Choroby Zdrowie

Niedoczynność tarczycy – duże kłopoty małego narządu. Co trzeba o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2020
hashimoto niedoczynność tarczycy
Fot. iStock / Bojan fatur
 

Niedoczynność tarczycy to często diagnozowane zaburzenie. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego niewielkiego narządu może spowodować duże problemy zdrowotne. Czym jest niedoczynność tarczycy i na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Niedoczynność tarczycy – tę diagnozę każdego roku słyszy wiele osób. Schorzenie to występuje znacznie częściej u kobiet, cierpi na nie ok. 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je u osób po 60 roku życia, ale pacjentów z niedoczynnością tarczycy nie brakuje także wśród dzieci i młodych osób.

Niedoczynność tarczycy – na czym polega?

Tarczyca to niewielki narząd w kształcie motyla, zlokalizowany u podstawy szyi, który zaliczamy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie i uwalnianie trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Te hormony wpływają na funkcjonowanie różnych tkanek, a także na metabolizm oraz wytwarzane ciepła przez organizm. Tarczyca nie działa jednak w osamotnieniu – jej pracę kontroluje przysadka mózgowa, pobudzając ją dzięki wydzielaniu hormonu tyreotropowego (TSH) do produkcji wspomnianych hormonów T3 i T4. Problem niedoczynności wynika z zaburzonej produkcji hormonów przez tarczycę – jest ich mniej, niż potrzebuje tego organizm.

Subkliniczną, czyli łagodną niedoczynność tarczycy określa się w przypadku, gdy stężenie w surowicy hormonów tarczycy jest w normie, ale stężenie hormonu TSH jest nieznacznie podwyższone. Najczęściej dotyczy to kobiet, a ryzyko pojawienia się subklinicznej postaci zwiększa się wraz z wiekiem. Następstwem subklinicznej niedoczynności tarczycy jest prawdopodobieństwo przeistoczenia się w jawną (kliniczną) niedoczynność tarczycy, która jest bardziej dokuczliwa niż wersja subkliniczna.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć różne przyczyny. Najczęściej problemy wynikają z następujących powodów:

 • choroba Hashimoto – (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu własne przeciwciała organizmu atakują tarczycę i powodują stan zapalny w niej, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów oraz niszczenia tego narządu.
 • operacyjnie usunięta tarczyca lub jej część – zabieg usuwający całą tarczycę powoduje trwałą niedoczynność. W przypadku przypadku usunięcia części tarczycy, stopień niedoczynności uzależniony jest od ilości wyciętego narządu.
 • leczenie jodem promieniotwórczym – stosowane np. w chorobie Gravesa i Basedowa.

Niedoczynność tarczycy przyczyny może mieć także w:

 • innych zapaleniach tarczycy – często w tych przypadkach problem z niedoczynnością tarczycy bywa przemijająca
 • polekowej niedoczynności tarczycy  
 • wtórnej niedoczynności tarczycy – w przypadku chorób przysadki mózgowej, występuje jednak stosunkowo rzadko, np. na skutek urazu głowy i uszkodzenia przysadki lub guza w samej przysadce.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy objawy może mieć różnorodne, od nasilenie łagodnego, ledwie zauważalnego (postać subkliniczna), po bardziej dokuczliwe, nawet zagrażające zdrowiu (kliniczna niedoczynność). Osoba, u której w sposób skryty rozwija się niedoczynność, nie ma pojęcia o problemie, ale stan się zaostrza. Bez odpowiedniej diagnozy i leczenia skutki zaawansowanej niedoczynności tarczycy mogą spowodować niepłodność, choroby serca, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę.

