzeń losowych: zmiany warunków pogodowych, strajków, remontów, objazdów, opóźnienia transportu lokalnego i wszystkich innych okoliczności, które mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg wyprawy.

Szlak przygód czeka!

Tramping to jakby przygoda w zawieszeniu. Nigdy nie wiadomo, co czeka za zakrętem, wszystko jest w jakiś sposób nieprzewidywalne i zależne od losowych czynników. Dodaje to adrenaliny i smaku każdej trampingowej wyprawie, czyniąc ją niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju. Tramping to zaspokajanie indywidualnej ciekawości w kontakcie z drugim człowiekiem, tradycją i kulturą odwiedzanego regionu.

Fot. Materiały prasowe

Tramping rozbudza i angażuje zmysły. Na naszej drodze napotykamy niezaplanowane wydarzenia: jarmarki, wesela, karnawały czy projekty społeczne, w których spontanicznie możemy wziąć udział. Tramping, dzięki swej formule, nawet zachód słońca potrafi uczynić niezapomnianym przeżyciem. Wystarczy, że zawiedzie nas rzadko uczęszczanymi szlakami w wyjątkowe miejsce.

Dodatkowy trud i niespotykane okoliczności spowodują, że każda chwila ma szansę urosnąć do rangi magicznej.

Co robimy na wyprawie trampingowej?

Na miejscu to uczestnicy wraz z pilotem decydują o tym, w jakich formach aktywności chcą wziąć udział, a w jakich nie. Stanowi to niewątpliwą atrakcję takich wypraw, dając każdemu szansę na współtworzenie przeżyć, których wycieczka dostarczy uczestnikom. W specjalnych przypadkach pilot może zezwolić na indywidualny plan uczestnika, jeśli nie będzie on kolidował z planem grupy ani jej opóźniał.

Pilot podejmuje decyzje jako osoba odpowiedzialna przed organizatorem wycieczki. Każdy uczestnik zobowiązany jest do zabrania ze sobą określonej sumy pieniędzy, by pokryć koszty zakwaterowania, transportu, biletów wstępu itp. Te środki przekazuje pilotowi, który opłaca wszystko za całą grupę. Niewskazana jest rozrzutność, środki muszą wystarczyć na całą wyprawę.

Tanie podróżowanie – jak zmniejszyć koszty wyprawy?

Redukcja kosztów wyprawy odbywa się na poziomie:

 • transportu na miejsce,
 • transportu lokalnego,
 • zakwaterowania,
 • wyżywienia.

Koszty przelotów redukuje się dzięki korzystaniu z tanich linii lotniczych lub w oparciu o indywidualne lub grupowe taryfy ulgowe. Gdy jest taka możliwość, uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce drogą lądową we własnym zakresie.

Jak i czym podróżujemy?

Program wycieczek trampingowych najczęściej realizowany jest lokalnymi środkami komunikacji. W zależności od charakteru wyprawy, kraju, regionu podróż odbywa się pociągiem, autobusem, busem, jeepem, łodzią, promem, motorówką, rikszą. Nie ma limitów i każdy środek transportu jest odpowiedni, gdy zbliża do celu. Niektóre wyprawy posiadają elementy trekkingowe, w innych przewidziana jest podróż stopem.

Tramping – gdzie śpimy i co jemy?

Zakwaterowanie zależne jest od charakteru i miejsca wyprawy. Wspólną cechą jest tutaj minimalizacja kosztów. Z tego względu noclegi realizowane są w tanich hostelach, hotelach, domach gościnnych, na polach namiotowych, pod gołym niebem czy w innych dostępnych tanich opcjach noclegowych. W razie zastrzeżeń podniesienie własnego komfortu zakwaterowania jest kwestią uczestnika wyprawy.

Podróżnicy sami muszą zadbać o własne wyżywienie. Suchy prowiant można przywieźć z kraju bądź zaopatrzyć się w lokalnych sklepach. Oprócz sklepów preferowane są lokalne knajpki, bary i restauracje, te same, w których jadają lokalni rezydenci.

Tramping - wielkość grupy

Fot. Materiały prasowe

Tramping – wielkość grupy

Grupy trampingowe liczą sobie maksymalnie 12 osób. Decydując się na tramping, trzeba być przygotowanym na brak dogodnych warunków charakteryzujących typowe wycieczki. Dlatego przy podróżach tego typu bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna oraz doza odporności psychicznej. Wynika to z nietypowych warunków oraz długotrwałego przebywania z osobami o różnych nawykach i usposobieniach.

