Go to content

Domowe sposoby na ból głowy – skorzystaj z nich, zanim sięgniesz po leki

Domowe sposoby na ból głowy, które warto znać
Fot. iStock

Domowe sposoby na ból głowy to temat, który wraca jak bumerang. Różnego typu bóle głowy są powszechne, choć mogą mieć różne przyczyny. Nie z każdym bólem trzeba od razu biec do lekarza, a nawet sięgać po leki. Warto znać domowe sposoby na ból głowy, by móc skorzystać z naturalnego orężu do walki z taką sytuacją.

Ból głowy – walcz z nim naturalnymi metodami

Ból głowy może dokuczyć bardzo. Do najczęstszych jego przyczyn zaliczamy stres i napięcia emocjonalne, niedostateczna ilość snu, hałas, czego trudno jest uniknąć. Ponieważ takich sytuacji nie brakuje, ból, pulsowanie, ucisk w głowie, pojawiają się często. Ból zlokalizowany może być różnie – po obu stronach lub z tyłu głowy, karku, w czole, czyż skroni. Może być lekko ćmiący lub też na tyle silny, że nie mamy ochoty wychodzić z łóżka. Taka sytuacja trwa najczęściej trwa kilkadziesiąt minut, ale może dokuczać też dłużej. Wtedy, zamiast sięgać od razu po lek przeciwbólowy, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy, by nie obciążać dodatkowo wątroby. Warunkiem skuteczności naturalnych metod jest jak najszybsze ich zastosowanie. Czekanie, aż ból się rozkręci, zdecydowanie utrudni pozbycie się problemu.

Domowe sposoby na ból głowy, które warto znać

Fot. iStock

Domowe sposoby na ból głowy – prawidłowy oddech

Właściwy, głęboki oddech to remedium na ból głowy wynikający ze stresu i zmęczenia. Ćwiczenia oddechowe dotleniają mózg, rozluźniają spięte mięśnie i koją nerwy. Najlepiej wykonywać je na świeżym powietrzu, jednak można też stanąć przy otwartym oknie. Wystarczy zrobić głęboki wdech, unosząc brzuch, a następnie delikatnie odchylić głowę w kierunku sufitu. Przy wydechu głowę opuszczamy jak najniżej. Ćwiczenie oddechowe należy powtórzyć pięć razy.

Domowe sposoby na ból głowy – masaż i rozciąganie

Kolejne domowe sposoby na ból głowy, które są często praktykowane, to masaż skroni i delikatne rozciąganie karku. Aby wykonać masaż skroni, ugniataj je równocześnie palcem wskazującym i środkowym, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Okrążenia powtarzaj 30 razy, nie odrywając palców od skroni. Innym sposobem jest uciskanie środkowym palcem punktu miedzy brwiami, nad nasadą nosa przez 2 minuty. Powtórz czynność 5 razy. Do masażu można wykorzystać olejki eteryczne, takie jak: mięta pieprzowa, eukaliptus, cytryna.

Domowe sposoby na ból głowy, które warto znać

Fot. iStock

Równie pomocne może się okazać rozciąganie mięśni karku. Aby zacząć, usiądź z wyprostowanym kręgosłupem i powoli przechyl głowę, by delikatnie zbliżyć ucho do ramienia. Ruch wykonaj w obie strony. Po tym powoli obróć głowę w jedną i drugą stronę, opuść głowę w dół i zataczaj nią koła. Rozciąganie wykonaj bez pospiechu i delikatnie.

Domowe sposoby na ból głowy – uzupełnianie płynów

Picie wody

Picie wody bardzo często pozwala uniknąć rozkręcenia się bólu głowy, a nawet pojawianiu się problemu. Jeśli na co dzień pijemy zbyt mało wody, czujemy się bardziej zmęczeni, mamy mniejszą odporność na stres, a do tego mogą pojawiać się bóle mięśni i stawów, zaparcia. Woda ma zbawienny wpływ na ludzi organizm, poza tym wypłukuje toksyny z organizmu, które w nadmiarze powodują ból głowy, brak energii i gorsze samopoczucie. W ciągu dnia trzeba wypijać stopniowo minimum 1,5 litra wody. W przypadku ciąży, intensywnego wysiłku fizycznego czy upałów, tej wody potrzebujemy jeszcze więcej.

Parzenie ziół

Zioła od lat traktowane są jako skuteczne domowe sposoby na ból głowy. Można zbierać je, suszyć lub mrozić  samodzielnie lub kupić odpowiednie zioła w aptece. Szczególnie polecany jest na ból głowy wyciąg z kory wierzby białej, wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe dzięki obecności salicyny, podobnej w działaniu do aspiryny. Pomóc może także napar z mięty, rumianku, imbiru, czy kozłka lekarskiego.