Szczególnie powinny nas zaniepokoić objawy, które niedoczynność tarczycy najczęściej powoduje. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • odczuwanie ciągłego zimna
 • zmęczenie/senność
 • spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność
 • depresję
 • zaburzenia pamięci
 • problem z rzadszymi wypróżnieniami
 • przyrost masy ciała
 • łuszcząca się, przesuszona i blada skóra,
 • suche, matowe włosy.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Wykonanie badań hormonalnych oceniających czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi) uwidoczni istniejący problem. Nieprawidłowy wynik tego badania, sięgający powyżej górnej granicy normy, wymaga wykonania pomiaru stężenia tyroksyny (FT4). Jeżeli w wyniku podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy obniżone stężenie FT4, mamy do czynienia z niedoczynnością. Można także wykonać oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, szczególnie anty-TPO, którego podwyższone stężenie jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto. Przy niedoczynności tarczycy, badania laboratoryjne mogą wykazać niedokrwistość oraz podwyższone stężenie cholesterolu.

Innym badaniem pomocnym w diagnozowaniu problemów z niedoczynnością tarczycy, jest obrazowe badanie USG tego narządu.

Niedoczynność tarczycy – leczenie, leki

Niedoczynność tarczycy wymaga, by leki zostały dobrane pod indywidualne potrzeby pacjenta. Leczenie tego zaburzenia wymaga regularnego przyjmowania brakujących hormonów tarczycy, takich jak lewotyroksyna. Odpowiednie przyjmowanie zaleconych hormonów normalizuje stężenie TSH, umożliwiając poprawne funkcjonowanie organizmu. Warto zaznaczyć, że preparatów zawierających lewotyroksynę jest wiele i mogą się one od siebie różnić działaniem, więc najlepiej jest zdecydować się na jeden, konkretny lek i pozostać przy nim. Lekarz indywidualnie ustala dawkę początkową leku, którą modyfikuje po badaniu kontrolnym stężenia TSH, na podstawie uzyskanego wyniku.

Niedoczynność tarczycy – dieta

Dieta i niedoczynność tarczycy są często poruszanym tematem. Nie bez znaczenia jest to, co trafia na talerz osoby chorej. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna obfitować w białko i jod. Jod jest konieczny do produkcji hormonów tarczycy, a białko wspiera metabolizm organizmu. Nie powinno brakować także substancji takich jak:

 • żelazo – znajdziemy je w w wielu produktach spożywczych. Najwięcej żelaza zawierają: mięso i podroby, ryby, żółtko jaja kurzego, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (bób, boćwina, burak, groszek zielony, pietruszka, szczaw, szpinak) oraz owoce (porzeczki, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone). Żelazo znajdziemy także w pestkach dyni i nasionach roślin strączkowych.
 • selen – jego dobrym źródłem są orzechy brazylijskie, ryby morskie, nasiona roślin strączkowych, mięso z indyka, wołowina i grzyby.
 • cynk – znajduje się w mięsie, jajach, nasionach słonecznika i dyni, nasionach lnu, fasoli, ciecierzycy, kiełkach i otrębach pszennych, czosnku, cebuli, ostryg i grzybów.

Te substancje niezbędne są do prawidłowego działania gruczołu tarczowego.

Niedoczynność tarczycy – dieta, produkty zakazane:

Przy niedoczynności tarczycy unikać należy warzyw takich jak kapusta, brukselka, jarmuż, kalafior, rzepa i kalarepa, ponieważ zawierają one goitrogeny, które mogą wpływać na metabolizm jodu, prowadząc do zmniejszenia jego stężenia w organizmie. To w efekcie może skutkować przerostem gruczołu tarczycy, czyli utworzeniem się tzw. wola.


Źródło: www.mp.pl ,  okiemdoktorluizy.pl 

Choroby Zdrowie

Blanka Lipińska: Jeśli książka kastruje facetów, to dobrze, może w końcu się obudzą i zaczną zastanawiać, gdzie popełnili błąd

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2020
Fot. Archiwum prywatne
 

Wywołała niemal narodową dyskusję na temat seksu. Jej książki sprzedają się w rekordowych liczbach. Za ostatnią swoją książkę „Kolejne 365” dni odebrała niedawno nagrodę Empiku. Jak sama o sobie mówi: wsiadła na białego rumaka i popędziła jako rewolucja seksualna XXI wieku. Rozmawiamy z Blanką Lipińską.

