Zdrowie

Ćwiczenia, które wybawią cię od bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wzmocnij mięśnie i zapobiegnij problemom

Redakcja
Redakcja
22 września 2017
Następny

Kręgosłup to swoiste rusztowanie, które umożliwia nie tylko utrzymanie postawy ciała, ale przede wszystkim ruch. Mimo że jego kondycja jest bardzo ważna, rzadko dbamy o to na co dzień. W dodatku popełniamy nieświadomie błędy, które kosztują nas pojawienie się bólu, a w poważniejszych przypadkach zwyrodnienia i ograniczenia sprawności. 

Najczęściej grzeszymy otyłością, garbieniem się, wielogodzinnym przesiadywaniem na niewyprofilowanych krzesłach, fotelach i spaniem na nieodpowiednich, zbyt miękkich materacach, chodzeniem na wysokich obcasach. Do tego bezruch związany z pracą lub brak aktywności fizycznej, zła technika noszenia toreb z zakupami i niewłaściwe podnoszenie ciężkich rzeczy, destruktywnie wpływa na kręgosłup. A gdy jeszcze przyjrzymy się, ile godzin spędzamy pochyleni nad telefonem czy komputerem, lista przewinień każdego dnia, staje się zatrważająco imponująca.

Poza zmianą nawyków doskonale na stan kręgosłupa wpływają ćwiczenia, które nie tylko łagodzą bóle, ale przede wszystkim zapobiegają ich pojawieniu się w przyszłości. Warto zadbać by ćwiczenia zostały wykonane starannie i dokładnie, ponieważ pośpiech może zaszkodzić. Gdy kręgosłup lędźwiowy boli dłuższy czas, a ból jest tępy, warto wybrać się na konsultację lekarską, aby wykonać niezbędne badania. Niewłaściwe ćwiczenia na kręgosłup mogą pogłębić jego zwyrodnienie, dla własnego bezpieczeństwa należy poprosić o pomoc rehabilitanta.

Poznajcie opisane na kolejnych stronach 3 typy ćwiczeń, za które kręgosłup wam się odwdzięczy:

  1. Ćwiczenia mobilizujące
  2. Ćwiczenia wzmacniające
  3. Ćwiczenia rozciągające

źródło: wformie24.poradnikzdrowie.pl

 

Zdrowie

Serena Williams pisze wzruszający list do mamy. My, kobiety, jesteśmy wszystkie tak bardzo podobne

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 września 2017
Fot. Screen/YouTube/CelebrityStatus
 

Kiedy Serena Williams pisze list do mamy, wiadomo, że będzie wzruszająco i szczerze. Tenisistka, która niedawno urodziła dziecko, w kilku słowach wyraża wdzięczność za wszystko, co otrzymała w dzieciństwie, ale pisze również o swoich obawach dotyczących macierzyństwa. Czy będzie miała w sobie wystarczająco dużo siły, by ochronić swoją córeczkę, kiedy nadejdzie na to pora? Przeczytajcie koniecznie.

„Droga Mamo,

Jesteś jedną z najsilniejszych kobiet, które znam. Patrzyłam na moją córkę (OMG, tak, mam córkę 😳), ona ma moje ramiona i nogi! Moje, dokładnie tak samo silne, muskularne, potężne ramiona i ciało. Nie wiem, jak bym reagowała, gdyby musiała przechodzić przez wszystko to, przez co ja przechodzę od 15 roku życia, do dziś.

Byłam nazywana „mężczyzną”, z powodu mojego wyglądu. Mówiono, że biorę narkotyki (nie, zawsze miałam w sobie na tyle dużo uczciwości, aby nigdy nie zachowywać się nieuczciwie, tylko po to, by zyskać przewagę). Mówiono, że nie należę do świata kobiecego sportu, że należę do świata mężczyzn – bo wyglądam na silniejszą od wielu innych kobiet. (Nie, ja po prostu ciężko pracuję,  urodziłam się z takim atletycznym ciałem i jestem z tego dumna).

Ale mamo, naprawdę nie wiem jak to możliwe, że nie rozerwałaś na strzępy każdego reportera, spikera i zupełnie szczerze mówiąc, każdego hejtera, który nie był w stanie zrozumieć siły czarnej kobiety.

Jestem dumna, że ​​udało nam się pokazać im, jakie naprawdę jesteśmy. Nie wszystkie wyglądamy tak samo. Bywamy okrągłe, silne, muskularne, wysokie, niskie, ale jedno jest w nas wspólne: duma z tego, że jesteśmy kobietami!

Mamo, masz prawdziwą klasę, chciałabym kiedyś być taka jak ty. Wiem, że jeśli chodzi o mnie, Bóg nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Przede mną długa droga, ale już teraz – dziękuję.

Dziękuję za to, że byłaś dla mnie wzorem, kiedy musiałam zmagać się ze wszystkimi trudami, które teraz uważam za wyzwania. Lubię je. Mam nadzieję, że będę potrafiła nauczyć moje dziecko być tak samo silną, jak ty.

Obiecaj mi, mamo, że będziesz nadal mi pomagać. Nie jestem pewna, czy jestem już tak samo mocna jak ty. Mam nadzieję, że kiedyś to wszystko osiągnę. Bardzo cię kocham.

Twoja najmłodsza z pięciu,

Serena”.