Kluczową rolę odgrywa umiejętność życia w grupie i współpraca między pilotem i uczestnikami grupy. Tramping nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób nietowarzyskich, mających problem z osiąganiem kompromisów.

W wyjątkowych przypadkach psucia atmosfery wyprawy lub nieprzestrzegania miejscowego prawa czy zwyczajów, na prośbę pilota lub innych uczestników możliwe jest usunięcie uczestnika grupy. Odbywa się to przy zgodzie organizatora. W takich sytuacjach nie obowiązuje zwrot kosztów wyprawy.

Fot. Materiały prasowe

Tramping przywodzi na myśl wyprawę ze znajomymi w towarzystwie osoby, która była już w odwiedzanych miejscach. Osoba ta umiejętnie podpowiada, jak wyprawę należy poprowadzić, by zapewnić odpowiednią moc wrażeń. Daje możliwość realizacji siebie i swoich pasji poprzez uczestnictwo w wybranych aktywnościach i atrakcjach. Daje unikalną szansę poczucia się jak podróżnik, a nie zwykły turysta.

Materiał prasowy Travelduck


Dom i wnętrze

Przepis na gofry domowe – pyszne, pachnące i chrupiące!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2020
Przepis na gofry, fit, bez mleka
Fot. Przepis na gofry / iStock

Jeśli kochasz domowe słodkości, prosty przepis na gofry jest czymś dla ciebie. Domowe gofry nie muszą ustępować w smaku i chrupkości gofrom serwowanym w cukierniach, czy obleganych latem stoiskach nadmorskich. By gofry były idealne, poza dobrą gofrownicą, warto mieć sprawdzony przepis na gofry.

Podstawowy, prosty przepis na gofry domowe opiera się na kilku prostych składnikach. Wbrew pozorom ich przygotowanie nie przysparza wielkiego problemu. Jeśli w domu znajduje się gofrownica oraz dobry przepis na gofry, rzecz nie ma prawa się nie udać. Zanim gofry będą gotowe, warto wcześniej przygotować sobie owoce, polewy czy bitą śmietanę, by jak najszybciej obłożyć i zjeść domowe słodkości. Zimne mogą stracić na smaku i chrupkości.

Przepis na gofry, fit, bez mleka

Fot. Przepis na gofry / iStock

Prosty przepis na gofry domowe

Składniki na ok. 6 sztuk

 • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
 • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
 • szczypta soli,
 • 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu,
 • 1 łyżka cukru wanilinowego,
 • 2 jaja,
 • 1/2 szklanki oleju roślinnego,
 • 1 i 1/3 szklanki mleka.

Prosty przepis na gofry domowe – przygotowanie:

 • Mąkę przesiej przez sito do miski, dodaj sypkie składniki: proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wymieszaj je i dodaj jajka, olej roślinny oraz mleko. Zmiksuj na gładką masę, ale nie za długo –  tylko do połączenia się składników.
 • Ciasto można odstawić, by odpoczęło przez kwadrans. Jeśli nie masz czasu w zapasie, możesz od razu przystąpić do przygotowania gofrów.
 • Rozgrzej gofrownicę, i jeśli trzeba, posmaruj ją wcześniej olejem. Chochlą nakładaj równomiernie ciasto do gofrownicy. Gofry piecz do momentu zezłocenia, co w dużej mierze zależne jest od mocy gofrownicy. W jednym przypadku to będą 4 minuty, w innym trzeba poczekać dłużej.
 • Gdy gofry będą gotowe, wyjmij je i odłóż na metalową kratkę, np. od piekarnika, by mogły z każdej strony odparować.
 • Gofry najlepiej smakują jeszcze ciepłe, ze słodkimi dodatkami.
Przepis na gofry, fit, bez mleka

Fot. Gofry / iStock

Przepis na gofry fit z mąki pełnoziarnistej

Przepis na gofry fit spodoba się tym, którzy szczególnie dbają o linię, lub są na diecie, a dopadła ich ochota na słodkie co nieco.

