Kuchnia Zdrowie

Fioletowy chleb? Tak, nowe odkrycie powiększy grono superfood

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 kwietnia 2016
Kolejne superfood w natarciu. Czy fioletowy chleb zastąpi tradycyjne pieczywo?
Fot. Screen z Facebook / AllInUJnauka
 

Świat wielokrotnie już szalał na punkcie różnych nowinek. Tym razem, uwagę ściągnął na siebie pomysł singapurskich naukowców, będący alternatywą dla zwykłego chleba.

Już od dłuższego czasu, dietetycy zalecają zamienić zwykłe pieczywo, na to z palnego ziarna. Okazuje się bowiem, że nasz ulubiony chleb i białe bułeczki nie służą zdrowiu. Wynika to z  faktu, że podczas produkcji oczyszczonej mąki, z jakiej powstaje białe pieczywo, część cennych składników odżywczych, które znajdują się tuż pod łuską oraz w zarodku i tarczce ziarna zostają odrzucone. Tak więc z tej bezwartościowej mąki, piecze się mało wartościowy chleb, który wbrew tradycji ulepszany jest spulchniaczami, wybielaczami, sztucznymi kwasami, które powodują szybszą fermentację, konserwantami, emulgatorami, środkami zapobiegającymi powstawaniu pleśni, oraz karmelu w celu uzyskania ciemnego koloru wypieku. Oczywiście, liczba dodatków zależy od rodzaju masowo pieczonego chleba. Nijak temu do tradycyjnych wypieków, którymi zajadali się pokolenia żyjące przed nami. Za to nasi potomkowie mogą się zajadać jeszcze innym pieczywem, niż te, do którego zdążyliśmy przywyknąć.

Fioletowy chleb

Brzmi dziwnie, prawda? A jednak ma rację bytu, ponieważ opracowany został jako zamiennik, dla tuczącego pieczywa pozbawionego cennych składników, wypiekanego z oczyszczonej mąki, i  zawierający gluten. Można powiedzieć – chleb jak chleb, tyle że zdrowy, ale skąd ten kolor?

Wynika to z dodania do pieczywa antocyjanidów z czarnego ryżu (grupa organicznych związków chemicznych, które pozytywnie wpływają na układ krążenia, wzrok, a nawet pamięć), które wpłynęły na zmianę koloru chleba i podniosły jego walory zdrowotne. Fioletowy chleb określono mianem super-jedzenia, ponieważ trawi się o 20% dłużej niż tradycyjny chleb, zawiera przeciwnowotworowe antyoksydanty, nie podnosi poziomu cukru w organizmie, cechuje się niskim Indeksem Glikemicznym. I mimo niecodziennej barwy, nie zawiera w sobie żadnej chemii.

Macie ochotę?


Kuchnia Zdrowie

Jak bardzo kaloryczne są owoce i ile jest w nich cukru? Interaktywna tabela

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
26 kwietnia 2016
Jak bardzo kaloryczne są owoce
Fot. Pexels / Pixabay / CC0 Public Domain
 

Co jakiś czas wpadamy w panikę, że jednak poddając truskaweczki (boszz, dlaczego najlepiej smakują ze śmietaną i cukrem?!), śliweczki czereśnie – jednak nie możemy się czuć bezkarnie. Bo nawet najzdrowsze i najbardziej bogate w witaminy owoce – mają kalorie (jakieś). Ale jak to z nimi naprawdę jest? Sprawdzamy!

I zupełnie sie nie martwcie – za chwile otwarty zostanie sezon truskawkowy, a te wypadają nad wyraz dobrze na tle egzotycznych (modnych?) kolegów! Sprawdźcie w tabeli kalorycznej ile naprawę w poszczególnych owocach siedzi cukru i kalorii. I jedzcie na zdrowie!

PS: Korzystajcie do woli – sortujcie jak wam się podoba i wyszukujcie 🙂 Nasza tabela jest interaktywna. A jeden zestaw: truskawki ze śmietaną i cukrem, na otwarcie sezonu – też nie zaszkodzą ;).

 


Kuchnia Zdrowie

Wysoko konfliktowe osoby – skutecznie utrudnią życie sobie i innym. Jak sobie z nimi radzić?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 kwietnia 2016
Wysoko konfliktowe osoby - jak sobie z nimi radzić?
Fot. iStock / RapidEye

Strach pójść z nimi do sklepu, bo na bank pokłócą się z kimś zanim jeszcze staną przy kasie. Na zebraniach w szkole zawsze wdadzą się w kłótnię z innymi rodzicami, w pracy miewają nagminnie sytuacje konfliktowe współpracownikami. Winią cię za ich własne problemy, obarczają odpowiedzialnością za porażki, ale swoich błędów nie dostrzegają. W ich ustach najbardziej banalny problem urasta do rangi katastrofy, a przedstawią go w taki sposób byś nie miała wątpliwości, że wina leży po twojej stronie. Konfliktowcy, w skrajnych wypadkach zwani HCP ( ang. High Conflict People/Personality) w większości przypadków cierpią na zaburzenia osobowości. Jeśli jakiś konfliktowiec jest ci bliski, mam dobrą wiadomość: choć to trudne, przy dużym wysiłku z jego strony – może się zmienić. Ale życie z nim z całą pewnością do najłatwiejszych nie należy.

