Lifestyle

15 sposobów, by nie przegapić weekendu… Kiedy ostatni raz robiłaś te rzeczy?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 grudnia 2017
Fot. iStock/finwal
Następny

Sprzątanie, zakupy, kino, zadanie domowe dziecka, obiad (razy dwa, bo i sobota i niedziela)… a i jeszcze ciocie odwiedzić, okna umyć, do weterynarza wyskoczyć i zrobić porządek w ubraniach… zapowiada się uroczy weekend. Halo, halo, a kiedy  ostatni raz spędziłaś weekend uważnie? Kiedy po raz ostatni, zajęłaś się odpoczywaniem? Albo chociaż odrobinę przyjrzałaś się temu, co zaplanowałaś?

No tak, wiemy, „nie masz kiedy tego zrobić” – zawsze mamy to z tyłu głowy. Ale jeśli nie dasz sobie choć 30 min. i będziesz zasuwać jak mały parowozik, masz jak w banku, że w poniedziałek pójdziesz do pracy jeszcze bardziej zmęczona, niż w piątek. No to startujemy z listą ratunkową!

Kiedy ostatni raz zrobiłaś, którąś z tych rzeczy, hę?

Lifestyle

Nie wypada życzyć „smacznego”. To po prostu gafa

Redakcja
Redakcja
2 grudnia 2017
Fot. iStock/svetikd
 

Przyznamy szczerze – nigdy w ten sposób nie myśleliśmy mówiąc nawet kilka razy dziennie „smacznego” naszym dzieciom, znajomym czy koleżankom w pracy, kiedy zaczynali jeść.

Pewnie większość z was też nigdy nie odebrała tego zwrotu jako coś nieodpowiedniego. A jednak. Okazuje się, że mówienie „smacznego” komuś, kto zaczyna jeść jest niegrzeczne, co więcej stawia drugą osobę w dość niezręcznej sytuacji poddając pod wątpliwość jakość i smak spożywanego dania, zwłaszcza, gdy to my sami je przygotowaliśmy. „Smacznego” oznacza nie mniej ni więcej tylko: „ma ci smakować”, dlatego używanie tego zwrotu zwłaszcza w niektórych sytuacjach może być mało eleganckie. Przykładowo życzyć smacznego nie powinien mężczyzna kobiecie, która przygotowała posiłek, nieeleganckie jest także, gdy to mężczyzna zaczyna jeść jako pierwszy. Nie powinniśmy także mówić „smacznego” komuś, kto już zaczął jeść, bo on wie, czy to, co dostał, mu smakuje czy też nie. Poza tym trudno podziękować, kiedy ma pełne usta.

Cóż, jak zatem wybrnąć z takiej sytuacji? Francuzi mówią „życzę ci dobrego apetytu” i to wydaje się być dobrym kierunkiem, można także powiedzieć: „zapraszam do stołu”, „posiłek gotowy” nie narzucający z góry oceny spożywanego dania. Jasne, że zwrot „smacznego” w przyjacielskich spotkaniach używany jest bardzo luźno, przy formalnych, służbowych, pomimo nawyku, warto ugryźć się w język.

Eh, człowiek uczy się całe życie.


 

źródło:Fokus

 


Lifestyle

Dlaczego bycie smutnym jest zdrowe. Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 grudnia 2017
Fot. iStock/DGLimages

Czujesz się smutny, jest ci dziś ciężko, jesteś wobec samego siebie krytyczny? Niespodzianka: emocje negatywne są niezbędne dla twojego zdrowia psychicznego. Smutek również.

Choć wielu z nas czuje się winnych tego, że odczuwa negatywne emocje, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w naszej kulturze jesteśmy „zmuszani” do pozytywnego myślenia. Chociaż bywa ono skuteczne, problemy pojawiają się wtedy, gdy zaczynamy wierzyć, że musimy być optymistami cały czas.

A co jest dobrego w negatywnych emocjach?

Gniew i smutek są ważną częścią naszego życia, a nowe badania pokazują, że doświadczanie i akceptowanie takich emocji ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Próba stłumienia „złych” myśli może obrócić się ku nam, a nawet zmniejszyć naszą życiową radość. Ponadto niesie ze sobą ryzyko ignorowania czyhających na nas niebezpieczeństw.

Gniew i smutek są ważną częścią naszego życia, a nowe badania pokazują, że doświadczanie i akceptowanie takich emocji ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Próba stłumienia „złych” myśli może obrócić się ku nam, a nawet zmniejszyć naszą życiową radość. Ponadto niesie ze sobą ryzyko ignorowania czyhających na nas niebezpieczeństw.

Smutek pomaga nam lepiej zrozumieć własne, życiowe cele i lepiej mierzyć się z przeciwnościami życia. Pamiętajmy, że jednym z głównych powodów, dla których mamy emocje, jest pomoc w ocenie naszych osobistych doświadczeń.


Na podstawie: scientificamerican.com

 


Zobacz także

Czasem uratować można tylko jedną osobę, siebie. „Każda kobieta zasługuje na to, by być szanowaną”

Filozofia swobody, czyli dlaczego warto spędzić wakacje „bez ciśnienia”? Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #2 [17.05]

Gonisz za kimś, kto wcale nie chce być z tobą. Prędzej czy później zrozumiesz, że to nie ma sensu