Go to content

Jabłko pomoże schudnąć, zadba o wzrok, ochroni przed nowotworami. A to nie jedyne jego zalety

Jabłko - witaminy, kcal. Przepis na jabłko pieczone
Fot. iStock/jabłko

Jabłko to owoc, który cieszy się wielką i niesłabnącą popularnością. Ma tak wiele odmian i smaków, że każdy znajdzie wśród jabłek swoje ulubione. W dodatku jest łaskawe dla figury i zdrowe, więc powinno widnieć w codziennej diecie każdego z nas. Jest takie powiedzenie: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie. Warto je zapamiętać!

Jabłka towarzyszą nam od zawsze. Tak bardzo wrosły w krajobraz Polski, że aż trudno sobie go wyobrazić bez owocujących jabłoni. A rosną one w sadach, ogrodach i dziko, wydając co roku zatrzęsienie owoców. Nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać z ich dobrodziejstwa, dla zdrowia i urody.

Jabłko - witaminy, kcal. Przepis na jabłko pieczone

Fot. iStock

Jabłko – witaminy, kcal

Jabłka są lekkostrawne, orzeźwiające i odżywcze. Zawierają w swoim miąższu, ale i skórce, moc witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia. Jabłko zawiera witaminy takie jak: A, C, K oraz B1, B2, B3, B5, B6, B9 (kwas foliowy). Poza tym zawiera makro- i mikroelementy, do których zaliczamy: wapń, żelazo, cynk, fosfor,  potas,  magnez, mangan oraz niewielką ilość sodu, miedzi i fluoru. To nie wszystko, co kryją w sobie jabłka. Obecne w nich związki polifenolowe, katechiny, flawonole, kwas galusowy oraz kwas chlorogenowy również chronią zdrowie. W skórce ukrywa się luteina oraz zeaksantyna, dlatego nie warto obierać jabłek – wystarczy porządne umycie. Jabłko składa się przede wszystkim z wody, dzięki czemu znakomicie orzeźwia. Obecność tuż pod skórką błonnika i pektyn sprawia, że jabłka to zdrowa przekąska tłumiąca głód i przyspieszająca trawienie. Na sam koniec należy wymienić jeszcze jedną zaletę – wartość energetyczna 100 g tych owoców wynosi 50 kcal, więc jabłko jest doskonale podczas diety.

Jabłko – właściwości dla zdrowia

Jabłko chroni serce

Potas obniża ciśnienie tętnicze, antyoksydanty chronią przed uszkodzeniami układ sercowo-naczyniowy. Kwercetyna obecna w jabłkach hamuje sklejanie płytek krwi, co zapobiega zakrzepom, blokuje tworzenie się blaszki miażdżycowej, oraz reguluje ciśnienie krwi. Jabłka powodują także niższe stężenie złego cholesterolu we krwi.

Jabłko - witaminy, kcal. Przepis na jabłko pieczone

Fot. iStock

Reguluje poziom cukru we krwi

Regularne zjadanie jednego jabłka w ciągu dnia zmniejsza  ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jabłka spożywane wraz ze skórą chronią najlepiej, gdyż  zawierają one więcej błonnika pokarmowego. Błonnik reguluje poziom cukru we krwi, zmniejszając jego wchłanianie z pożywienia. Warto przy tym wspomnieć, że jabłko jest łaskawe dla cukrzyków, ponieważ ma niski indeks glikemiczny <50, więc nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Jabłko wykazuje właściwości prebiotyczne

Jabłka pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit dzięki obecności rozpuszczalnej frakcji błonnika. Pomaga on w namnażaniu dobrych bakterii probiotycznych, które odpowiadają mi.in. za odporność organizmu.

Jabłko działa przeciwnowotworowo

Antyutleniacze, których w jabłku nie brakuje, przeciwdziałają powstawaniu zmian w DNA, mogących wpływać na rozwój nowotworu. Triterpenoidy, oligosacharydy i kwercetyna są związkami obecnymi w jabłku, które szczególnie weprzeć mogą profilaktykę raka jelita grubego, wątroby, sutka, jajnika i płuc.

Jabłko dla zdrowych oczu

Flawanoidy, jak i fitoskładniki obecne w jabłkach hamują szkodliwy wpływ wolnych rodników na narząd wzroku. Szczególne znaczenie ma luteina i zeaksantyna, chroniąc przed uszkodzeniem plamkę żółtą. Tłumią one szkodliwe dla wzroku promieniowanie światła niebieskiego, uważanego za bardzo destrukcyjne widzialne światło.

Fot. iStock

Jabłko dla urody i szczupłej sylwetki

Jabłko zawiera pektyny, które stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika, niezbędnego dla dobrego trawienia i szczupłej sylwetki. Pektyny szybko wypełniają żołądek i powodują długie uczucie sytości, i zmniejszają chęć na podjadanie między posiłkami. Pektyny zawarte w owocach po przejściu przez żołądek tworzą żelową masę o dużych zdolnościach pochłaniających. Ponadto pektyny wiążą toksyny i metale ciężkie, wspierając ich usuwanie z jelit. Jabłka idealnie nadają się na zdrową przekąskę podczas diety odchudzającej.

Jabłka nie tylko dbają o szczupłą sylwetkę, ale także przyczyniają się do poprawy stanu skóry. Obecne w owocach antyutleniacze (witamina C, E oraz silnie działające procyjanidyny) chronią komórki skóry przed uszkodzeniami i tym samym przed przedwczesnym starzeniem. Warta uwagi jest witamina C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu odpowiadającego za młody wygląd i jędrność skóry. Najlepiej spożywać jabłka ze skórką, która także kryje w sobie wiele dobrego. W ten sposób podziała najlepiej dla zdrowia i urody. Można również wyciskać z jabłek sok lub wykorzystać je jako składnik owocowej sałatki, czy zjeść w formie pieczonej.

Jabłko pieczone – przepis

Przepis na jabłko pieczone to klasyka, którą w różnych odsłonach każdy z nas zna z czasów dzieciństwa. Słodki pachnący owoc z dodatkami, doskonale smakuje po upieczeniu. Ta wersja, z czerwonym winem, przypadnie do gustu starszym miłośnikom pieczonych jabłek.

Jabłko - witaminy, kcal. Przepis na jabłko pieczone

Fot. iStock/jabłko pieczone

Jabłko pieczone – przepis 

  • jabłka – najlepiej twarde i kwaskowate odmiany
  • miód
  • cynamon
  • rodzynki
  • czerwone wino

Jabłko pieczone – wykonanie:

  1. Z jabłek wydrąż przy pomocy drylownicy lub noża gniazda nasienne – uciętej góry z ogonkiem nie wyrzucaj!
  2. Wymieszaj drobno pokrojone rodzynki z miodem i odrobiną czerwonego wina.
  3. Słodki farsz nałóż do środka jabłka, posyp niewielką ilością cynamonu i nakryj górkę odłożonymi fragmentami jabłka z ogonkiem.
  4. Nagrzej piekarnik do 170°C, przy pomocy grzania „góra-dół”, jabłka ułóż na blaszce lub w naczyniu  żaroodpornym.
  5. Piecz jabłka w zależności od ich wielkości od 25 minut, nawet do 40 minut, aż zmiękną. Pieczone jabłka świetnie smakują na gorąco, podane z lodami waniliowymi.

źródło:  www.mp.pl , zdrowie.gazeta.pl,garneczki.pl