Jak rozpoznać Konfliktowców

1. Są wiecznie „rozdarci” albo angażują się w myślenie „wszystko albo nic”

2. Ich negatywne uczucia kształtują ich rzeczywistość

3. W większości przypadków, ich emocje są silne i szybko się zmieniają

4. Mają trudności w odczuwaniu empatii (możesz mieć wrażenie, że są pozbawieni ludzkich odruchów)

5. Ciężko im pogodzić się ze stratą (jeśli ktoś od nich odejdzie, często szukają zemsty, utrudniają proces rozwodu, w ostatnim momencie obiecują wielkie zmiany lub grożą)

6. Ich zachowania są ekstremalne, uczucia i myśli niewspółmierne do rzeczywistości (dlatego logiczne argumenty do nich nie przemawiają)

7. Są zajęci obwinianiem innych i nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny

Konfliktowiec o sobie samym

HCPS posiadają osobowość, która sprawia, że ich całe życie upływa na podejmowaniu decyzji pod wpływem spotęgowanych emocji. Ich działania, problemy i oskarżenia innym osobom wydają się po prostu absurdalne (i z reguły takie naprawdę są). Konfliktowcy unikają przyjmowania odpowiedzialności za swoje problemy. Niezależnie do tego, kto stoi naprzeciwko (to może być osoba o gołębim sercu i najszczerszych intencjach) w chwili, gdy dążą do konfliktu potraktują swojego adwersarza go jak najgorszego wroga.

Dzieje się tak dlatego, że sami siebie uważają za pokrzywdzonych, za ofiary. Problemy pojawiają się i znikają, ale ich cechy osobowości sprawiają, że konflikt trwa. Jeśli nawet chwilowo konfliktowiec znajduje się w fazie spokoju, możesz być pewna, że już niebawem znajdzie się pretekst do awantury. Konfliktowcy z reguły nie uczą się na własnych doświadczeniach.

Jak ujarzmić konfliktowca

Nie traktuj jego uwag personalnie

Odczucia, emocje i zachowanie konfliktowca nie ma nic wspólnego z tym, co zrobisz i jaka jesteś. Nie wiń się za te ciągłe konflikty. Nie musisz się też usprawiedliwiać ani wdawać w dyskusje.

Uświadom sobie że Konfliktowca nie zmienisz

Pewnie już to czujesz. Zachowaj energię na ustanawianie granic, a nie wdawanie się w nie przynoszące efektów próby wychowawcze.

Nie szukaj logicznych argumentów

Zły, zdenerwowany, nastawiony wojowniczy  partner właśnie w swoim mniemaniu walczy o przetrwanie. To instynkt, a nie logika.

Komunikuj się z nim zgodnie z zasadą  Empatia-Uwaga-Szacunek

Postaraj się, w sytuacjach konfliktowych, używać komunikatów w których przekażesz te trzy wartości. Powiedz na przykład: „Widzę, jakie to dla ciebie ważne, zwrócę na to uwagę. Szanuję to z jakim wysiłkiem próbujesz rozwiązać ten problem.”

Odpowiadaj na wrogie komunikaty

Konfliktowi bardzo często używają takich form komunikacji jak e-mail czy SMS-y. Odpowiadaj na nie, ale zawsze w taki sposób by nie zaostrzać konfliktu. Niech to będą zwięzłe, konkretne wiadomości.

Ustal granice i informuj o konsekwencjach

Zawsze reaguj, gdy konfliktowiec zagraża twojemu poczuciu bezpieczeństwa, czy to fizycznego czy psychicznego. Wyciągaj konsekwencje z zachowań niepożądanych.

Kilka rad dla pozostających w związku z konfliktowcem

Wiem, że bywa ci najtrudniej. Nie wstydź się za niego i nie tłumacz przed innymi, w ten sposób wiążesz się tylko w toksyczną relację. I tak, on naprawdę uważa i wierzy, że wszystko musi być tak, jak on myśli. Jego ogląd bazuje na odczuciach danej chwili, a nie obiektywnej ocenie rzeczywistości. Jego świat jest czarno-biały. Twój partner jest dorosłą, samodzielną osobą. To, czy z nim zostaniesz jest kwestią twojego osobistego wyboru.


Zobacz także

10 zaskakujących rzeczy, które zdarzą się, gdy zrezygnujesz z „wieczornego drinka”

7 świątecznych przepisów, także tych polecanych przez Magdę Gessler

To przypadłość ponad połowy Polaków w wieku 18-79 lat. Leczy się zaledwie kilka procent