Go to content

Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata

Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata
Fot. iStock / CreVis2

Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowania nowotworem. Niestety zajmuje on wysoka pozycję, jeśli chodzi o umieralność. Rak jelita grubego jest trudny do zdiagnozowania w jego wczesnym stadium. Wynika to z faktu, że objawy raka jelita grubego są bardzo subtelne i łatwe do przeoczenia.

Najczęściej bagatelizowane objawy raka jelita grubego to:

Skurcze

Skurcze brzucha są jednym z najczęściej pomijanych objawów raka jelita grubego, głównie dlatego, że są objawem wielu innych, nienowotworowych stanów, na przykład stresu, niestrawności. Nie oznacza to, że powinnaś się denerwować za każdym razem, kiedy masz skurcze. Jeśli jednak są one intensywne i długotrwałe, wydają się nie ustępować i łączą się z innymi objawami raka jelita grubego, nie powinno się ich lekceważyć.

Zmęczenie

Jest to kolejny objaw, który powszechnie odrzucamy jako coś mniej poważnego niż może być w rzeczywistości. Wiele osób odczuwa zmęczenie nawet bez choroby, ponieważ notorycznie cierpimy na deficyt snu. Jeśli jednak odczuwasz ciągłe zmęczenie, pomimo odpowiedniej ilości snu i zbilansowanej diety, a zmęczenie wiąże się z innymi objawami raka jelita, lepiej dla świętego spokoju udać się do lekarza. Komórki nowotworowe mogą powodować zmęczenie, ponieważ zużywają energię organizmu. Rak jelita grubego dodatkowo może być przyczyną utraty krwi.

Nagła utrata wagi

Natychmiastowe i dramatyczne zmniejszenie masy ciała może być spowodowane różnymi rodzajami nowotworów, jednym z nich jest rak jelita grubego. Niewyjaśniona utrata masy ciała to około 5% w ciągu sześciu miesięcy. Chudniemy, bo komórki nowotworowe zużywają dużo energii naszego organizmu, a układ odpornościowy ciężko pracuje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wszystkie te wydatki na energię powodują dużą utratę wagi.

W przypadku raka jelita grubego możliwe jest również zablokowanie przez guz okrężnicy, o może wpłynąć na ruch jelit i spowodować poważną utratę wagi.

Nieregularne ruchy jelit

Raczej nie zwracamy wystarczającej uwagi na ruchy jelita. Czas, konsekwencja i specyfika tych ruchów mogą wskazywać na różne problemy ze zdrowiem, w tym na obecność raka jelita grubego.

Polipy jelita grubego, małe pęki komórek, które z czasem mogą stać się nowotworowe, zaczynają wpływać na ruchy jelit, gdy zmieniają się w guzy. Guzy te mogą wpływać na funkcjonowanie jelita grubego, co będzie odzwierciedlone w zmianach w stolcu.

Luźne, wodniste stolce, biegunka lub zaparcia mogą wskazywać na nowotwór, o ile nie są powodowane przez inne warunki.

Krew w stolcu

Wbrew pozorom rzadko krew w stolcu budzi nas niepokój, raczej wywołuje wstyd, brak komfortu, coś o czym nie chcemy raczej głośno mówić. Bagatelizujemy ten problem. Prawda jest też taka, że czasami krew w stolcu może być zbyt ciemna, byśmy byli w stanie ją zobaczyć.

Musimy jednak pamiętać, że krew w stolcu i krwawienie z odbytnicy jest częstym objawem raka jelita grubego i odbytnicy. J

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

1. Jedz owoce, warzywa i zboża. Diety bogate w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

2. Ćwicz regularnie. Zwiększenie aktywności zmniejsza ryzyko tego nowotworu.

3. Nie pal. Palenie tytoniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnych nowotworów, z których jednym jest okrężnica.

4. Zadbaj o wagę. Nadwaga/otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale także zwiększa ryzyko zgonu z tego powodu. To dlatego, że nadwaga osłabia twoje ciało, co czyni go mniej zdolnym do walki z rakiem.

5. Ogranicz alkohol.