Czy po wydaniu „365 dni”, a później kolejnych książek, odezwało się do Ciebie wiele kobiet? Seksuolodzy mówią, że książki i filmy erotyczne budzą w kobietach seksualność.

Odezwało się dziesiątki, a potem setki tysięcy kobiet. Prawdą jest, że tego typu książki otwierają głowy i ośmielają. Wcześniej może ci się wydawać, że jesteś dziwna, coś jest z tobą nie tak, dopóki nie przeczytasz, że inny człowiek ma podobne rzeczy w głowie.

Często do momentu zetknięcia się z taką lekturą może nie zdawać sobie sprawy, że w ogóle takie rzeczy w głowie ma.

Zgadza się. Ale też wiele kobiet fantazjuje na różne tematy. Niestety, ze względu na kulturę, w której zostaliśmy wychowani, wydaje im się że to jakiś rodzaj zboczenia. Cóż, w takim, a nie innym kraju żyjemy.

Książka pokazał tym kobietom, że nie są same ze swoimi fantazjami. Otwierają im się głowy, wzrasta pożądanie. Jeśli chodzi o seksualność, podświadomość i wyobraźnia mają największe pole rażenia, bo orgazm rodzi się w mózgu, a nie między nogami. Możemy go osiągnąć bez pobudzania naszego ciała. Orgazm to chemia mózgu.

Uważam, że zarówno książka jak i film to gra wstępna, bo przecież ona jest właśnie przygotowaniem do uderzenia, które jest zwieńczeniem tego, co dzieje się wcześniej. Więc tak naprawdę to ja robię te 90 procent przed osiągnięciem finału (śmiech).

Po ekranizacji “50 twarzy Greya” w gabinetach seksuologów obok kobiet, pojawili się też faceci, sfrustrowani tym, że nie są w stanie dać kobiecie tego, czego ona oczekuje.

Oni nie są w stanie sprostać oczekiwaniom, bo nie mają otwartej głowy. Kobiety często doskonale wiedzą, czego chcą i wtedy facet czuje się zagubiony, bo brak mu pewności siebie. Ten pewny siebie będzie wiedział, co chce zrobić z kobietą, będzie czytał w niej i miał świadomość jej własnych granic, a także śmiałość by dawać jej to, czego ona potrzebuje. Będzie bawić się seksem, bo nie oszukujmy się – jeśli seks nie służy prokreacji, jest przyjemnością. Tylko ta musi być po równo rozłożona po obu stronach.

Jednym z ważniejszych elementów, w tym przypadku, jest wyobraźnia i możliwość pofolgowania sobie. Zabawy, by nie traktować seksu w kategorii włożył-wyjął, czy tylko po bożemu na plecach czy na boczku przy zgaszonym świetle. Musi za tym iść komfort w relacji, w której się znajdujemy.

Film nie kastruje jednak facetów? W roli głównej występuje bardzo atrakcyjny aktor…

W mojej ocenie faceci są atrakcyjni dla kobiet głową, dlatego, że kobiety są sapioseksualne. Kobiety podnieca władza. Dlaczego faceci chcą mieć pieniądze? Bo dają im władzę, a jak mają władzę, mogą być bardziej atrakcyjni dla kobiet.

Ja w swoim życiu miałam dwóch przystojnych facetów, a niektórzy z nich byli naprawdę brzydcy, ale dla mnie piękni, bo kręcili mnie intelektualnie.
Jest wiele par, w których występuje ogromna dysproporcja między urodą kobiety i mężczyzny i to w przypadku każdej ze stron. Jednak chemia między nimi jest wielka i wcale nie fizyczna – powierzchowna i płaska. Tam czuć chemię intelektualno-emocjonalną. Jeśli dwoje ludzi odnajduje się w ten sposób, mogą iść razem w tę samą stronę.

A jeśli film czy książka kastruje facetów, to dobrze, może w końcu się obudzą i zaczną zastanawiać, gdzie popełnili błąd. W obecnych czasach trudno jest znaleźć męskich mężczyzn.

