Związek

Miłość czy zauroczenie? Dlaczego podobają nam się inni ludzie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 lutego 2018
Następny

Wszystkie nasze najważniejsze relacje zawsze wynikają z wzajemnego przyciągania się dwóch osób. Za każdym razem, gdy spotykamy kogoś, kto nam się podoba i kto nas zwyczajnie interesuje, robimy, co możemy, aby dowiedzieć się więcej na jego temat. I raczej z góry zakładamy same pozytywy… Ważne jest, by umieć odróżnić przyciąganie od miłości. To, że ktoś ci się podoba, nie oznacza automatycznie, że jesteś w nim zakochany.  Jeśli w pewnym momencie pociąga cię ktoś, kto i na ciebie zwróci uwagę, nie oznacza to, że już jesteś z nim w miłosnym związku. Musisz być w stanie spojrzeć na czynniki i motywacje, które towarzyszą temu przyciąganiu. Kiedy wszystko dopiero się zaczyna, przyciąganie, które czujesz do danej osoby możesz okazać się bardzo mylące. Nie umniejsza to faktu, że ludzie są z natury wyjątkowi, więc wszystkie relacje również są wyjątkowe. Ale postaraj się podejść do tego na spokojnie.

Musimy pamiętać, że nie zawsze możemy ufać naszym uczuciom. Nasze emocje często nas oślepiają i oszukują. Kiedy nie potrafisz ich do końca kontrolować (tak, wiem, na miłość nie ma rady, ale zawsze warto zachować odrobinę zdrowego rozsądku) nasze uczucia mogą prowadzić do podejmowania złych decyzji dotyczących naszego życia i związków.

Bywa, że skupiamy się wyłącznie na pozytywnych aspektach charakteru danej osoby. Nie zauważamy negatywnych i toksycznych zachowań, które może przejawiać. Starając się tylko podsycić nasze emocje, umysł „przekonuje” nas, że w osobie, którą jesteśmy zainteresowani, nie ma absolutnie nic niepokojącego. Zapala nam „zielone światełko”. „Angażuj się” – mówi.

Może tak rozpaczliwie chcemy być w związku? A może kierują nami jedynie materialistyczne lub innego rodzaju, płytkie motywacje? Aby relacja była udana, potrzeba tej samej motywacji z obu stron. Jeśli jedna osoba szuka prawdziwej, szczerej miłości, a druga jedynie namiętności, to zazwyczaj oznacza kłopoty.

Niestety, nie zostaliśmy obdarzeni mocą czytania w myślach innych ludzi ani przewidywania ich zachowań. Możesz sobie poważnie zaszkodzić i odkryć pewnego dnia, że osoba, w związek z którą się emocjonalnie zaangażowałeś, okazuje się kimś innym, niż myślałeś. Jeśli zaczniesz rozumieć własne uczucia i motywacje w miłości, będzie ci łatwiej się przed tym obronić.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Związek

Nie wystarczy tylko być prawdomównym. Co zrobić, żeby inni ci ufali?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 lutego 2018
Fot. iStock/Xsandra
Następny

Podstawą każdej relacji jest zaufanie. Bez niego nie można zbudować niczego trwałego, ani wartościowego. I nie ma znaczenia, czy mówimy o związku, przyjaźni czy też o relacjach w pracy. Jeżeli zabraknie zaufania, każdy kontakt będzie okraszony niepewnością i podejrzliwością. Niektórzy ludzie nie muszą się wysilać, by zaskarbić sobie sympatię innych. Nie muszą udowadniać, że mają dobre intencje – po prostu wzbudzają zaufanie. Ale są też tacy, którzy mimo najszczerszych chęci, nie potrafią zjednać sobie ludzi. Czasem wydaje nam się, że wystarczy być prawdomównym, bo przecież nic tak nie psuje relacji, jak kłamstwo, ale to nie wystarczy. Istnieje kilka sposobów na to, by robić lepsze wrażenie i uchodzić za osobę godną zaufania.

Wyrażanie empatii

Umiejętność wczuwania się w czyjąś sytuację potrafi zdziałać cuda. Nie chodzi jednak wyłącznie, by rozumieć i właściwie odczytywać stany emocjonalne drugiej osoby czy przewidywać, jak nasze zachowanie lub słowa zostaną odebrane. W pozyskiwaniu czyjegoś zaufania ważne jest także wyrażanie empatii przez przeprosiny za rzeczy, na które nie mamy wpływu lub nie są przez nas spowodowane, jak np. brzydka pogoda czy spóźniony pociąg. To nic innego jak zwykłe „bardzo mi przykro”, gdy ktoś przeżywa jak wydarzenie lub sytuację. W prostych słowach wyrażasz zarówno troskę, jak i empatię, a także pracujesz na czyjeś zaufanie.

