Go to content

5 pomysłów na lekkie przekąski, gdy dopada cię wieczorny głód

przekąski
Fot. iStock / Choreograph

Wieczór, czas odpoczynku, myśli skupiają się na książce lub filmie, który akurat leci w telewizji. Aż tu nagle do głowy wpada myśl – coś bym zjadła! Ale godzina późna, a otwarte chipsy w szafce nie zachęcają do nocnego podjadania. Smaczne, ale kaloryczne produkty nie pomogą w zachowaniu figury, a ich zbyt częste podjadanie prowadzi do utrwalenia złych przyzwyczajeń.

Co warto mieć zawsze pod ręką, na wypadek napadu wieczornego głodu?

Jeśli wypicie szklanki wody cię nie satysfakcjonuje, spróbuj zaspokoić głód tymi lekkimi przekąskami:

1. Chipsy warzywne i owocowe

Wystarczy w wolnej chwili w ciągu dnia pokroić na cienkie plastry ulubione warzywa (cukinia, kalarepka, marchewka) lub owoce (jabłka, banany), i wrzucić na ok. 2 godziny do  piekarnika. Po upieczeniu w temperaturze ok 120 stopni, zyskujemy smaczny i zdrowy zamiennik dla chipsów pozbawionych składników odżywczych i smażonych w głębokim tłuszczu.

 Fot. Pixabay / szjeno09190 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / szjeno09190 / CC0 Public Domain

2. Kanapka z pełnoziarnistego pieczywa

Z dodatkiem świeżej sałaty, pomidor, cebulki czy ogórka, a do tego plaster pieczonego mięsa np. z piersi kurczaka. To świetny pomysł na zdrowe pozbycie się głodu i nie obciążenie żołądka przed snem.

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

3. Popcorn

Mimo,  że kojarzy się on głównie ze słoną, tłustawą przekąską, wcale nie musi taki być! Nie kupuj gotowca ze sklepu, sama upraż garść kukurydzy w garnku, odpuszczając dodawanie do niego masła i soli. Dzięki temu nie tylko stanie się on mniej kaloryczny i lekki, ale ma dużo błonnika, witaminy z grupy B i przeciwutleniaczy.

 Fot. Pixabay / Galdini / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Galdini / CC0 Public Domain

4. Jogurt grecki / serek wiejski z owocami

Jogurt naturalny ma dużo wapnia, witamin z grupy B i żywych kultur bakterii, które przyspieszają perystaltykę jelit, ułatwiając odchudzanie. Jogurt grecki obniża pH układu pokarmowego i ułatwia wchłanianie się wapnia i żelaza, uniemożliwia także namnażanie chorobotwórczych bakterii. Gdy dorzucisz do nich owoce, wartość odżywcza jogurtów wzrośnie, bez większego zagrożenia dla figury.

Fot. Pixabay / LeFox / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / LeFox / CC0 Public Domain

5. Orzechy

Mit dotyczący ich szkodliwej dla ciała kaloryczności został już obalony. Po ponownych badaniach ustalono, że orzechy włoskie i migdały zawierają cenne witaminy, minerały i antyoksydanty. A tłuszcz w nich zawarty chroni serce przed chorobami. Jeśli przykładasz wielka wagę do liczenia kalorii, wybierz pistacje, ponieważ niesolone są najmniej kaloryczne z orzechów (garść ma około 160 kalorii).

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain


źrodło: fitness.sport.plwww.runners-world.pl