Co według Ciebie definiuje męskość?

Zdecydowanie, pewność siebie, stanowczość – ale nie mylmy jej z totalitaryzmem. Za takim mężczyzną stoi sukces i nie mówię koniecznie o jakimś spektakularnym. Facet ma być zaradny, żeby kobieta, jeśli tylko zechce, mogła poczuć się przy nim słabszą istotą.

Z drugiej strony, kobieta wcale nie musi chcieć szukać drugiego Massimo, tylko skupić się na swoim partnerze.

Oczywiście. Przy czym ma prawo chcieć konkretnego seksu. W mojej ocenie to wszystko jest kwestią luzu. Jeśli masz z kimś komfort i dobry przelot, możesz robić z nim najdziwniejsze rzeczy, które wykraczają poza kanony normalności w łóżku, bo to was kręci i rajcuje. I nie ma znaczenia czy partner jest ładny czy brzydki, czy ma gigantyczne przyrodzenie, czy wręcz przeciwnie, włosy na klacie, w uszach. To tylko fizyczność.

Byłaś przekonana o skali sukcesu swoich książek? Ostatnio odebrałaś nagrodę Empiku za trzecią część.

Albo coś robię na maksa albo wcale. Zaplanowałam sobie, że jak już podzielę się ze światem sobą, każdy autor oddając książkę w ręce ludzi, oddaje siebie, to nie może być takie po prostu.

Pierwszą książka czekała kilka lat na publikację. Najpierw przeczytały ją moje przyjaciółki, później przyjaciółki przyjaciółek i wszystkie mówiły, żebym ją wydała. Słyszałam, że książka jest genialna, bo nie ma tam głaskania piórkiem po tyłku, tylko jest ostre, porządne piep***nie. Nazwijmy rzeczy po imieniu. Ja nie ciągnę przewlekłych opisów przyrody, gdzie na końcu zdania nie pamiętasz, o co chodziło na początku. Dałam kobietom prostotę i w niej była metoda. Szukałam sposobu, by książka stała się bestsellerem i dotarła do jak największej liczby ludzi.

Dzięki temu oprócz pisania książek, mogę robić coś jeszcze. Na okładce trzeciej części zawarłam apel do kobiet: “Rak szyjki macicy nie boli, on cię zabije. Zrób badania, byś nadal mogła żyć i cieszyć się seksem”. Nagrodę Empiku odebrałam czwartego lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem, czy wszechświat nie daje mi sygnału, że idę dobrą drogą?

Wiem, że wiele kobiet pod wpływem tego apelu poszło się zbadać i u wielu wykryto chorobę, ale we wczesnym stadium i udało się je wyleczyć.
Jeśli osoby publiczne nie wykorzystują swojej popularności do robienia dobra, to uważam, że los czy opatrzność się pomylił.

Seksuolodzy mówią, że największym afrodyzjakiem – długofalowym, dla kobiet jest właśnie czytanie książek.

Zgadzam się. Leżysz w łóżku ze swoim facetem, z którym jesteś od 10 czy 15 lat. Czytasz książkę i poniekąd jesteś w tym łóżku z kimś innym, to taki trochę legalny rodzaj zdrady. Utożsamiasz się z bohaterką, wczuwasz się w fabułę. Jako kobieta lubię porno, ale porno z fabułą, lubię wiedzieć, jak do seksu doszło. Moja książka jest właśnie takim pornosem dla kobiet z fabułą.

Zawsze lepiej wygląda, w częstej ocenie, czytać książkę niż oglądać porno.

Tak. Moja książka w pewnym momencie stała się modna. Modnie było pokazać się z książką Lipińskiej na plaży. Wydaje mi się, że odarłam seks i fantazje na jego temat ze wstydu. Nagle stanęła żywa laska, nie chowająca się za pseudonimem, która powiedziała: możecie to robić. Dla kobiet oczyszczające okazało się usłyszenie tego i zaakceptowanie.

