Lifestyle Związek

Idealna pora dnia na picie kawy? Naukowcy podpowiadają, kiedy kawa daje nam największe korzyści

Redakcja
Redakcja
26 czerwca 2018
Fot. iStock/pixelfit
 

Wiele można przeczytać o szkodliwych właściwościach kawy, jednak jej picie niesie wiele korzyści dla naszego organizmu, oczywiście jeśli pijemy ją z głową.

Czy wiecie, że kawa:

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka do 20 procent;
  • zmniejsza ryzyko chorób serca o 5 procent;
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 30 procent;
  • zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona o 30 procent.

Kawa dostarcza naszemu organizmowi naturalne przeciwutleniacze, łagodzi stany zapalne i poprawia wydajność enzymów regulujących poziom insuliny i glukozy. Nic dziwnego, że osoby pijące kawę żyją dłużej niż ci, którzy jej nie piją. Gdzie jest haczyk? Otóż to, czy kawa nam szkodzi czy wspiera nasz organizm zależy od tego, o jakiej porze dnia ją pijemy.

Część mózgu nazywana jest jądrem nadnerchmatycznym (SCN), który kontroluje poziom kortyzolu (hormonu stresu), który, pobudza nas do działania, jego spadek powoduje, że czujemy się zmęczeni, śpiący, nieobecni. Podobnie działa na nas kofeina.

SCN uwalnia kortyzol zgodnie z rytmem okołodobowym – 24-godzinny cyklem, który jest nieco inny dla każdego. Na przykład ci, którzy wstają bardzo wcześnie w porównaniu z nocnymi sowami mają rytm przesunięty nawet o 12 godzin.

Według neurologa Stevena L. Millera, picie kawy, gdy nasz organizm uwalania dużo kortyzolu ogranicza jego pozytywne skutki. Innymi słowy: kawa + kortyzol = dodatkowy stres (który jest szkodliwy dla zdrowia).

Natomiast,  jeśli pijesz kawę, gdy poziom kortyzolu jest niski, wyrównuje się twój nastrój i poziom energii.

Dla przeciętnej osoby, tj. kogoś, kto wstaje około 6:30 rano poziom kortyzolu osiąga maksimum między:

  • 8:00 a 9:00 rano,
  • 12:00 a 13:00
  • 17:30 a 18:30

Jeśli wstajesz dwie godziny wcześniej przesuwasz te pory dnia o dwie godziny do tyłu, jeśli później zaczynasz dzień – dodajesz tyle godzin, o ile dłużej śpisz.  Poziom kortyzolu zaczyna rosnąć w momencie wstania z łóżka, dlatego, jeśli pijesz pierwszą kawę na śniadanie lub w drodze  do pracy, zwiększasz niepotrzebnie swój stres. Podobnie, gdy wypijasz kawę w południe – ograniczasz działanie kortyzolu. Tak naprawdę idealną porą do picia kawy dla przeciętnego człowieka, który wstaje około 6:30 jest czas między 9:30 a 11:30.

I co wy na to? O której godzinie wypijacie pierwszą kawę?


źródło: inc.com

 


Lifestyle Związek

Chcesz rozpoznać narcyza? Zadaj mu jedno podstawowe pytanie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 czerwca 2018
fot. iStock/Kar-Tr
 

 

Nie chcemy w naszym życiu budować toksycznych relacji. Jednak często na naszej drodze spotykamy ludzi, którzy potrafią nas skrzywdzić, upokorzyć, zwłaszcza, gdy zupełnie nie jesteśmy na to przygotowani, gdy nie dostrzegamy pewnych sygnałów, które świadczą o trudnej osobowości drugiego człowieka. 

O narcyzmie dużo już napisano i powiedziano – toksyczny, z wydumanym ego, skupiony tylko na sobie, za nic mający dobro innych – liczy się on i jego wygoda przede wszystkim. Jest jednak bardzo sprytny, na początku relacji potrafi nas tak oczarować, że wpadamy w jego sidła i później trudno się nam z nich wyplątać. Jeśli macie za sobą takie doświadczenia, jeśli obawiacie się, że ktoś kogo spotykacie może być narcyzem – intuicja wam szepcze do ucha: „Uważaj”, to okazuje się, że wystarczy zadać jedno pytanie, by go zidentyfikować i ochronić siebie.

Otóż badacze z Ohio State są przekonani, że opracowali i przetestowali nową metodę identyfikacji narcystycznych osobowości. W serii 11 eksperymentów z udziałem ponad 2200 osób w różnym wieku badacze stwierdzili, że mogą rzetelnie zidentyfikować narcyzów pytając ich o jedną rzecz:

  • W jakim stopniu zgadzasz się z tym stwierdzeniem: „Jestem narcyzem”. (Uwaga: słowo „narcyz” oznacza egoistyczne, skupione na sobie i próżne).

Uczestnicy musieli ocenić się w skali od jednej (w ogóle nie jestem) do siedem (to zdanie mówi o mnie). Wydawałoby się, że nikt nie przyzna się do skłonności narcystycznych, a jednak. Wyniki pokazały, że odpowiedź na to pytanie była bardzo bliska kilku innym miarom narcyzmu, w tym powszechnie używanej inwentaryzacji osobowości narcystycznej (NPI).

