Go to content

Papryka jalapeno – ostry smak w parze ze zdrowiem. Dlaczego warto sięgać po pikantne papryczki?

Papryka jalapeno - marynowana, właściwości, przepis, przeciwwskazania
Fot. iStock

Papryka jalapeno to jedna z rodzajów papryk chili, znana ze swojego ostrego smaku. Doskonale komponuje się z ostrymi sosami i potrawami rodem z Meksyku, które cieszą się popularnością na całym świecie. Niestety ich pikantny smak często zniechęca do sięgania po nią częściej. Tymczasem warto korzystać z bogactwa, jakie kryją w sobie te papryczki.

Jalapeno, podobnie jak inne rodzaje papryki chili, do Europy zawędrowało za sprawą podróży Krzysztofa Kolumba. Pochodzą one z Ameryki Północnej, ale na stałe zagościły na także na europejskich stołach i trudno sobie bez nich wyobrazić pikantną kuchnię.

Papryka jalapeno - marynowana, właściwości, przepis, przeciwwskazania

Fot. iStock/papryka jalapeno

Papryka jalapeno — co kryje w środku?

Papryka jalapeno, tak zwany pieprz chilijski, jest papryką o dość smukłym kształcie, długą — może nawet osiągać 9 cm długości. Przybiera  kolory od zielonego po czerwony. Papryczka charakteryzuje się pikantnym smakiem, ostrzejszym w przypadku surowego jalapeno, i nieco łagodniejszym, jeśli jest ugotowana. Najbardziej ostre są wewnętrzne białe błonki oraz pestki, które należy usunąć, by załagodzić jej smak. Można także podczas krojenia papryki zostawić pestki, ale wtedy trzeba wziąć pod uwagę, że będzie ona znacznie bardziej ostra i nie każdemu może przypaść do gustu.

Papryka jalapeno - marynowana, właściwości, przepis, przeciwwskazania

Fot. iStock/ papryka jalapeno

Papryka jalapeno dostarcza ogrom witaminy C. Obliczono, że pokrywa aż 240% dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Jest zasobna również w witaminy z grupy B (B1, B2, B3,B6), witaminy A oraz witaminę K. Tak jak w przypadku innych ostrych papryk, za pikantny smak jalapeno odpowiada kapsaicyna, która wykazuje szerokie działanie antybakteryjne oraz zwalczające wolne rodniki. Ta odmiana papryki dostarcza również minerały takie jak: magnez, fosfor, potas, mangan, sód oraz żelazo.

Fot. iStock

Właściwości papryki jalapeno

Jalapeno, podobnie jak inne ostre papryki, wykazuje kilka cennych dla zdrowia właściwości. Za sprawą kapsaicyny przyspiesza metabolizm, a także hamuje apetyt, dzięki czemu na raz jadamy mniej. Wpływa ona także na spowolnienie rozwoju szkodliwych bakterii w naszym układzie pokarmowym, w tym E. coli oraz Helicobacter pylori,  bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wrzodów żołądka.

Papryka jalapeno wspiera także zdrowie narządu wzroku, obniżając ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, dzięki zawartości witaminy A, oraz karetonoidów — zeaksantyny i luteiny. Wspiera również pracę serca, obniżając poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Co ciekawe, papryka jalapeno może być także pomocna w przypadku napadów migreny. Kapsaicyna, której nie brakuje w ostrej papryce, hamuje wydzielanie białek uwalnianych z zakończeń nerwowych, które powodują migreny. Najlepszy efekt może przynieść dodawanie do potraw papryczki, w przypadku łagodnych i umiarkowanych migren.

Papryka jalapeno - marynowana, właściwości, przepis, przeciwwskazania

Fot. iStock/papryka jalapeno

Papryka jalapeno — przeciwwskazania

Papryka jalapeno, mimo wielu zalet, nie jest jednak warzywem, które powinno trafić na talerz każdego. Warto pamiętać, że ostra papryczka może podrażnić układ pokarmowy, powodując ból żołądka. Powinny uważać na nią również osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ jalapeno wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Nawet osoby zdrowe, które nie narzekają na żadne dolegliwości, powinny spożywać ją w rozsądnych ilościach.

Papryka jalapeno marynowana 

Papryka jalapeno marynowana, dzięki swojej pikanterii, znakomicie pasuje do różnego typu dań przygotowanych na ostro. Decydując się na wybór jalapeno można sięgać nie tylko po świeże papryki, ale także kupić suszone, w postaci zmielonej lub płatków i używać jako ostrej przyprawy do  różnych dań. Świeże papryczki można dodawać bezpośrednio do potraw, piec lub wędzić, a także marynować, aby otrzymać ostre w smaku przekąski.

Papryka jalapeno - marynowana, właściwości, przepis, przeciwwskazania

Fot. iStock/jalapeno marynowane

Papryka jalapeno marynowana — składniki:

  • 600 g papryczek jalapeno

Zalewa:

  • 750 ml wody
  • 100 ml octu spirytusowego 10%
  • 2 łyżki soli morskiej gruboziarnistej
  • 2 łyżki cukru

Przygotowanie:

  1. Papryki umyj, odkrój szypułki i usuń łyżeczką nasionka, pokrój na plastry o grubości ok. 5 mm. Możesz do tego założyć lateksowe rękawiczki i pamiętaj, by nie dotykać rękoma twarzy w tym czasie.
  2. Papryczki ułóż w małych słoiczkach (po dżemie).
  3. Przygotuj zalewę z podanych składników — zagotuj wodę z solą i cukrem. Gdy zacznie wrzeć, dolej octu. Zostaw do lekkiego przestygnięcia. Gdy zalewa będzie ciepła, ale już nie gorąca, zalej nią papryczki, słoiki szczelnie zakręć i pasteryzuj przez ok. 5 min od chwili zagotowania się wody.
  4. Po tym czasie słoiki wyjmij z wody i do góry dnem postaw je na ściereczce, do czasu aż ostygną.

źródło:  www.ekologia.pl,www.jakugotujesz.pl