Go to content

Wczesne objawy raka piersi. Nie odbieraj sobie szansy na wyzdrowienie

Wczesne objawy raka piersi
Fot. iStock / Remains

Nowotwór piersi jest chorobą uleczalną, o ile oczywiście zostanie wykryty we wczesnym stadium. Nie lekceważmy zatem niepokojących objawów – które są sygnałami alarmowymi ze strony naszego organizmu- takich jak nieustępujący kaszel, zmęczenie czy zmiany w pracy naszych jelit. Wczesne wykrycie raka znacznie podnosi nasze szanse na wyzdrowienie.  Nie odbierajmy sobie tej szansy. Sprawdź, wczesne objawy raka piersi.

Wczesne objawy raka piersi, których nie wolno lekceważyć

Trwały, suchy kaszel

Większość pacjentów nie dostrzega tych objawów, ponieważ imitują one inne, mniej poważne schorzenia, takie jak przeziębienie i grypa. Komórki nowotworowe mogą podrażniać opłucną (wyściółkę wokół płuc), powodując trudności w oddychaniu  oraz gromadzenie się płynu. Niektóre kobiety mogą również odczuwać ból w klatce piersiowej i mają chrypkę, która nie ustępuje. Te objawy powinny skłonić się do wizyty kontrolnej u lekarza.

Nowe pieprzyki na skórze

Nawet jeśli pieprzyki są zwykle związane ze zwiększonym ryzykiem raka skóry, nie zawsze właśnie ten typ nowotworu jest ich przyczyną. Badania wykazały, że osoby z większą liczbą pieprzyków mają o 13 procent wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów raka. Chociaż ten objaw może również wskazywać na zaburzenia funkcjonowania tarczycy lub zaburzenia równowagi hormonalnej, nie należy go lekceważyć. Stanowi temu często towarzyszy depresja, „zły sen” i stały ból. Możesz czuć się słaba, zmęczona i ospała bez powodu.

Problemy z trawieniem

Wzdęcia brzucha, zaparcia i nietrzymanie moczu należą do głównych objawów raka piersi. Zaburzenie to powoduje zmiany hormonalne, które wpływają na trawienie i funkcjonowanie innych narządów. Możemy tracić na wadze, nie mieć apetytu, odczuwać dyskomfort w obrębie miednic i brzucha.

Ból pleców

Ból pleców związany z rakiem promieniuje od kości, wywierając nacisk na kręgosłup i żebra. Z tego powodu niektóre kobiety mają problemy z poruszaniem się lub spaniem w nocy – nie mogą „znaleźć sobie miejsca”. W większości przypadków bólowi pleców wywołanemu rakiem towarzyszą nudności, pragnienie, drażliwość, zmęczenie i zaparcia.


Na podstawie: powerofpositivity.com