Składniki na ok. 6 sztuk: 

 • 1,5 szklanki (o pojemności 200 ml) mąki pełnoziarnistej,
 • 1 szklanka mleka migdałowego (może być inne, roślinne lub zwierzęce),
 • 1 łyżka oleju rzepakowego,
 • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
 • szczypta soli,
 • 2 jaja,
 • woda (jeśli ciasto będzie zbyt gęste).

Przepis na gofry fit – przygotowanie:

 1. Wszystkie składniki zmieszaj, by nie było grudek. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste, dodaj trochę wody, aby lekko je rozrzedzić.
 2. Nagrzej gofrownicę i nałóż ciasto równomiernie w gofrownicy. Piecz gofry kilka minut, aż się zezłocą.
 3. Odłóż upieczone gofry na kratce, by odpoczęły.
Przepis na gofry, fit, bez mleka

Fot. Przepis na gofry / iStock

Przepis na gofry bez mleka

Dla osób, które z różnych względów nie sięgają po mleko zwierzęce, jest alternatywa – przepis na gofry bez mleka. Nie jest on bardziej skomplikowany, niż przepis na gofry domowe z mlekiem, a efekt jest równie smaczny. Warto wypróbować taką wariację, gdy trzeba zrezygnować z mleka.

Składniki na ok. 8 sztuk:

 • 1,1/2 szklanki mąki pszennej,
 • 2 jajka,
 • 1/4 szklanki cukru,
 • 1 szklanka wody gazowanej,
 • 1/4 szklanki oleju,
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
 • 1/2 opakowania cukru waniliowego,
 • szczypta soli.

Przepis na gofry bez mleka – przygotowanie:

 1. Oddziel białka od żółtek.
 2. W jednej misce ubij białka na sztywno z dodatkiem szczypty soli.
 3. W drugiej misce wymieszaj mikserem pozostałe składniki, by nie było w cieście grudek.
 4. Do ciasta przełóż białka i wymieszaj je ostrożnie, ale dokładnie łyżką.
 5. Rozgrzej gofrownicę i jeśli trzeba, posmaruj ją wcześniej olejem.
 6. Nakładaj równomiernie ciasto chochlą na rozgrzaną gofrownicę. Piecz do zrumienienia (w zależności od mocy gofrownicy ok. 3-5 min)
 7. Wyjmij gofry i studź na kratce tak, by z każdej strony mogły swobodnie odparować.

Przepis na gofry – z czym smakują najlepiej? 

Gdy gorące gofry lekko przestygną, nadchodzi czas, by obłożyć je czymś pysznym. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Dla kogoś niezrównany smak będą miały ciepłe gofry posypane cukrem pudrem, ktoś inny z radością zobaczy na nich owoce polane roztopioną czekoladą. Co jeszcze może się przydać do podbicia smaku gofrów?

Gofry smakują fantastycznie ze wszystkim, co słodkie i wyraziste. W zdrowej wersji pasują do nich wszelkie owoce, owoce w żelu, dżemy, konfitury, musy owocowe. Miłośnicy czekolad mogą połamać ją na mniejsze kawałki i narzucić na gofry lub przyrządzić z niej polewę. Gotowe kremy czekoladowe na kanapki także będą smakowały wybornie na gofrach. Nie można zapominać o klasyce – bitej śmietanie z owocami lub posypką, albo miodem czy syropem klonowym. Należy tylko pamiętać, że położenie bitej śmietany na gorącego gofra sprawi, że może się ona rozpłynąć od ciepła.

Fot. Gofr z owocami / iStock

Tak przyrządzone gofry można potraktować jako słodki deser czy przekąskę, z pewnością sprawdzą się jako pomysł na pierwsze lub drugie śniadanie do pracy.


źródło:  www.przyslijprzepis.pl ,codzienniefit.pl,www.kwestiasmaku.com

Zobacz także

Topinambur - uprawa, właściwości, przepisy

Topinambur – niedoceniana roślina wraca do łask. Co można przyrządzić z pysznych i zdrowych bulw topinamburu?

Forsycja - pośrednia i odmiany, przycinanie, pielęgnacja, napar, nalewka

Forsycja – krzew o leczniczych kwiatach. Jak pielęgnować forsycję, by wiosną zachwycała żółtym kwieciem?

Jak podzielić pokój dziecka na trzy strefy?