Go to content

Fasolka szparagowa – jak ją gotować, by była smaczna i chrupiąca? Przepisy na przetwory z fasolką szparagową

Fasolka szparagowa - wartości odżywcze, gotowanie, przepisy na przetwory na zimę,
Fot. iStock

Fasolka szparagowa to roślina strączkowa, której smakiem można do woli nacieszyć się latem. Fantastycznie komponuje się z mięsami, ale smakuje doskonale podana z bułką tartą na maśle. Warto jeść ją nie tylko ze względu na smak, ale także z powodu jej wartości odżywczych.

Fasolka szparagowa jest często serwowana na polskich stołach. Trafiła do Europy z Ameryki w XVI wieku, gdzie szczególną popularność zdobyła z Francji. Stamtąd trafiła na stoły innych państw na całym świecie. Fasolka szparagowa i szparagi mają niewiele wspólnych cech, ponieważ są roślinami należącymi do innych rodzin. Nazwa  została nadana fasolce ze względu smak kojarzący się ze szparagami.

Fot. iStock

Fasolka szparagowa zielona, jak i żółta, mają charakterystyczny, raczej delikatny smak. Obie po krótkim obgotowaniu nadają się do spożycia. Uprawia się także odmianę fioletową, która po ugotowaniu staje się zielona — traktuje się ją tak samo jak fasolkę żółtą i zieloną. Najczęściej sięgamy po nią jako gotowane w wodzie, podane z bułką tartą smażona na maśle, do młodych ziemniaków. Taką fasolkę można dodać do sałatek, mięs, leczo, pyszną, lekką zupę lub zrobić z niej smaczne przetwory na zimę.

Fot. iStock

Fasolka szparagowa — wartości dla zdrowia, kcal

Ugotowana fasolka szparagowa w 100 g zawiera 30 kcal, więc jest ona niskokaloryczna. Surowa ma niski indeks glikemiczny (IG) – 15, jednak im mocniej jest rozgotowana, tym bardziej wzrasta jej IG. Z tego powodu, oraz by nie tracić cennych witamin, należy ją gotować al`dente.

Mimo że aż w 90% składa się z wody, nie brakuje w niej białka roślinnego oraz witamin z grupy B, witaminy C i E. Fasolka szparagowa dostarcza również minerały takie jak: wapń, potas, magnez, fosfor, a także żelazo. Nie brakuje tu błonnika, który dobrze wpływa na układ pokarmowy. Fasolki zielona i żółta nieco różnią się od siebie — w zielonej jest więcej witaminy A i kwasu foliowego, natomiast żółta zawiera więcej potasu i fosforu.

Fasolka wspiera układa pracę układu nerwowego, chroni serce obniżając poziom złego cholesterolu, dobrze wpływa na krzepliwość krwi. Działa także moczopędnie, dzięki czemu organizm skuteczniej zmniejsza obrzęki, pozbywa się toksyn i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Fasolka szparagowa zawiera fitoestrogeny, czyli naturalne roślinne estrogeny podobne do żeńskich hormonów, które  łagodzą zespół napięcia miesiączkowego, a także dolegliwości wynikające z menopauzy.

Trzeba jednak pamiętać, że fasola może powodować wzdęcia, więc osoby z wrażliwym układem pokarmowym nie powinny po nią sięgać zbyt często.

Fasolka szparagowa — przepis, gotowanie

Często pojawia się pytanie, jaki przepis sprawi, że fasolka szparagowa wyjdzie idealna. Aby taka była, gotowanie nie może być zbyt długie.

