Go to content

Hashimoto. Nietypowe objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność

hashimoto
Fot. iStock / Dr_Microbe

Hashimoto to paskudna choroba. Niezmiernie dokuczliwa i nadal trudna do zdiagnozowania, zwłaszcza, że w dużym stopniu nadal pozostaje dość nieznana. Rośnie jednak społeczna świadomość tej choroby, co pozwala szybciej wyłapać charakterystyczne dla Hasimoto objawy, które są wynikiem rozregulowania prawidłowej pracy tarczycy, co z kolei prowadzi do zaburzeń funkcjonowania naszego całego organizmu.

Co o Hashimoto powinniśmy wiedzieć? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

To nie depresja

Możesz czuć się tak, jakbyś miała depresję, ale to nie to. Chcesz pracować, działać, nie czujesz apatii, ale nosisz w sobie dziwne uczucie, które daje wrażenie, jakby umysł i ciało nie były ze sobą zsynchronizowane.

Czujesz się daleko od siebie

Uczucie trudne do opisania, które towarzyszy zmagającym się z Hashimoto. Niektórzy mogą mówić, że jesteś neurotyczna, ale ty wiesz, że to nie tak, że to poczucie, jakbyś podszywała się pod siebie. Kiedy jesteś chora, akt życia jest bardziej aktem niż życiem.

Zmęczenie

To nie jest zmęczenie wywołane brakiem snu. Zmęczenie w przypadku Hashimoto związane jest z utratą poczucia siebie. Masz wrażenie, że nieustannie musisz być skupiona, by nie zgubić siebie.

Poczucie braku stabilności

To dziwna mieszanka zmęczenia i nadpobudliwości, która z jednej strony sprawia, że zapominasz o chorobie, a z drugiej wymusza na tobie wysiłek, do którego nie jesteś zdolna, choć byś chciała. Dążysz do jakiegoś celu, który zawsze jest poza twoim zasięgiem.

Siniaki

Siniaki, sine kolana, łokcie, to jeden z najczęstszych objawów Hashimoto.

Swędzenie

Hashimoto wywołuje nieprzyjemne uczucie swędzenia, jakby w plecy wbijano ci setki malutkich igiełek.

Pieczenie i opuchlizna

Najczęściej zlokalizowane po prawej stronie ciała. Prawa strona zdaje się być powiązana z tarczycą. Zauważasz jakby opuchnięte żyły? Drganie nerwu właśnie po prawej stronie?

Kontakt z ludźmi boli

Zaczynają ci przeszkadzać ludzie, źle się czujesz w tłumie. Dlaczego? Nikt tego nie potrafi wytłumaczyć. Może nie chcesz się tłumaczyć z tego, jak się czujesz?

Cynamon pomaga

Stabilizuje poziom cukru we krwi, którego odstępstwa od normy są objawem Hashimoto.

Zimno i chłód

Na dworze robi się coraz cieplej, ale tobie nadal jest zimno? Najchętniej zakopałabyś się w grube, ciepłe swetry i nie wychodziła spod koca? Zwalasz to na przemęczenie? A może jednak warto się przebadać.

Kruche paznokcie i wypadające włosy

Jednym z objawów Hashimoto są kruche paznokcie i wypadające włosy. Często myślimy, że to wynik niedoboru witamin i minerałów, przepracowania, złej diety. Tymczasem przyczyną może być Hashimoto.

Zmęczenie ciała

Nie umiesz tego wyjaśnić, ale masz poczucie nieustannego bólu mięśni, ich osłabienia, sztywności. To sprawia, że nie masz ochoty na żaden ruch, czym z kolei tłumaczysz przyrost zbędnych kilogramów. Uważaj, być może twoje ciało ma dla ciebie ukryty przekaz.