Kiedy zobaczyłam, jaką mam moc sprawczą, pomyślałam: ok, Lipińska wsiądzie teraz na swojego białego rumaka i popędzi jako rewolucja seksualna XXI wieku, bo odnoszę wrażenie, że jest z nami coraz gorzej, zamiast coraz lepiej. Prawda jest taka, że rządzący naszym krajem robią wszystko, żeby ograniczyć nam pewne uciechy, a ja jestem zdania, że owszem, są sfery życia, które trzeba trzymać w ryzach, ale do seksu nic nikomu poza osobą, która go uprawia i tą, z którą go uprawia.


Choroby Zdrowie

Nie umiem będąc z kimś nieustannie trzymać go za rękę i oddychać jego powietrzem. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

A czas wciąż płynie. Nie zatrzymał się nawet ,kiedy my się zatrzymaliśmy, a nasza relacja się zakończyła.

Nie miało się tak potoczyć. Myślę, że do dziś nie jesteś w stanie mi wybaczyć i uwierzyć, że zostawiłam Ciebie dla ,,samej siebie”. Mam do siebie żal, że decyzję odkładałam miesiącami dając Ci nadzieję, że będziemy razem iść przez życie.

Ja po prostu się dusiłam, brakowało mi powietrza dla moich pasji, przyjaciół i prywatnego życia. Nie umiem będąc z kimś nieustannie trzymać go za rękę i oddychać jego powietrzem. Potrzebuję, potrzebowałam przestrzeni…

Ty usilnie dopatrywałeś się mojej nieczystej gry, byłeś zazdrosny o każdą godzinę spędzoną bez Ciebie.
Czas goi rany, mam nadzieje, że jesteś szczęśliwy i nie masz do mnie żalu.

Kilka miesięcy temu zobaczyłam Cię z daleka i choć nie widziałam Cię kilkanaście lat od razu Cię rozpoznałam. Serce waliło mi jak szalone, ale zabrakło mi odwagi do spotkania. Często zastanawiam się jakby ono wyglądało? Czy było by miło, czy wręcz odwrotnie.

Ja mam rodzinę, męża i dzieci, Ty chyba jesteś singlem. Czasem jestem ciekawa co u Ciebie, co robisz, czy nadal masz hopla na punkcie samochodów , słodyczy i nie cierpisz aktywności fizycznej?
To dziwne, bo czasem zwyczajnie tęsknię, miałeś tyle wspaniałych cech i traktowałeś mnie jak księżniczkę. Nie potrafiłam okłamywać dłużej siebie i Ciebie i wiem, że podjęłam słuszną decyzję. Bo dobre chęci  w związku nie wystarczą na długo.

Cały świat się mi dziwił, wszyscy stanęli po Twojej stronie, bo „jak to rzuciła takiego dobrego chłopaka”. A ja poczułam się wolna jak ptak. I z doświadczenia swojego mogę dziś napisać, że można być w związku i mieć poczucie wolności.

Nasze rozstanie nastąpiło szybko, nie miałam nawet chwili na wyjaśnienia. To trochę smutne, że nie dałeś, nie daliśmy sobie możliwości rozmowy. Przez to pozostał jakiś niesmak i niewiadoma, co się wydarzy, kiedy się spotkamy.

Ale ja wierzę w ludzi, w dobro i mam nadzieję, że następnym razem ,kiedy los sprawi, że na siebie najdziemy, uśmiechniemy się do siebie życzliwie i porozmawiamy przez chwilę przez wzgląd na wiele szczęśliwych momentów w przeszłości, wspólnej przeszłości…..

Wz

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

 • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

 • ekologiczna torba na zakupy

 • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Przewodnik po 4 rodzajach detoksu. Wybierz detoks idealny dla siebie

Podobno zdrowia nie da się kupić, ale z pewnością można je podarować. Akcja „A co ty byś sobie podarowała w prezencie?”

Sok z pokrzywy

Sok z pokrzywy to skarbnica cennych dla zdrowia substancji. Łagodzi obrzęki, zapobiega anemii, wzmacnia włosy, i nie tylko