Fasolka szparagowa - wartości odżywcze, gotowanie, przepisy na przetwory na zimę,

Fot. iStock

Fasolka szparagowa — przepis

Składniki:

  • 500 g fasolki
  • 2 litry wody
  • łyżka cukru
  • łyżeczka soli

Na zasmażkę

  • kilka łyżek bułki tartej
  • kilka łyżeczek masła

Przygotowanie:

  1. Fasolkę umyj, pozbaw końcówek i bocznych, twardych włókien — łyka.
  2. Przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Dodaj łyżeczkę soli i cukru. Doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem do miękkości ok. 1o minut, co zależy od tego, jak młoda jest fasolka. Szybciej gotuje się fasola żółta, zielona natomiast potrzebuje kilku minut więcej.
  3. Ugotowaną fasolkę odcedź na durszlaku i przelej zimną wodą.
  4. Na patelni rozpuść masło. Dodaj bułkę tartą i smaż do chwili, aż bułka lekko się przyrumieni. Możesz wrzucić odsączoną fasolę na patelnię z bułką i masłem, lub też polać ją zasmażką na talerzu.
  5. Podawaj od razu.

Fasolkę można też gotować ok. 7-10 minut na parze. Im krótsze gotowanie, tym więcej chrupkości, koloru, oraz smaku fasolki zostanie zachowane.

Fasolka szparagowa - wartości odżywcze, gotowanie, przepisy na przetwory na zimę,

Fot. iStock

Fasolka szparagowa — przepisy na zimę

Fasolka szparagowa sprawdzi się także zapakowana do słoików na zimę. Przygotowanie weków nie wymaga wielkiej energii, za to zimą przywoła wspomnienia ciepłych, letnich dni. Jednak by fasolka szparagowa przetrwała bez szwanku, musi zostać dobrze zapasteryzowana, ponieważ ma tendencję do łatwego psucia.

Fasolka szparagowa - wartości odżywcze, gotowanie, przepisy na przetwory na zimę,

Fot. iStock

Fasolka szparagowa konserwowa — przepis

Składniki: 

  • żółta fasolka szparagowa
  • 1 litr gorącej wody
  • 1,5 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczka cukru

Przygotowanie: 

Fasolkę szparagową umyj, usuń włókna i odetnij końcówki. Wrzuć do wrzącej wody na 5 minut, odcedź i przelej zimną wodą. Poukładaj fasolkę ciasno w słoikach i zalej przegotowaną, gorącą wodą z cukrem i solą. Jeśli fasolki jest dużo, należy zwiększyć ilość zalewy. Wytrzyj szyjkę słoika i wieczko, zakręć. Pasteryzuj przez 3 dni do 30 minut. Za każdym razem odwróć słoik do góry dnem.

Sałatka szparagowa — sałatka na zimę

Fasolka szparagowa - wartości odżywcze, gotowanie, przepisy na przetwory na zimę,

Fot.. iStock/fasolka szparagowa

Składniki: 

  • 2 kg żółtej fasolki szparagowej
  • 1/2 kg marchewki
  • 40 dag cebuli
  • 2 duże papryki czerwone
  • 2 słoiczki koncentratu pomidorowego
  • 6 łyżek cukru
  • 2 szklanki oleju
  • 3 łyżki soli
  • 3 liście laurowe
  • 2 łyżki octu 10%
  • 1 płaska łyżeczka pieprzu

Przygotowanie:

  1. Fasolkę umyj, odetnij końcówki i pokrój na mniejsze kawałki. Gotuj około 15 minut w wodzie z łyżką soli i szczyptą cukru. Odcedź.
  2. Marchewkę obierz, umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebule obierz, pokrój w cieniutkie półtalarki. Paprykę umyj i pokrój w małe paseczki.
  3. Marchewkę i cebulę z liśćmi laurowymi, pieprzem, pozostałą solą i cukrem duś ok. 15 minut na rozgrzanym oleju. Dodaj koncentraty pomidorowe i ocet. Dokładnie wymieszaj zalewę w dużym garnku wraz z fasolką. Duś razem ok. 7 minut. Pod koniec dodaj paprykę.
  4. Gorącą sałatkę przełóż do wyparzonych słoików, wysusz szyjkę słoika, wieczko i dokładnie zakręć. Pasteryzuj  przynajmniej 20 minut.

źródło:  bonavita.pl, stronazdrowia.pl,www.przyslijprzepis.pl