Słodycze, żywność wysokoprzetworzona, fast-foody, słodkie napoje – wszyscy wiemy, czym nie należy karmić dzieci. Specjaliści trąbią o tym na każdym kroku. Wiemy, że dieta dziecka ma być pełnowartościowa i zbilansowana, czyli po prostu zdrowa. Dzięki temu można uchronić dziecko przed problemami z wagą i zapewnić mu odpowiedni rozwój. Ale czy jedzenie ma wpływ także na inteligencję? Okazuje się, że tak. Jeśli będziesz odpowiednio karmić swoje dziecko, możesz wychować… geniusza. A przynajmniej ułatwisz pracę jego szarym komórkom. Czego więc nie może zabraknąć w diecie dziecka?
Jagody
Dzieciaki uwielbiają owoce, więc z tym nie powinno być problemów. Ogólnie, im bardziej intensywny kolor, tym więcej składników odżywczych znajduje się w jagodach. Co ciekawe, nasiona jagód są także dobrym źródłem tłuszczów omega-3. Mówiąc o jagodach, warto wspomnieć także o borówkach i malinach. Zawierają w sobie związki, które mogą poprawić funkcjonowanie pamięci. Dziecko, które ma dobrą pamięć, niewątpliwie lepiej sobie poradzi w szkole i w życiu. Jagody można dodawać do przeróżnych deserów, jogurtów, naleśników, a także jeść je ot tak, w formie przekąski.
Jabłka
Wszyscy wiemy, że jabłka są zdrowe i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Rzadko jednak mówi się o tym, że usprawniają pracę mózgu. Zawierają kwercetynę – przeciwutleniacz, który może zwalczyć spadek zdolności umysłowych dziecka. Innymi słowy, jabłka mogą chronić nas przed substancjami chemicznymi, które uszkadzają komórki mózgowe. Ważne, żeby jeść jabłka wraz ze skórką, ponieważ to właśnie bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin i składników odżywczych.
Jajka
Jedne dzieci za nimi przepadają, inne niekoniecznie. Warto jednak wprowadzić je do diety. Sprawdzą się głównie rano, ponieważ są świetne na śniadanie w formie jajecznicy czy omletu. Jajka są dobrym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zawierają zdrową porcję kwasów omega-3, które chronią mózg, a także witaminę E, która może pomóc w walce z depresją lub zwykłym spadkiem nastroju.