Na podstawie: reddit.com

 


Zdrowie

10 życiowych rad, które udzielamy innym kobietom, a same ich nie stosujemy

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
22 września 2017
Fot. iStock/elenaleonova

My, kobiety, uwielbiamy gadać. A jeszcze bardziej kochamy doradzać innym kobietom. W mgnieniu oka potrafimy wejść w rolę eksperta od dzieci, odżywiania i problemów w małżeństwie. Poradami sypiemy na lewo i prawo, bo doskonale wiemy, jak należy żyć. Problem w tym, że mimo wszystkich tych zdobytych latami mądrości życiowych, same bardzo rzadko z nich korzystamy. Oto lista najpopularniejszych tekstów, które mówimy naszych koleżankom i przyjaciółkom. Choć z reguły nie przynoszą one żadnych efektów, na pewno płyną z głębi serca…

1. Nie możesz się zapuścić. Po przyjściu do domu nie wskakuj w dres

O tak, to złota zasada, którą każda kobieta usłyszy w swoim życiu przynajmniej raz. Oczywiście z ust innej kobiety, która po powrocie może i nie przebiera się w wyciągnięty dres, ale też nie chodzi w koronach czy butach na obcasie. Wszystkie wiemy, że trzeba o siebie dbać, ale czy dom nie jest miejscem, w którym możemy czuć się swobodnie? Kompromis między starym t-shirtem, a małą czarną na pewno się znajdzie. Ciekawe tylko, czy te wszystkie kobiety, które rzucają tę radę, faktycznie się do niej stosują.

2. Po czymś takim, to ja już bym się do niego nie odezwała

Bardzo łatwo przychodzi nam ocena cudzych partnerów. Bez trudu potrafimy stwierdzić, czy ten związek ma jakieś szanse, czy też nie. Szkoda tylko, że po spotkaniu wracamy do swoich domów i nie potrafimy wyłapać sygnałów, które świadczą o tym, że w naszej relacji też dzieje się źle.

3. Powiedz otwarcie, że nie lubisz jego matki

No jasne, przecież to takie proste. I jakie to ma znaczenie, że chodzi o matkę twojego faceta, czyli jedną z najważniejszych osób w jego życiu? A może pójdźmy jeszcze dalej? Powiedz mu, że albo ona, albo ty. Niech wybiera. W teorii jest to bardzo proste. Praktyka sprowadza się do tego, że z pokornie pochyloną głową i tak idziesz na obiad imieninowy do jego mamusi.

4. Pieniądze nie są najważniejsze

Oczywiście, że nie są i wszystkie doskonale o tym wiemy. Mimo wszystko trudno jednak bez nich przeżyć. To, że martwimy się brakiem środków finansowych, wcale nie oznacza, że nie cieszymy się z dobrych wyników w nauce naszych dzieci, z komplementów, jakie prawią nam nasi mężowie czy z dobrego zdrowia, które nam dopisuje.

5. Powinnaś pokochać swoje ciało i zaakceptować kompleksy

Wszyscy wciąż o tym mówią, więc i my ochoczo to powtarzamy. I nic dziwnego, to szczera prawda i jedna z najlepszych rad, jakie możemy dać innej kobiecie. Problem w tym, że niewiele z nas faktycznie bierze sobie te słowa do serca. Łatwo powiedzieć „pokochaj swoje ciało”, ale trudniej to zrobić.

6. Weź odpocznij, poleż sobie w wannie, poczytaj książkę i napij się wina

A przede wszystkim – nie przejmuj się aż tak. Wszystkie dobrze wiemy o tym, że powinnyśmy bardziej dbać o siebie, jednak wciąż swoje potrzeby stawiamy na ostatnim miejscu. Najważniejsze są dzieci, partner, praca.

7. Może po prostu powiedz mu wprost, zamiast czekać aż się domyśli

We wszystkich poradnikach na temat relacji w związku jest napisane, by jasno komunikować się z mężczyzną. Dlatego też kobiety chętnie udzielają takich porad innym kobietom. Mimo to wszystkie lubimy rzucać aluzje, choć z reguły kończą się one naszą niepotrzebną frustracją i pretensjami. Coż, może kiedyś w końcu faceci zaczną czytać nam w myślach…

8. Przestań wierzyć w romantyczną miłość z bajek. Dorosłe życie tak nie wygląda

Ale w sumie to dlaczego nie może tak wyglądać? Charles Bukowski pisał, że życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalasz mu być. Chętnie tłumaczymy innym kobietom, że związek i małżeństwo to ciężki kawałek chleba. Często jednak takie przekonanie wynika z naszych osobistych niepowodzeń i rozczarowań. W rzeczywistości każda z nas skrycie marzy o takiej właśnie miłości.

9. Jedźcie na jakiś romantyczny weekend we dwoje

A co zrobić z dziećmi? Skąd wziąć na to pieniądze? Jasne, oczywiście, że powinniśmy dbać o nasze relacje w związku i spędzać czas we dwoje. Szkoda tylko, że większość par może sobie pozwolić wyłącznie na wypad do kina czy romantyczną kolację w kuchni, gdy dzieci pójdą już spać. Tak czy siak, najczęściej mówimy o tym „wyjeździe we dwoje”. Ale czy faktycznie to jest kluczem do szczęścia?

10. Jakbyś odstawiła słodycze i wino, a zaczęła ćwiczyć, to na pewno byś schudła

No i jeszcze przestań jeść po 18:00. Nasze kobiece mózgi przepełnione są wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, odchudzania, błędów żywieniowych i skutecznych zestawów treningowych. A jakże! Wiemy, co doradzić koleżance, która zmaga się ze zbędnymi kilogramami. Szkoda, że nie jesteśmy równie konsekwentne, gdy chodzi o naszą, codzienną dietę…


Zobacz także

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gorączce

Problem nadmiernej potliwości. 6 rzeczy, które zagwarantują suche ciało latem

Nikt nie zadba o ciebie tak, jak ty sama. Sprawdź jakie sygnały wysyła ci twoje ciało