Borowina (torf leczniczy) znalazł zastosowanie przy leczeniu schorzeń reumatycznych, ginekologicznych oraz w łagodzeniu objawów zaburzeń układu trawienia. Jej działanie wynika z zawartości cennych leczniczo substancji. Borowina nadaje się do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jak można wykorzystać ją w domu?
Czym jest borowina?
Borowina (torf leczniczy) to naturalny produkt, powstający w efekcie rozkładu roślin przez bakterie, w otoczeniu dużej zawartości wody i przy ograniczonym dostępie tlenu. Borowiny zazwyczaj tworzyły się w podmokłych lasach lub płytkich rozlewiskach wodnych, które stopniowo zarastały w wilgotnym i ciepłym klimacie. Zaczęły się one formować około 10 tys. lat p.n.e. w Europie środkowo-wschodniej. Także Polska posiada własne „czarne złoto”, czyli pokłady borowiny, cenionej za czystość i wysoką jakość zdrowotną.
Borowina jest wykorzystywana do okładów czy kąpieli leczniczych, ponieważ obfituje w lecznicze związki organiczne, jak i nieorganiczne. W składzie torfu leczniczego znajdziemy m.in.: bituminy, wosk, żywicę, celulozę, kwasy huminowe i humusowe, aminokwasy, tłuszcz, ligniny i substancje biologiczne czynne. Borowina doskonale kumuluje w sobie ciepło, ale jej przewodnictwo cieplne określa się jako niewielkie. To oznacza, że można nią mocno (nawet 42-45°C), głęboko, ale bezpiecznie rozgrzewać części ciała, na które stosuje się np. okłady borowinowe. Borowina została wykorzystana do celów leczniczych w drugiej połowie XIX w. w Krynicy Górskiej. Dziś zabiegi z jej wykorzystaniem proponują liczne uzdrowiska, np. Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Lądek-Zdrój, Solec-Zdrój, Augustów. Można również przygotować je w domu.
Jak działa borowina?
Właściwości lecznicze borowiny polegają na działaniu:
- rozgrzewającym;
- przeciwzapalnym;
- przeciwbólowym;
- regenerującym;
- oczyszczającym;
- bakteriobójczym.
Wskazania do stosowania zabiegów borowinowych
Borowina na kręgosłup i stawy
Borowina doskonale sprawdza się przy przewlekłych i podostrych stanach zapalnych kości i stawów oraz tkanek miękkich narządu ruchu. Łagodzi dolegliwości przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobach reumatoidalnych, w zespołach bólowych (szyjnych, barkowych, lędźwiowych), ale także przy obrzękach po stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach kości, po urazach narządu ruchu. Jest pomocna przy rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych, przy miażdżycowym zwężeniu naczyń krwionośnych.
Borowina dla zdrowej skóry
Woda borowinowa na układ pokarmowy
Borowina stosowana wewnętrznie łagodzi dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej żołądka, przewlekłemu zapaleniu jelit, stanom kurczowym jelita grubego. W tym celu stosuje się borowinę do picia, czyli rozdrobniony proszek, który rozcieńcza się wodą destylowaną i filtruje. Woda borowinowa m.in. obniża ilość kwasu solnego, łagodzi skurcze. W przypadku stanów zapalnych odbytu, hemoroidów i szczelin można wykorzystać tampony borowinowe doodbytnicze.
Torf leczniczy na infekcje kobiece
Borowinę w postaci tamponów dopochwowych stosuje się w leczeniu stanów zapalnych pochwy i przydatków, nadżerek. Można ją wykorzystać po operacjach ginekologicznych, a także w trakcie menopauzy, celem nawilżenia i regeneracji śluzówki pochwy.
Przeciwwskazania do stosowania borowiny
Poza wieloma zaletami borowiny istnieją także przeciwwskazania, które powodują, że nie każdy może i powinien po nią sięgać. Zaliczamy do nich m.in.:
- ostre infekcje i stany podgorączkowe;
- stany zapalne w fazie ostrej;
- stan znacznego osłabienia i wycieńczenia organizmu;
- niewydolność oddechowa, nieuregulowane schorzenia kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze;
- ciąża i zaburzenia układu hormonalnego;
- świeże urazy i uszkodzenia skóry;
- cukrzyca;
- choroby zakaźne;
- skłonność do krwawień i żylaki;
- odwapnienie układu kostnego;
- zaburzenia czucia;
- choroba nowotworowa.
Borowina w domu — jak stosować ją samodzielnie?
Borowinę można samodzielnie zastosować w domu, w postaci smarowania, okładów lub kąpieli borowinowych.
Borowinowe kąpiele
Aby skorzystać z leczniczej kąpieli (zalecana temperatura 38ºC), należy wymieszać masę borowinową i wodę w stosunku 1:3 lub 1:5. Czas trwania kąpieli powinien wynosić 10-20 min. Ponieważ kąpiel borowinowa obciąża układ krwionośny, po jej zakończeniu należy przez godzinę odpocząć, by nie podnosić temperatury ciała i ciśnienia.
Borowina do smarowania
Masę borowinową (chłodną lub podgrzaną) należy nakładać równomiernie na ciało warstwą ok. 2 cm, bez zawijania. Pozostawić na ciele ok. 20 min.
Okłady borowinowe do owijania
Podgrzaną masę należy nakładać równomiernie ok. 1 cm warstwą na chorą część ciała. Masę zawija się płótnem, folią i kocem (ręcznikiem) i pozostawia na 20 minut, by podtrzymać temperaturę i ułatwić przenikanie cennych substancji przez skórę.
FB/ohmepl