Go to content

Alergie krzyżowe. 8 niebezpiecznych zestawień, na które powinnaś uważać

Alergia krzyżowa może pojawić się po kontakcie z różnymi alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi. Najczęściej dotyczy ona uczulenia na pyłki roślinne, które najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jeśli u kogoś stwierdzono uczulenie na pyłki albo sierść zwierzaków, istnieje ryzyko rozwinięcia się również alergii na produkty typu: warzywa owoce lub mięso.

Z alergią krzyżową stykamy się, gdy przeciwciała IgE wytworzone przez organizm pierwotnie w kierunku jednego alergenu, rozpoznają podobne białko pochodzące z innego alergenu. W jednym czasie pojawia się reakcja alergiczna na co najmniej dwa alergeny.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że ok 30% pacjentów uczulonych na pyłki roślin reaguje krzyżowo z pokarmami. Problem nasila się latem i wiosną, kiedy pylą najbardziej alergizujące drzewa, trawy i zboża. Objawy alergii krzyżowej w większości przypadków wyglądają podobnie, jak przy zwykłej alergii. Alergicy także w tym przypadku mogą uskarżać się na katar, kaszel, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, pokrzywkę, wysypkę, swędzenie ust, opuchnięcie języka, a także mrowienie w gardle. Niekiedy pojawia się obrzęk krtani oraz duszność i w najgorszym przypadku, wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej reakcja na alergię krzyżową ma przebieg łagodniejszy, choć nadal uciążliwy dla pacjenta.

 


źródło: www.hellozdrowie.plwww.mojealergie.plwww.medme.pl

Fot. iStock

1/8 Roztocze kurzu domowego i owoce morza

Jeśli cierpisz na alergię spowodowaną obecnością roztoczy, bądź ostrożna, gdy owoce morza pojawią się na twoim talerzu. Alergeny z mięsa owoców morza są odporne na wysoką temperaturę, dlatego są bardzo niebezpieczne. Niektórzy reagują alergicznie nawet na sam zapach gotowanych skorupiaków, mięczaków, ślimaków czy głowonogów. Uczuleni na owoce morza, negatywnie mogą również reagować na ryby.

Fot. iStock

2/8 Pyłki traw i pomidory

Klasyczne uczulenie na pyłki traw bardzo często idzie w parze z alergią na pomidory, a także seler oraz brzoskwinie. Na szczęście jest prosty ratunek — wystarczy obróbka termiczna warzyw lub owoców, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrej reakcji alergicznej.

Fot. iStock

3/8 Kiwi i lateks

Lateks jest substancją pozyskiwaną z roślin kauczukodajnych i może powodować reakcje alergiczne. Uczuleni na lateks mogą również cierpieć z powodu zespołu alergii ustnej, wywołanej podczas spożywania kiwi. W podobnej sytuacji alergię mogą również sprowokować banan i awokado oraz inne owoce południowe.

Fot. iStock

4/8 Pyłki drzew i owoce

Jeżeli cierpisz na alergię spowodowaną pyłkami z drzew, owoce, które na nich rosną, też mogą uczulać. Uczuleni na pyłki drzew mogą również cierpieć z powodu alergii krzyżowych ze strony marchewki oraz selera.

Fot. iStock

5/8 Wieprzowina i sierść kota

Często się zdarza, że osoby uczulone na wieprzowinę negatywnie reagują również podczas kontaktu z sierścią kota. Nazywa się to „zespołem wieprzowina – sierść kota”.

Fot. iStock

6/8 Rośliny strączkowe i orzeszki ziemne

5% osób, które skarżą się na alergię na orzeszki ziemne, może również odczuć skutki alergii, spożywając groch, fasolę, soczewicę i inne rośliny strączkowe.

7/8 Krowie mleko i wołowina

Alergia na mleko od krowy łączy się z alergią na wołowinę. Wynika to faktu, że mięso i nabiał to żywność, w której występuje to samo białko wywołujące reakcję alergiczną. Około 10% ludzi, którzy skarżą się na alergię na mleko krowie, cierpi również z powodu alergii na wołowinę. W tym przypadku mogą pojawić się również w reakcje z alergenami pochodzącymi z sierści takich zwierząt jak krowy psy chomiki i inne. Tę zależność potwierdzają badania doktora Scotta Sicherera z Nowego Jorku, specjalisty w dziedzinie alergii.

Fot. iStock

8/8 Srebrne sztućce i biżuteria

Srebrne sztućce, których raczej używamy od święta, także mogą powodować alergię. Wynika to z faktu, że srebro może zawierać nikiel, który często występuje w biżuterii. Osoba uczulona na tę substancję narażona jest na swędzącą wysypkę, po kontakcie z tymi przedmiotami.