Różnica polega na tym, że nowe badanie – które naukowcy nazywają „skalą narcyzmu pojedynczej rzeczy” (SINS) – składa się z jednego pytania, podczas gdy NPI ma ich aż 40.

Okazało się, że tylko prawdziwe osobowości narcystyczne są skłonne przyznać, że tak – są narcyzami, co więcej są z tego dumne. Co więcej – nie postrzegają narcyzmu jako czegoś negatywnego – wierzą, że są lepsi od innych ludzi i nie mają oporów, by mówić o tym publicznie. Jakie to proste prawda?

Eksperci zajmujący się badaniem SINS tłumaczyli, że zrozumienie narcyzmu jest istotne dla społeczeństwa, ponieważ ta osobowość silnie na ludzi oddziałuje. Na przykład narcystyczni ludzie mają niską empatię, a empatia jest jednym z kluczowych czynników motywujących do zachowań filantropijnych. Narcyzm jest szkodliwy dla innych, ponieważ ludzie, którzy myślą tylko o sobie i własnych interesach nie są zainteresowani pomaganiem. Uważają, że są świetni i niczego w sobie nie muszą zmieniać, to świat musi się dostosować do nich.

Odważylibyście się zadać komuś, kogo podejrzewacie o narcystyczną osobowość takie pytanie?


źródło: Psychocentral

 


Lifestyle Związek

Pięć wskazówek, jak szybko uzyskać idealną opaleniznę

Redakcja
Redakcja
25 czerwca 2018
Fot. iStock / paultarasenko

Wakacje się zaczęły i choć przywitały nas wiosenną pogodą, to jednak za chwilę słońce znowu w pełni będzie muskać naszą skórę. Każdy, kto wyjeżdża na urlop marzy o tym, by wrócić z piękną opalenizną, która – byłoby idealnie – nie zrujnuje naszej skóry.

Nim zaczniesz się opalać warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą ci szybko uzyskać wymarzoną opaleniznę.

Wskazówka 1: Zastosuj właściwy filtr przeciwsłoneczny

Nie przewracajcie oczami, nie jest tak, że kremy z filtrem blokują naszą skórę przed opalaniem, przeciwnie czynią go bezpiecznym. Jak podają środowiska eksperckie związana z rakiem skóry – najlepiej zastosować krem o SPF 30 lub wyższym. Zwróćcie uwagę czy krem jest wodoodporny i smarujcie się nim co pół godziny – tak, nie ma tu żadnej przesady.

Dzięki temu unikniesz poparzeń, uszkodzeń skóry i przedłużysz trwałość swojej opalenizny.

Wskazówka 2: Noś odpowiednie rzeczy

Oczy jak wiadomo chronią odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, o nich naprawdę trzeba pamiętać spędzając czas na słońcu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kapelusz z szerokim rondem, w którym nie tylko będziesz świetnie wyglądać, ale stworzysz naturalną ochronę dla wrażliwych obszarów – skóry głowy i szyi.

Jak to pomaga w opalaniu? Otóż wydłuża czas, jaki spędzasz na słońcu, przy odpowiednim zabezpieczeniu możesz zdecydowanie dłużej korzystać ze słonecznych kąpieli.

Wskazówka 3: Unikaj leżaków

Chociaż leżenie na leżaku może wydawać się bardzo kuszące, to jednak może ono dość mocno zaszkodzić naszej skórze. Czy wiecie, że leżaki dają szkodliwe promienie i zwiększają ryzyko obrażeń podczas opalania? Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie wykazało, że średnie ryzyko raka skóry może być dwukrotnie większe, gdy spędzamy czas na leżaku niż, gdy opalamy się w samo południe w śródziemnomorskim słońcu.

Wskazówka 4: Ustal sobie czas opalania

Chociaż leżenie przez cały dzień w słońcu może być dla nas bardzo atrakcyjne, to jednak stopniowe opalanie da dokładnie ten sam efekt, a jeszcze wydłuży czas utrzymania się opalenizny. Szybko w jeden dzień – okej, opalisz się, ale tak jak szybko twoja skóra będzie miała piękny brązowy odcień, tak szybko też zniknie. Opaleniznę powinno się budować stopniowo. Dwie, trzy godziny dziennie, idealnie byłoby opalać się w ruchu – grając w piłkę, badmintona, rzucając frisbee.

Wskazówka 5: Fałszywy blask jest też dobry

Dzisiaj dzięki wielu niesamowitym kremom, piankom, balsamom, żelom można przez cały rok utrzymać skórę w złotawym pięknym odcieniu, co oznacza, że nie musisz poświęcać zbyt dużo czasu na opalanie się, jeśli tego nie lubisz, a jednak chciałabyś wyglądać wakacyjnie.


źródło: The Sun

 


Zobacz także

Co cię czeka w przyszłości, zgodnie z twoim egipskim znakiem

Wojna to nie miejsce dla kobiet? Ukrainki stanowią aż 20 proc. armii tego kraju

Dlaczego szminka postarza cię o 10 lat? 5 błędów, które popełniają kobiety