Naśladowanie ruchów

Inni podświadomie bardziej nam ufają, jeżeli w trakcie rozmowy naśladujemy ich ruchy i gesty. Trzeba jednak robić to w sposób subtelny i naturalny, ponieważ groteskowe naśladowanie każdego ruchu będzie wyglądało nieco dziwnie. Po prostu pozwól swojemu ciału w naturalny sposób podążać za drugą osobą, a będziesz zaskoczona tym, o ile bardziej otwarta i ufna się stanie. Takie naśladownictwo jest szczególnie przydatne w przypadku negocjacji. Może też ułatwić kontakt z dzieckiem.

Okazywanie zakłopotania

Wszyscy czasem bywamy zakłopotani lub zażenowani z powodu jakiejś drobnostki. Ukrywanie takich uczuć jest niepotrzebne, ponieważ ludzie bardziej ufają osobom, które są szczere i prawdziwe, a w dodatku… takie jak my. A więc – doświadczają podobnych lęków, zdarza im się pomylić, zaliczają wpadki.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Związek

„Życzę każdej kobiecie takiego faceta”. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
19 lutego 2018

Cześć kochanie,

w moim pierwszym liście do Ciebie, chcę Ci powiedzieć, jak bardzo Cię kocham i jak wiele zawdzięczam.

Nasze początki nie przypominały historii rodem z komedii romantycznej. Nie znam drugiej takiej pary, która przez pierwsze pół roku tak się kłóciła jak my. Jesteśmy zupełnie inni. Na początku bardzo dużo kłótni, przysłowiowe rzucanie talerzami, żeby potem atmosfera mogła być oczyszczona. Teraz już kłócimy się bardzo rzadko. Ale to Twoja zasługa, bo znosisz cierpliwie moje wybuchy złości. Masz nawet do mnie więcej cierpliwości niż własna mama. W trakcie pisania tego listu zdążyłeś już do mnie 5 razy zadzwonić z zapytaniem co kupić na rosół. Robisz tak za każdym razem, a przecież składniki na rosół zawsze są takie same. Mówisz, że wolisz sto razy mnie zapytać niż potem słuchać mojego narzekania, że coś źle kupiłeś. Może dla niektórych to nieistotna sprawa, ale w codziennym życiu jest to duże ułatwienie. Dzięki temu nie ma między nami niepotrzebnych sporów. Zawsze starasz się wszystko zrobić tak, żebym była zadowolona. Myślisz, że tego nie zauważam? Wiem, w życiu codziennym nie pokazuję tego, jestem taką małą zołzą. Ale naprawdę widzę Twoje starania i doceniam.

Chciałabym teraz napisać Ci o najważniejszym, o czym bardzo trudno mi mówić. Bardzo Ci dziękuję, że uratowałeś moje życie, że uratowałeś mnie. Gdyby nie Ty nie byłoby mnie już na tym świecie. Byłam na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego. Nikt mi nie wierzył, że z dnia na  dzień czuję się coraz gorzej. Ani rodzina, ani przyjaciele. Byłam pozostawiona sama sobie. Nagle pojawiłeś się Ty, mój zawsze uśmiechnięty A. Poznaliśmy się w pracy i nawet tam już otoczyłeś mnie opieką, poprawiałeś to co zepsułam. Byłeś moim cieniem. Z czasem przekonałeś mnie, że powinnam się leczyć. Również dzięki Tobie rodzina zaczęła wierzyć, że jednak coś mi dolega. Miesiące chodzenia po lekarzach, czekania w kolejkach. Twoja cierpliwość do mnie była i nadal jest nieoceniona. Ale w końcu dowiedzieliśmy co mi jest, podjęłam leczenie. Rok byłam wyłączona z życia, a Ty dalej byłeś. I nie miałeś żadnych pretensji, że siedzimy w domu i nigdzie nie wychodzimy bo ja nie mam siły. Cały czas byłeś, wyrozumiały i czuły…

Mogłabym napisać jeszcze niezliczoną ilość słów dziękujących Tobie, ale wiem, że czytanie nie jest Twoim ulubionym zajęciem. Jeszcze raz dziękuję Ci z całego serca, że byłeś i jesteś. Życzę każdej kobiecie takiego faceta. W bajkach rycerze przyjeżdżają na białym koniu i ratują królewny. W mojej bajce takim rycerzem jesteś Ty;*

Jeśli jakimś cudem ten list zostanie opublikowany to obiecuję Ci, pokażę Ci go i pozwolę przeczytać.;)

A.

 

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

„Jak nie zobaczę pierścionka, to się pożegnamy”. Dlaczego nie należy sobie w związku stawiać ultimatum

Kiedy on kocha ciebie i… swoją samotność. Czy to się może udać?

7 rzeczy, które powinniście robić po seksie, żeby zachować dobre zdrowie i… mieć udany związek