Go to content

9 rzeczy, które mogą wydarzyć się, gdy odstawisz pigułki antykoncepcyjne

Fot. iStock / taratata

Tabletki antykoncepcyjne to popularny środek zapobiegania nieplanowej ciąży. O ile pigułki przyjmowane są regularnie oraz przestrzegane są inne, określone warunki, ich skuteczność szacowana jest na 99%. Zdarza się jednak, że kobiety przyjmujące pigułki cierpią z powodu skutków ubocznych — spadku nastroju, bólu głowy, niskiego libido, problemów skórnych, plamień międzymiesiączkowych, obrzęku piersi, czy drażliwości.

Bywa, że z tego powodu rezygnują z ich dalszego przyjmowania, podobnie jak te, które planują zajście w ciążę. Tak jak długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa w wyraźny sposób na funkcjonowanie organizmu, tak samo ich odstawienie również nie pozostaje bez znaczenia. W zależności od rodzaju tabletek i indywidualnych predyspozycji organizmu można spodziewać się następujących skutków odstawienia wynikających z rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

9 objawów, które można zaobserwować po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych 

1. Powrót do płodności

Po skończeniu przyjmowania tabletek z blistra, w ciągu kilku dni powinna pojawić się miesiączka i powrót do zwykłego, fizjologicznego cyklu. A wraz z nim do płodności. Jedno z przeprowadzonych badań pokazało, że 20% kobiet zaszło w ciążę w jednym cyklu po odstawieniu antykoncepcji.

2. Rozregulowanie cyklu miesięcznego 

Pigułka reguluje cykl menstruacyjny, pozwala skrócić czas trwania i intensywność krwawienia miesięcznego. Po odstawieniu pigułek przez pierwsze kilka miesięcy krwawienie może pojawiać się nieregularnie. Co więcej, należy liczyć się także z pojawieniem się PMS, a wraz z nim niechcianymi objawami przed miesiączką jak np. zły humor i drażliwość.

3. Utrzymanie wagi

Wbrew obiegowej opinii nie udowodniono wyraźnego związku między stosowaniem doustnej antykoncepcji i nadwagą. W 2014 roku podsumowano 49 przeprowadzonych badań, z których nie wynika istotny wpływ na masę kobiet przyjmujących pigułki (wyjątek: progestagen w zastrzykach antykoncepcyjnych). Odstawienie tabletek nie oznacza więc schudnięcia czy przybierania na wadze.

4. Pogorszenie kondycji skóry

Pigułki antykoncepcyjne, które łączą w estrogen i progestagen łagodzą trądzik u wielu kobiet, ponieważ mogą one obniżyć poziom  androgenu w organizmie, hormonu, który wpływa negatywnie na stan skóry. Po odstawieniu pigułek poziom hormonów zaczyna się wahać i problemy z cerą mogą się zaostrzyć.

Fot. iStock

Fot. iStock

5. Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów może towarzyszyć odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Problem najczęściej ustępuje do pół roku po zaprzestaniu terapii. Jeśli mimo upływu czasu sytuacja się nie uspokoi, należy poszukać innych przyczyn, takich jak nadmierny stres czy PCOS (w tym przypadku może zadziać się na odwrót, włosków może przybywać w niechcianych miejscach np. na plecach lub nad wargą).

6. Spadek poziomu witaminy D3 w organizmie

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na poziom witaminy D w organizmie. Naukowcy sądzą, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych wpływa pozytywnie na metabolizm witaminy D w organizmie. Po odstawieniu pigułek może spaść poziom tej witaminy, na co szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety planujące ciążę.

7. Bolesność piersi

Przyjmowanie pigułek najczęściej niweluje problem, który dotyka wiele kobiet przed spodziewaną miesiączką. Gdy tabletki antykoncepcyjne zostają odstawione, pojawiają się wahania progesteronu, co może skutkować bolesnością piersi.

8. Bóle głowy

To jedne z mniej sympatycznych skutków odstawienia antykoncepcji w tabletkach. Bóle głowy i migreny pojawiają się u połowy kobiet na całym świecie, tuż przed wystąpieniem okresu. Wynika to najprawdopodobniej ze spadku poziomu estrogenów w organizmie.

9. Wzrost libido

To z kolei najsympatyczniejszy objaw odstawienia pigułek. Mimo iż zmniejszanie ryzyka ciąży dla kobiety może wyzwolić czerpanie przyjemności z seksu, wiele z nas podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych narzeka na spadek rozbudzenia seksualnego. Długo utrzymujący się spadek libido niekiedy negatywnie odbija się na życiu erotycznym w związku, co związane jest z obniżeniem poziomu testosteronu w organizmie kobiety. Po odstawieniu tabletek znika również problem z suchością pochwy a tym samym wzrasta satysfakcja ze zbliżenia.

Podobnie jak rozpoczęcie przyjmowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, ich odstawienie również należy omówić ze specjalistą. To pozwoli na jak najłagodniejsze przejście z różnych poziomów hormonów w organizmie, w jak najmniej uciążliwy dla kobiety sposób.


źródło: www.health.comkobieta.wp.pl, www.medonet.pl