Domowe sposoby na ból głowy, które warto znać

Fot. iStock

Odstawienie kawy

Kawa, szczególnie wypijana w nadmiarze, może powodować bóle głowy. Ograniczenie kawy lub odstawienie jej zupełnie można potraktować jako domowe sposoby na ból głowy. Kawa zmusza nerki do wzmożonej pracy, tym samym wpływając na odwodnienie organizmu, które powoduje bóle głowy. Przy wypijaniu większej ilości kawy pamiętaj o tym, by regularnie  w ciągu dnia popijać niewielkimi łykami wodę mineralną.

Domowe sposoby na ból głowy – ocet jabłkowy

Brzmi dziwnie? Być może, jednak osoby, które stosują tę metodę łagodzenia bólu głowy, chwalą ją sobie. Siłą naturalnego, najlepiej ekologicznego lub domowego octu jabłkowego, jest jego skład. Ocet jabłkowy zwiera minerały takie jak żelazo, potas i wapń. Jeżeli ból głowy wynika z problemów trawiennych, co zdarza się często, wymienione minerały oraz kwasowość octu mogą pomóc w tej sytuacji. Ocet nie działa bezpośrednio przeciwbólowo, ale może koić inne dolegliwości, wywołujące ból głowy.

Tonik z octem jabłkowym na ból głowy – przepis

W podstawowym przepisie wystarczy zmieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego na 350 ml wody, i tę miksturę wypić. Natomiast zastąpienie połowy wody sokiem jabłkowym  i osłodzenie miodem poprawi smak napoju.

  • 250 ml wody
  • 250 ml soku jabłkowego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)

Składniki wymieszaj w dużej szklance.

Warto pamiętać, ze ocet jabłkowy nie jest polecany osobom cierpiącym na przewlekłe choroby układu pokarmowego – szczególnie na problemy z żołądkiem i wątrobą.

Domowe sposoby na ból głowy – jedzenie

Wiele osób w takich sytuacjach sięga po kawałek czekolady. O ile czekolada poprawia humor, może powodować lub nasilać bóle głowy, więc nie jest to najlepszy wybór. Natomiast stawiając na domowe sposoby na ból głowy, warto sięgnąć po czereśnie i wiśnie. Czereśnie to prawdziwa bomba witaminowa. Znajdziemy w nich witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P i odżywcze składniki mineralne: jod, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk, selen, pektyny oraz flawonoidy działające przeciwzapalnie. Zjedzenie już 20 czereśni wykazuje działanie łagodzące ból głowy. Pomogą tu także wiśnie, które poza dostarczeniem do organizmu witamin i minerałów, poprawiają konwersję tlenku azotu we krwi i rozluźniają naczynia krwionośne, co poprawia przepływ krwi i odżywienie mózgu. Wiśnie zawierają kwercetynę oraz antocyjaniny, które mają działanie przeciwzapalne.

Domowe sposoby na ból głowy, które warto znać

Fot. iStock

Domowe sposoby na ból głowy – okłady 

Zimny kompres położony na czoło i kark często przynosi szybką ulgę. Wiele osób chwali sobie także stosowanie ciepłych okładów na bolące miejsce. Dzieje się tak, ponieważ ciepło rozluźnia tkanki, przez co zmniejsza ucisk na naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie i łagodząc ból. Warto wypróbować oba domowe sposoby na ból głowy decydując, co indywidualnie podziała lepiej.

Domowe sposoby na ból głowy – odpoczynek 

To bardzo prosta rzecz, która skutecznie łagodzi dolegliwości, choć nie zawsze można  niej skorzystać. Idealnie byłoby położyć się w cichym, zacienionym pokoju. Można uciąć sobie krótką drzemkę, ale nie należy jej przeciągać, ponieważ takie wybicie z rytmu może pogłębić ból i spowodować złe samopoczucie. Jeśli nie ma możliwości „schowania się” przed bodźcami,  warto na dłuższą chwilę przymknąć powieki i oddychać głęboko.

Domowe sposoby na ból łowy – kąpiel

Tym razem zamiast stawiać na szybki prysznic, wybierzmy relaksującą kąpiel w wannie. Do ciepłej wody należy dodać olejki eteryczne – pobudzają one receptory zapachowe w mózgu, który zaczyna wytwarzać przeciwbólowe endorfiny. Ciepła, spokojna kąpiel rozluźni także spięte ciało.

Fot. iStock

Ból głowy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Mimo że domowe sposoby na ból głowy bywają bardzo skuteczne, nie zawsze należy się przy nich upierać. W przypadku gdy ból przybiera na sile, często konieczne jest sięgnięcie po apteczne leki przeciwbólowe. Jednak gdy sytuacja się przeciąga, a bólowi głowy towarzyszą inne, niepokojące objawy (sztywność karku; niedowład rąk, nóg; problemy z mową; zaburzenia świadomości lub równowagi; wysoka gorączka lub ból oka), należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.


źródło: www.medicalnewstoday.com