Go to content

Istnieje jedno pytanie na temat twojego partnera, na które powinnaś znać odpowiedź

Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje
Fot. Pixabay / unsplash / CC0 Public Domain

Każdy nowy związek to emocje i nadzieja na stworzenie idealnej i budującej nas relacji. Często jednak pełnia szczęścia zostaje przysłonięta przez strach, który od czasu do czasu się pojawia, bo wcześniej doświadczyliśmy rozczarowania, zdrady i boimy się zostać po raz kolejni zranieni.Podstawową emocją mózgu jest strach, to emocja, którą dzielimy z innymi ssakami, gdzie każde w sytuacji zagrożenia reaguje w różny sposób. Kiedy ludzie są przerażeni, nasze mózgi chcą, abyśmy szukali pomocy i pocieszenia u innych.

Jaki przekłada się to na związek? Jakich umiejętności potrzebujemy i co musimy wiedzieć o sobie nawzajem, nim zaufamy komuś bezgranicznie. Odpowiedź jest zaskakująca, ale bardzo prosta – nim zaufamy, powinniśmy wiedzieć, co nasz partner zrobi, jak się zachowa, kiedy się czegoś boi? Strach obnaża nas, budzi w nas te najgorsze instynkty, nad którymi trudno zapanować.

Wiedza o tym, jak człowiek, którego pokochaliśmy, reaguje na strach ma kluczowe znaczenie dla powodzenia naszego związku. Na początku jest zabawa i ekscytująca przygoda. Jednak w pewnym momencie związek może nas przestraszać. Dlaczego? Bo po pierwsze jesteśmy tylko ludźmi, a więc popełniamy błędy, jesteśmy niekonsekwentni w tym, jacy naprawdę chcielibyśmy być. Po drugie boimy się, że stracimy tę drugą osobę. Możemy pomyśleć: „Ta osoba jest cudowna!” Ale kiedy planujemy wspólne wakacje i przyszłość, pojawia się: „A co, jeśli się zmieni? Jeśli postanowi, że nie chce być ze mną i odejdzie?”. Gdy tylko takie myśli się pojawią, powinniśmy pójść do tej osoby i powiedzieć: „Boję się zastanawiać nad tym, jak będzie wyglądać moje życie, gdy odjedziesz”. Jeśli wybrałaś mądrze, ta druga osoba powinna złapać cię za rękę i powiedzieć: „Rozumiem, czasami też o tym myślę i się tego obawiam”.

Te same odnoszą się do wszelkich ważnych nowych lub stałych relacji, czy to przyjaźń, czy romans, czy partnerstwo w biznesie. Kiedy czujemy strach, każdy z nas powinien mieć możliwość powiedzenia tego, by uzyskać wsparcie i zrozumienie.

Odkrycie, czy twój partner ma tę umiejętność – czy też nie – nie zawsze jest łatwe. Oto cztery pytania, które warto rozważyć, gdy nasz związek się rozwija:

Czy człowiek, którego kocham, ma bliskich przyjaciół, w których ma oparcie i którym ufa?

Czy kiedy poproszę go o wsparcie, otrzymam współczucie i troskę?

Czy zwrócił się o pomoc w trudnej sytuacji, w sytuacji porażki czy pomyłki?

Czy kiedy pytam go o sukcesy, dzieli się nimi, opowiada o nich, czy raczej tego unika?

Jeśli odpowiadając sobie na te pytania, nadal czerpiesz radość z relacji, nie budzą się w tobie obawy i wątpliwości, to świetnie. Pamiętaj jednak, że rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć, zanim zaufamy drugiemu człowiekowi, jest to, jak on się zachowa, kiedy się boi, jak się zachowa, kiedy w tobie budzą się lęki.